Trenérský tým Ocelářů absolvoval školení zdravotníků

22.06.2022 · Adam Sušovský
Trenéři mládeže HC Oceláři Třinec absolvovali v minulém týdnu akreditované školení Zdravotník zotavovací péče.

Zdraví je to nejcennější, co v životě máme, a platí to i ve sportu. Také proto se trenéři mládeže HC Oceláři Třinec v minulém týdnu zúčastnili v areálu KAPA o.p.s. školení Zdravotník zotavovací péče pod vedením akreditovaných lektorek, dlouholetých zdravotních sester z ARO a rychlé záchranné služby v Třinci a Ostravě.

Tento kurz je akreditován Ministerstem školství, mládeže a tělovýchovy. A jeho absolventy připravuje na funkci zdravotníka ve školách, na společensko-kulturních nebo sportovních akcích. Trenéři se v něm naučili a prakticky procvičili první pomoc, další péči o nemocné děti, nebo základy ochrany tonoucích.

“Trenéři si zopakovali své znalosti první pomoci. Je to nutné, protože se postupy poskytování první pomoci po pětiletých cyklech mění a vyvíjejí. Tento kurz je z mého pohledu velmi důležitý, protože trenéři mají na starost mladé sportovce a jedna věc je mít teoretické znalosti, ale praktické procvičování je úplně o něčem jiném, a to raději nechci zmiňovat situace, kdy bychom museli poskytovat první pomoc pod stresem reálného případu. Věřím, že po tomto kurzu by trenéři reagovali daleko jistěji a věděli by, co mají dělat," říká sportovní ředitel klubu Jan Peterek, který sám kurz absolvoval.

Jedním z trenérů, který kurz absolvoval spolu s ním a byl také spoluiniciátorem školení, je odchovanec klubu a dnes trenér mládeže Rostislav Martynek. "Vím moc dobře, jaká zranění se mohou v tréninku nebo zápasech našim svěřencům stát, a proto jsem si s blížícím se koncem kariéry chtěl sám tohle školení udělat. Se stejnou myšlenkou přišel i Honza Peterek, takže jsme to dali dohromady a školení nakonec absolvovali všichni trenéři mládeže," říká Martynek.

Kurz byl založen z velké části na praktických dovednostech a dále na zkušenostech z reálných případů lektorů, které zažívají ve své záchranářské dennodenní praxi. Na konci kurzu pak všichni trenéři třinecké mládeže absolvovali také povinný test a praktickou zkoušku, po jejich úspěšném splnění obdrželi certifikát. "Musím je pochválit za jejich znalosti a za jejich aktivní přístup," uzavírá Jan Peterek.