Třetí derby: Bude domácí derniéra roku 2015 za tři body?

27.12.2015 · Daniel Ježek, Michal Samiec
Hokejový rok 2015 se blíží ke konci, ještě ale zbývá odehrát dvě kola. V tom s pořadovým číslem 31 Moravskoslezský kraj čeká třetí hutnické derby sezóny, to tentokrát uvidí WERK ARENA. Souboj tabulkových sousedů startuje v pondělních 17 hodin, kdo zvítězí v třetím derby sezóny?

Sponzorem pondělního utkání s Vítkovicemi je společnost CK Marted, s.r.o.

HC Vítkovice Steel

Vítkovice nezačaly extraligu špatně, ale po domácím drtivém vítězství nad Třincem z poloviny listopadu přišel útlum. Následně Ostravané ztratili tři zápasy v řadě. Pak sice zase třikrát zvítězili, ale v prvních šesti utkáních v prosinci dokonce vůbec nebodovali. V tabulce to pro svěřence kouče Ladislava Svozila znamenalo propad mimo pozice, zajišťující účast v předkole play-off..

V posledním zápase se Vítkovickým povedlo urvat tři body. Na Chomutovem v polovině zápasu vedli o čtyři branky, o výhru se ale museli strachovat do poslední minuty. Piráti předvedli drtivý finiš, dotáhnout stav na remízu se jim ale nepovedlo. „Přesvědčili jsme se, že hokej hrát umíme, ale také jsme se přesvědčili o tom, že hokej je o hlavě. Tak moc jsme to vítězství chtěli, že jsme si ho málem v závěru sami ztratili. Jsme hrozně rádi, že se nám i přes těch špatných deset minut dokázali porazit Chomutov, dát mu pět gólů,“ komentoval kouč Ladislav Svozil sobotní mač.

Ostravané budou v pondělí chtít potvrdit body z minulého kola a podruhé v sezóně porazit svého krajského soka. „Je to derby, hokejový svátek, takže to bude mít velký náboj na ledě i v hledišti, parádní hokej. Vzájemné zápasy jsou vyrovnané, my prohráli u nich, oni u nás. Od té doby se toho v Třinci hodně změnilo, dvakrát se měnili trenéři, došlo u nich k obměně hráčů. Určitě do Třince můžeme jet s čistou hlavou, protože víme, že tam nemůžeme nic zkazit, jen můžeme získat,“ řekl vítkovický trenér na klubovém webu.

Poslední zápas Vítkovic:
26. prosince: HC Vítkovice Steel – Piráti Chomutov 5:4 (3:0, 2:1, 0:3)
Branky a nahrávky: 5. Tomi (Němec), 7. Klok (Zdráhal, Burger), 9. Vandas (Kudělka, Balán), 21. Kolouch (Kucsera), 33. Hovorka (Kucsera, Kolouch) – 23. Pospíšil (Čerrvenka), 53. Červenka (Vondrka), 54. Sklenář (Květoň, Ölvecký), 58. Rutta (Červenka, Skinner).

Sestava Vítkovic v posledním zápase: Dolejš – Kudělka, Čerešňák, Klok, Sloboda, Pastor, Kovář, Štencel – Kucsera, Kolouch, Vandas – Burger, Balán, Zdráhal – Maliník, Strapáč, Hovorka – Němec, Hlinka, Tomi – Káňa.

Více prostoru ve vítkovickém brankovišti zatím dostává Daniel Dolejš. Rodák z Humpolce nastoupil do jednadvaceti klání, letní posila Kantor na svém kontě má polovinu. Dolejš vychytal tři čistá konta a úspěšnost zákroků drží nad hranicí 92%. FOTO: Petr Rubal.

Z kabiny Ocelářů

Svěřenci trenérů Jiřího Dopity a Reného Muchy dokázali na pardubickém ledě navázat na výkon z domácího měření sil proti Zlínu a stejně jako v předvánočním klání zvítězit 3:1. Dvěma trefami se na výhře podílel Lukáš Žejdl, který po příchodu z Mladé Boleslavi zaznamenal svůj třetí a čtvrtý bod. Tři body udržely Oceláře na deváté příčce tabulky, před desátými Vítkovicemi mají náskok jednoho bodu.

”Zápas ovlivnila první třetina a dvě pětiminutová vyloučení. Pro nás to byl citelný zásah do sestavy už kvůli změnám, které jsme museli udělat ještě před zápasem. Vstřelili jsme první gól a od toho se utkání odvíjelo. Pardubice měly spoustu šancí, ale my jsme odvedli skvělou práci v oslabení a v situacích po buly,“ hodnotil René Mucha sobotní výhru.

Vítězství Slezanů ale bylo poznamenáno zraněním Daniela Rákose, který po hitu od Šedy utrpěl otřes mozku. Oceláři se tak v derby budou muset obejít bez něj. „V poslední době hrajeme dobře, to musíme udržet a musíme takové výkony podávat i dál. Pořád jsou tu nějaké věci, které můžeme doladit, na to se také zaměřujeme v tréninku,“ burcuje obránce Tomáš Slovák.

Poslední zápas Třince:
26. prosince: HC Dynamo Pardubice - HC Oceláři Třinec 1:3 (0:1, 0:1, 1:1)
Branky a nahrávky:48. Nahodil (Gregorc) – 17. Žejdl (Svačina, Linhart), 25. Jašek (Linhart, Kopecký), 46. Žejdl (Rufer).

Sestava Třince v posledním zápase: Hrubec – Nosek, Linhart, Roth, Galvas, Slovák, M. Doudera, Hrabal, L. Doudera – Svačina, Žejdl, Dravecký – Tybor, Polanský, Sýkora – Rákos, Plíhal, Kopecký – Jašek, Matuš, Rufer.

Lukáš Žejdl se, po návratu z hostování, prezentuje ve výborné formě. Čtyřiadvacetiletý forward se zhostil role elitního středového útočníka, navíc patří k základním pilířům třineckých přesilovek. Žejdl ve čtyřech zápasech vsítil tři branky a přidal jednu přihrávku. FOTO: Marian Ježowicz.

Poslední vzájemný zápas

Oba soupeři se naposledy utkali v osmnáctém kole na ledě ostravské arény. Hráčům s dráčkem na hrudi se druhé derby sezóny vůbec nepovedlo, domů se vraceli se sedmibrankovým přídělem. Po zápase navíc rezignovalo trenérské duo Jiří Kalous – Václav Varaďa.

13. listopadu 2015: HC Vítkovice Steel - HC Oceláři Třinec 7:0 (3:0, 3:0, 1:0).
Branky a nahrávky: 8. Kolouch (Kucsera), 16. Szturc (Strapáč, Štencel), 17. Kucsera (Kolouch, Sloboda), 28. Burger (Balán), 34. Balán (TS), 35. Szturc (Ölvecký, Kudělka), 56. Ölvecký (Strapáč, Klok).

O zápase

Hrací den: 31. kolo Tipsport extraligy
Termín utkání: pondělí, 28. prosince 2015, 17:00
Místo utkání: WERK ARENA, Třinec