Partnerský klub Nadační fond Play off President Cup Třinecké statistické okénko
MISTR 2010/2011
MISTR 2018/2019
MISTR 2020/2021
MISTR 2021/2022
Pohár prezidenta 2010/2011
Pohár prezidenta 2014/2015
Werk Arena Rozpis ledu Fanshop

Třinecký statistik o unikátním projektu: Chci, aby měli Oceláři databázi jako v NHL

11.11.2021 · Adam Sušovský
Od roku 2009 se Michal Samiec v redakci klubového webu stará o evidenci zápasových statistik. Žádný jiný člověk v Třinci nemá takový přehled jako on o blížících se milnících konkrétních hráčů nebo libovolných sérií v rámci celého týmu. Teď Michal Samiec ve spolupráci s analytikem z Ostravské univerzity vyvinul veřejně dostupný statistický systém, který napříč českým hokejem nemá obdoby.

Třinečtí Oceláři v průběhu reprezentační přestávky spustili unikátní statistický web, jehož jsi autorem. Pověz nám o něm víc...

Je to web, který v několika modulech, jako by listech jako třeba v Excelu, znázorňuje graficky nebo tabulkově statistická data o účasti Třince v extralize. Tzn. jsou prezentovány různé individuální a týmové statistiky Třince od roku 1995.

Jaké konkrétně?

Individuální hráčské statistiky - brankářů, obránců, útočníků - s rozlišením na data za základní část, play off a celkově. Týmové statistiky porovnávající jednotlivé sezóny z hlediska úspěšnosti, výher nebo třeba návštěvnosti domácích zápasů v základní části. A taky data o vzájemných zápasech s ostatními extraligovými týmy. Jednotlivé moduly jsou opatřeny filtry, takže si se statistikami můžeme hrát - seřazování, filtrovat různé sezóny, fáze sezóny, různé posty hráčů apod. To znamená, že na pár kliků fanoušek nebo novinář zjistí, který hráč hraje nejvíc od chvíle, co tým přebral jako hlavní trenér Václav Varaďa, a který je pod ním nejproduktivnější. Nebo kolik Slováků nebo třeba Rusů tady hrálo a jak byli produktivní. Nebo kdo je nejproduktivnějším obráncem pravákem v základní části, protože to zjistí aplikací filtrů na individuálních statistikách hráčů.

Tohle všechno se dá srovnávat i v souvislosti s měřeným ice timem?

Ice time tam ještě nemáme, ale pracuje se na tom. Budou tam postupem času pěkné věci, třeba jak tým stárne nebo mládne v průběhu jednotlivých sezón, ale zatím to nemáme dodělané. Třeba průměr bodů na zápas už tam je, ale spíš doplňkově. Spouštímě základní verzi, kteoru budeme ještě nadále vylepšovat. 

Takže máš s webem ještě velké plány?

Určitě. Chystají se zajímavé věci v souvislosti s rozšířenými statistikami, které se ale bohužel v Tipsport extralize sledují teprve pár let. Nebo informmace o kumulativním nárůstu počtu bodů v průběhu jednotlivých sezón, jinými slovy zjistíme, kdy na tým přichází krize a kdy se mu naopak daří. Jestli je pravda takové to otřepané klišé, že na náš tým po Vánocích přichází plesová sezona.

Podle toho, jak systém popisuješ, je tvůj projekt napříč českým hokejem zcela výjimečný, nebo se pletu?

Upřímně nevím, jestli nějaký jiný klub něco poodobného má nebo ne, osobně mám za to že ne. Určitě není standard, aby kluby měly online k dispozici kompletní statistickou databázi individuálních hráčských a týmových statistik své extraligové účasti.

Čím ses inspiroval? 

Mým snem je vybudovat databázi, jakou mají všude v NHL. Takovou, ve které na pár kliků zjistíte kdejakou statistickou perličku z celé historie. Aplikaci, ve které si můžete vyklikat historii oblíbeného týmu, určitou historickou epochou nebo oblíbeného hráče a zjišťovat si o nich statistické zájímavosti. Takže pro mě - milovníka sportovních statistik - je NHL velkou inspiraci, tam si totiž ve statistikách experti přímo libují.

Co tě vůbec na statistikách takhle uchvátilo?

Všechna ta překvapení, která občas statistiky přinášejí. Že občas narovnávají zkreslený pohled na hráče. Člověk třeba má pocit, že hráč xy není produktivní, tak je k týmu k ničemu, ale z jiných statistik, než je produktivita, se ukáže, že hráč je pro tým extrémně užitečný, protože odvádí černou práci. Myslím, že díky rozšířeným statistikám, které se v extralize už nějaký čas sledují a zdokonalují, se začíná doceňovat určitý typ hráčů mnohem víc.

A je něco, co tě vyloženě uchvátilo ze statistik, které si na novém webu mohou fanoušci vyhledat? 

Takových perliček je víc. Třeba pod Václavem Varaďou jsme v páté načaté sezoně odehráli celkem 281 zápasů a dvojice Milan Doudera - David Musil jsou z tohoto pohledu největší držáci. Oba odehráli 274 zápasů, to znamená že od příchodu současného trenéra vynechali oba shodně sedm utkání. Ještě před sezonou bylo také zajímavé, že Aron Chmielewski a bráchové Kovařčíci, kteří spolu od Frýdku dlouho hráli v jedné lajně, měli skoro totožné statistiky. Zápasy, body i góly, jako by od sebe opisovali. 

Nedávno jsem se díval na dlouhověkost hráčů v NHL, respektive na jejich série zápasů bez přerušení. Obránce Yandle nevyynechal jediný zápas svého týmu od března roku 2009. Žádné zranění, ani chřipka, prostě odehrál přes 930 zápasů v kuse. Přijde mi to neuvěřitelné, protože jen pro zajímavost: v našem týmu hraje bez vynechání zápasu aktuálně nejdéle Milan Doudera, jeho série je teď nějakých 160 zápasů.

Jak dlouho jsi stastistický portál vyvíjel?

Vyvíjeli jsme ho od března 2020, ale ne v kuse. Tehdy, když najednou bez play off vznikla velká mezera, jsem si řekl, že by bylo dobré zoptimalizovat nějak práci se statistikami, protože do té doby jsem měl všechno v Excelech. Loni vznikl první návrh. Letos jsme dořešili vzhled, licenci na které to běží, ukládání dat a průběžnou aktualizaci. Čili provozní věci, aby to mohlo vůbec ven. Zdůraznit bych chtěl, že jsem na systému nepracoval sám. Po večerech mi s tím pomáhal Jan Juráš, který pracuje jako datový analytik na Ostravské univerzitě. On přišel s technickým řešením a naprogramoval ho.

O statistické přehledy třineckého klubu se dlouhodobě staráš už několik let, jak ses k tomu vůbec dostal?

Pracuji v klubu od roku 2009, kdy vznikl web hcocelari.cz a já se stal součástí nově vzniklé redakce. Ke statistikám jsem se dostal postupně a tak nějak samovolně, protože mě to baví a vždy jsem z redakčních členů k tomu měl nejblíž. Hrozně mě těší, že se klubové statistiky staly součástí informačního servisu, který lidem nabízíme. Např. když padne nějaký milník, tak se to lidié dozví ze sociálních sítí, z webu nebo když to je důležité, tak i přímo v zápase z kostky nad ledem. Hrozně mě tahle práce naplňuje a nová aplikace mi ji taky podstatně usnadní.

STATISTIKY.HCOCELARI.CZ

VYSVĚTLIVKY KE STATISTICKÉMU WEBU