Třinec skončil pod stupni vítězů, stopku vystavil Zlín

23.04.2014 · Michal Samiec
Základní část 2013/14, byť v jejím průběhu zažili Oceláři krizové momenty, dopadla veleúspěšně. Pouze na jaře 2011, kdy Třinečtí získali Prezidentský pohár, končila dlouhodobá část sezóny lépe. Soubor Jiřího Kalouse vypadal v play-off jako jeden z hlavních favoritů na titul. V semifinále jim ovšem – stejně jako před rokem – vystavili stopku hráči ze Zlína, kteří tak druhý rok po sobě přešli přes Třinec do finále.

Oceláři po sezóně, která skončila čtvrtým místě po vyřazení od Zlína v semifinále, začali další ročník s novým trenérem. Na lavičku slezského extraligového týmu se postavil Jiří Kalous – muž s trenérskými zkušenosti z pražské Slavie, Liberce nebo pražského Lva. Hráčský kádr byl doplněn velmi citlivě – přišel zkušený zlínský obránce Tomáš Linhart a k týmu se připojil také exslávistický Daniel Krejčí. Tým opustili obránci Klouček, Ovčačík, útočníci Klimenta s Květoněm. David Květoň se ale v říjnu vrátil zpět do týmu.

V létě Oceláři vsadili na intenzivní přípravu v domácím prostředí. Kromě utkání v nedalekém Havířově se Třinečtí vypravili ze Slezska až koncem srpna. Tehdy se zúčastnili turnaje v ruském Jekatěrinburgu, který tak nahradil tradiční přípravu v Trenčíně. Derniéru letní přípravy obstaral zápas s prvoligovou Olomoucí, která – jak se později ukázalo – se připravovala na svou postupovou sezónu. Zápas však vážným zraněním, zlomenou klíční kostí, odnesl brankář Peter Hamerlík. Zrodil se tak první výrazný moment sezóny – jedničkou Ocelářů se stal Šimon Hrubec.

Základní část Oceláři zahájili nešťastně. Prohráli doma s Libercem i v Hradci Králové. První vítězná vlna se strhla až po debaklu na Spartě (3:8). V tu chvíli měli Oceláři z šesti zápasů čtyři body a negativní skóre (17:22). Po Spartě však Oceláři vyhráli pětkrát v řadě, dále měli výbornou sérii mezi 16. a 19. kolem, kdy vyhráli čtyřikrát za sebou. První předvoj prosincové krize přišel už v půlce listopadu – Třinečtí prohráli s Litvínovem, Karlovými Vary a Kladnem. Nejhorší pasáž sezóny začala 29. listopadu v Pardubicích. Oceláři prohráli 1:2 v prodloužení. Gól Jiřího Polanského ze 14. minuty byl posledním venkovním gólem na dalších 327 minut – Třinečtí se totiž trefili až v pátém utkání venku od té doby. Celkově Oceláři vyhráli mezi 29. listopadem a 28. prosincem jen dvě utkání z devíti.

Den před Silvestrem Oceláři hostili Karlovy Vary. Třinečtí v půlce utkání vedli 2:0. Během pouhých šesti minut druhé poloviny druhé třetiny však o vedení přišli a najednou to bylo 2:3. Frustrace fanoušků dosáhla vrcholu, místo aby svůj klub podporovali, vyjadřovali nespokojenost. Jako by však tento moment nakopnul celou sezónu – Oceláři utkání otočili a v následujících 18 kolech do konce základní části vyhráli hned patnáctkrát. V této části dlouhodobé sezóny přišly výborné domácí utkání s Pardubicemi, Plzní, Litvínovem nebo Kladnem, úchvatná ofenzivní představení se Spartou (vítězný gól 13 sekund před koncem) nebo Kometou Brno (vítězství 10:2). Ocelářům se dařilo i venku – vyhráli o čtyři góly v Liberci nebo Karlových Varech, otočili během deseti minut skóre v Chomutově (prohrávali 1:3), uhájili vedení v Brně. I utkání, které Oceláři prohráli, nebyla beznadějná – diváci ve Vítkovicích viděli výborné derby (3:6), ve Zlíně (2:3) a v Pardubicích (5:7) Oceláři soupeře výrazně přestříleli.

Martin Růžička měl po loňské super-sezóně slabý vstup do tohoto ročníku. První gól vstřelil až v osmém kole. V základní části nashromáždil 26 branek a 29 asistencí a byl díky tomu nejproduktivnějším Ocelářem. Podařilo se mu to ve třetí ze čtyř sezón, které strávil pod Javorovým.

Oceláři si tak druhým místem po základní části vybojovali pozici jednoho z hlavních favoritů na zisk trofeje. V play-off však prošli pouze dvěma sériemi. V obou zažívali zcela jiné nálady. Do čtvrtfinále sice vstoupili neúspěšně, když první zápas s Pardubicemi rozjetými z předkola prohráli 0:4. Už na druhý den však dominovali a uštědřili soupeři porážku stejným rozdílem. Rozhodující náskok však Oceláři získali na východě Čech. První zápas dokázali rozstřihnout v přesilovce v prodloužení, kam utkání dospělo za stavu 1:1. I druhý zápas v městě perníku byl velmi defenzivní. První gól padl až v poslední minutě, dal jej stejně jako den předtím Martin Růžička a jelikož to byl jediný přesný zásah utkání, Růžička si připsal ve dvou dnech druhý rozhodující gól zápasu play-off. Páté utkání v Třinci už přineslo pouze pečeť na postup Slezanů.

Semifinále přineslo Ocelářům stejného soupeře, který – podobně jako v předkole 2012 a semifinále 2013 (a také dalších třech sériích play-off v dřívější extraligové historii Třince) – jim vystavil definitivní stopku. Série se ale nevyvíjela vůbec špatně. Oceláři vyhráli první dvě utkání série, které se hrály ve Werk aréně – 4:0 a 5:2. V dalších dvou utkání ve Zlíně však ševci získali zpět vyrovnané skóre série – vyhráli 2:0 a 4:3. Před pátým utkáním tak bylo jasné, že každá chyba může definitivně rozhodnout. A tak se také stalo – pátý duel se dostal do prodloužení za stavu 3:3. V něm Oceláři špatně vystřídali a dvouminutovou (téměř doslova – hosté točili bránící čtveřici domácích bez vystřídání 1:50 min!) přesilovou hru Zlínští využili. Doma pak za stavu 3:2 na zápasy již neměli problém mečbol využít.

Vzhledem k tomu, že v semifinále vypadla rovněž v základní části suverénní Sparta, znamenalo to, že stejně jako loni Oceláři skončili na 4. místě konečné tabulky.

Trenér Jiří Kalous vystřídal před sezónou na pozici kouče Ocelářů Josefa Turka. Tým měl pod Kalousovým vedením solidní podzim, ale tragický prosinec, kdy si už většina veřejnosti myslela, že se pod trenérem kýve židle. Nestalo se tak – Oceláři se po Novém roce vyšvihli k výborným výkonům. Třinec od 30. prosince vyhrál v základní části 16 z 19 zápasů, což mu ve finále přineslo 2. místo v základní části – druhý nejlepší výsledek z 19 extraligových sezón.