Partnerský klub Nadační fond Dračí studio
MISTR 2010/2011
MISTR 2018/2019
MISTR 2020/2021
Pohár prezidenta 2010/2011
Pohár prezidenta 2014/2015
Werk Arena Rozpis ledu Fanshop

Třetí zlaté play off v historii klubu pohledem statistik

29.04.2021 · Michal Samiec
Dvanáct výher. To je úplně ta nejdůležitější statistika, která zajímala všechny fanoušky Ocelářů během play off. Dvanáct je totiž tři krát čtyři – dvanáct výher tvoří tři vyhrané série hrané na čtyři vítězství. Kromě toho ale letošní vyřazovací boje nabídly řadu dalších zajímavostí.

Základní individuální statistiky

Pro přehled začneme základními individuálními hráčskými statistikami. V tabulce je uveden vždy v první buňce nejlepší hráč v rámci dané sledované statistiky a ve druhé buňce je nejlepší hráč třineckých Ocelářů (pokud nebyl zároveň nejlepším hráčem v rámci celých vyřazovacích bojů). Uvádíme pro zajímavost, poněvadž většina statistik, jako například nejsledovanější soutěž produktivity, je zkreslena velmi různorodým počtem zápasů, které jednotliví hráči odehráli.

Statistika Nejlepší hráč Nejlepší Ocelář
Nejproduktivnější hráč Michal Birner (LIB) 16 (4+12) Martin Růžička 15 (8+7)
Nejlepší střelec Michal Bulíř (LIB) 8 Martin Růžička 8
Nejlepší nahrávač Michal Birner, Radan Lenc (LIB) oba 12 Michael Špaček 12
Nejproduktivnější obránce Ralfs Freibergs 9 (3+6) -
Nejlepší střelec – obránce Jan Košťálek (SPA) 4 Ralfs Freibergs 3
Nejlepší v +/- Jan Košťálek (SPA) +14 Tomáš Kundrátek +12
Nejtrestanější hráč Petr Jelínek 47 Matěj Stránský 22
Nejvíc času na ledě na zápas Ronald Knot (LIB) 27:33 Martin Gernát 21:27
Nejvíc gólů v přesilovce Jakub Kotala (MBL), Michal Bulíř (LIB) oba 4 Martin Růžička, Michal Kovařčík, Erik Hrňa všichni 3
Nejproduktivnější hráč v přesilovkách Martin Růžička 8 (3+5) -
Nejvíc gólů v oslabení Pavel Kousal (MBL) 2 -
Vítězné góly Martin Růžička 5 -
Nejvíc střel na branku Jaroslav Vlach (LIB) 56 Matěj Stránský 44
Vyhraná vhazování Adam Musil (LIB) 170 Petr Vrána 155
Vyhraná vhazování (%) – nad 100 buly Petr Jelínek (LIB) 63,10 % Michael Špaček 58,56 %
Radegast Index Tomáš Kundrátek 46 -
Hity Martin Gernát, Vladimír Dravecký oba 20 -
Zblokované střely Milan Doudera 36 -
Brankáři – úspěšnost (%) Ondřej Kacetl 95,49 % -
Brankáři – průměr gólů na zápas Ondřej Kacetl 1,11 -
Brankáři – čistá konta Ondřej Kacetl 6 -

Základní individuální statistiky – Třinec

Už jen při pohledu na statistiky produktivity třineckých Ocelářů se dá potvrdit teze, která byla zmiňována sportovními žurnalisty jako jeden z klíčů pro úspěch ve finálové sérii s Libercem. A to hloubka kádru. Třinečtí nasadili do boje osm obránců a čtrnáct útočníků – nebodoval pouze obránce Zahradníček, který nastoupil jedinkrát, a útočník Chmielewski, který také neodehrál ani polovinu zápasů. Jinak asi aspoň jeden kanadský bod připsali všichni a hned 19 hráčů si připsalo minimálně body dva. O produktivitu se staralo hlavní první útočné komando (15+26), ale velmi vytížené byl i nejlepší bránící útok ligy ve složení Dravecký – Roman – Hrehorčák, který si v součtu připsal též sympatických 11 bodů (6+5).

Umístění Kanadské bodování Ocelářů v play off Statistika
1. Martin Růžička 15 (8+7)
2. Matěj Stránský 15 (5+10)
3. Michael Špaček 14 (2+12)
4. Petr Vrána 11 (2+9)
5. Michal Kovařčík, Jack Rodewald oba 9 (6+3)

Kromě základních individuálních hráčských statistik jsou v dnešní době k dispozici i poměrně rozsáhlé balíky dat o analytických, tzv. rozšířených statistikách. Je možné se do nich ponořit a studovat je na webu hokej.cz, my jsme pro vás vybrali pár perliček, které potvrzují, jak významný v tomto play off byl první útok pro ofenzivní produkci týmu.

Týmové statistiky

Oceláři nastříleli nejvíce branek a nejméně inkasovali. Samozřejmě v přepočtu na jedno utkání, neboť jednotlivé týmy mají různý počet zápasů. V utkáních Třince průměrně padaly přesně tři góly na zápas do sítí soupeře a pouze 1,3 branky mezi Kacetlovy tyče. Oceláři byli gólově dominantní ve svých zápasech – téměř 70 % branek, které v jejich zápasech padly, byly do sítě třineckých souperů. Na druhém místě v tomto ohledu byly Sparta a Mladá Boleslav (57 % gólů padlo do soupeřových branek). Třinečtí vstřelili první gól ve 12 z 16 odehraných zápasů – pro srovnání Liberec, který také hrál 16krát, dal první gól pouze v 5 utkáních. Lepší v tomto ohledu byla pouze Sparta, která dala první gól zápas v 9 z 11 svých duelů.

V dnešním hokeji jsou klíčem k úspěchu speciální týmy. A ty měli Oceláři vyladěné – hráli výborně přesilovky (nejvyšší podíl využitých přesilovek – téměř 30 %) i oslabení. Je pravda, že Třinec strávil nejvíc času ze všech týmů v početní převaze. V přepočtu na délku hry více času v přesilovce odehrál pouze Litvínov a Pardubice. Nicméně Oceláře zdobila výborná produktivita – 22,5 % střeleckých pokusů v početních převahách znamenalo gól. Finálový soupeř z Liberce měl produktivitu o víc jak šest procentních bodů nižší, ochudil se tak přibližně o čtyři přesilovkové góly. Podobně úspěšný byl Třinec i v oslabeních. Třinečtí za 16 zápasů strávili v oslabeních nějakých 79 minut, což činí zhruba pět minut na zápas. Měli nejvíc menších trestů, ale přesto za celé play off inkasovali jen čtyřikrát v početní převaze soupeře (Mladá Boleslav se neprosadila v této herní situaci za sedm semifinálových zápasů ani jednou). Zde jistě ležel jeden z klíčů k úspěchu.

Statistika Nejlepší týmový výkon Týmový výkon Ocelářů
Využití přesilovek Třinec 19 -
Využití přesilovek (%) Třinec 29,69 % -
Podíl ubráněných oslabení (%) Plzeň 93,75 % Třinec 91,49 %
Počet inkasovaných branek v oslabení Liberec 11 (z 51 oslabení) Třinec 4 (ze 47 oslabení)
Radegast Index Třinec 492 -
Počet hitů Třinec 161 -
Počet hitů (na zápas) Plzeň 15,67 Třinec 10,06
Počet bloků Třinec 259 -
Počet bloků (na zápas) Vítkovice 21,00 Třinec 16,19

Ondřej Kacetl

O příběhu Ondřeje Kacetla již bylo napsáno hodně článků, samotný třinecký hrdina rozdal několik rozhovorů a kdoví, jestli se v Hollywoodu už nepíšou první řádky scénáře filmu podle jeho příběhu. Třinečtí fanoušci moc dobře vědí, jak se tento borec v brankovišti Ocelářů v letošním play off ocitl. Pojďme se proto podívat na to, čeho dosáhl z pohledu statistik – tedy jakým způsobem se zapsal do historických extraligových kronik.

Martin Růžička

Martin Růžička před začátkem vyřazovacích bojů měl na svém kontě 12 vítězných branek v play off. Stejně jich měl Martin Procházka, víc měli na svém kontě Kratěna (15), Dopita (14) a Jaroslav Hlinka (13). Všechny tyto hráče Růžička překonal díky svému čtvrtfinálovému (jedna vítězná branka) a semifinálovému (Růžičkovy góly rozhodly všechny čtyři třinecké vyhrané zápasy!) výkonu a stanovil nový rekord v počtu 17 vítězných gólů v play off v kariéře.

Kromě toho, že se Martin Růžička dostal do čela historických extraligových statistik v počtu vítězných gólů v zápasech play off, kterých má na svém kontě po letošním play off už 17, se podařily třineckému kanonýrovi ještě následující zářezy.

Další milníky, jubilea a statistické zajímavosti letošního play off

Kromě výše zmíněných rekordů, které je možno považovat za historické zápisy v kontextu celé extraligy, padlo ještě několik zajímavých prvenství nebo čistě klubových milníků. Ty uvádíme v přehledu níže.

Fotografie použité v článku: Lukáš Filipec

Zdroje statistických zajímavostí: statistický archiv autora článku, twitterové účty autora článku, Ondřeje Zamazala a Jiřího Vítka a Kniha rekordů ELH dostupná na hokej.cz