Trenér juniorů Mucha: Cíl? Porvat se o postup a hrát play off

14.02.2022 · Šárka Kolková
Juniorský tým ukončil základní část nejvyšší soutěže a čeká ho nadstavba play off. Ve skupině A budou Oceláři bojovat s hradeckým Mountfieldem, s berany ze Zlína a s indiány z Plzně. Ve skupině se zatím nacházejí na druhém místě, neboť získali tři bonifikační body v souboji s Rytíři. Postavení se může proměnit už tento týden v úterý, kdy Slezané vyzvou pod Javorovým Hradec Králové.

Pane trenére, jak hodnotíte poslední zápasy s Kladnem (6:1) a se Spartou (1:5)?

Utkání byla rozdílná. Sparta nám ukázala, jaké věci musíme ještě zlepšit do druhé části soutěže. Ve hře pět na pět nás moc do vyložených šancí nepouštěla. Rychle otáčela hru a nabídla nám málo ztrát kotouče, ze kterých jsme mohli jít do přečíslení. Za stavu 0:2 nám dovolila pasáž přesilových her, ale my jsme bohužel využili jen jednu. Ve třetí třetině jsme dostali třetí branku, když náš obránce při zakončení nešťastně zlomil hokejku a soupeř se dostal do přečíslení, které využil. Při hře bez brankáře jsme inkasovali další a musím říct, že soupeř vyhrál zaslouženě.

S čím jste po páteční porážce vstupovali do dalšího duelu proti Rytířům?

V utkání s Kladnem jsme byli favoritem a není lehké takovou pozici vždy potvrdit. Motivace ve vítězství byla daná. Výhra nás posouvala na šestou příčku a dodávala bonus tří bodů do další části soutěže. Ve druhé třetině jsme potvrdili postavení v tabulce, odskočili na větší rozdíl branek a došli za vítězstvím. Klukům jsme poděkovali a stejně tak to po utkání udělal v šatně majitel klubu Ján Moder. Musím říct, že nás to všechny velmi potěšilo a nabilo do další práce.

Je jisté, že do nadstavby půjdete, ale co se v kabině a ve vás samotném odehrávalo v měsíci září? S třineckým kádrem to moc dobře nevypadalo.

Máte pravdu. Začátek soutěže je velmi důležitý a nám nevyšel podle představ. Po šesti odehraných kolech jsme měli pouze jedno vítězství a hlavně náš herní projev vypadal špatně. Hráči si přestali věřit a pak děláte na ledě samá špatná rozhodnutí. Jako trenéři jsme se snažili kluky přesvědčit, že do herní pohody se dostanou jen tvrdou prací.

Co se nakonec v týmu zlomilo?

Mezi útočníky jsme zvedli konkurenci, doplnili jsme tým o dva. Pomohl nám sportovní psycholog Vašek Petráš, který si s kluky udělal sezení. Hráči přijali svoje role v týmu, něco jsme změnili v tréninkovém programu a vyšel nám venkovní trip Salzburg - České Budějovice za šest bodů. A pak jsme bodovali několik utkání za sebou. Hráči začali být sebevědomější, když se týmu zrovna nedařilo, tak podrželi oba brankáři. Prostě si to sedlo.

V měsíci říjnu to byla paráda. Z osmi zápasů jste sedm vyhráli, a dokonce všechny výhry byly v základní hrací době. Jak je možné, že tým, který v září vypadal na spadnutí, se dokázal takhle rychle zvednout?

Kouzlo celého realizačního týmu. (smích) Jsou věci, které jsme ještě sami úplně nevyhodnotili. Má to svůj průběh, ale po řadě prohraných utkání vás může nakopnout jen výhra. Jakákoliv. Musíte si stále klást motivační cíle. Tady si pomohli kluci vzájemně mezi sebou, začala fungovat chemie v týmu.

Co říkáte na letošní posily Oskara Haase a Petra Ullrycha?

Jak už jsem naznačil, oba zvýšili konkurenci v týmu. Jsou typově odlišnými hráči. Na ledě jim to dohromady s Jonášem Jobánkem sedí a jsou pro nás rozdíloví. Jsme moc rádi, že se rozhodli pro naši akademii. Od začátku naskočili také bodově a jsme zvědaví na druhou část soutěže. Věříme, že jejich výkony budou stoupat.

Na výpomoc k vám přišli i dorostenci jako Adam Cedzo, Michal Pospíšil nebo Marek Ročák. Poslední jmenovaný se dokonce napevno v juniorském kádru usadil. Jak hodnotíte jejich výkony?

Jako první v juniorském týmu nastoupil Dominik Buják, pak následovali tito zmiňovaní hráči. Všichni nám v danou chvíli velmi pomohli a výborně zapadli do týmu. Marka na začátku soutěže potkalo zranění, jinak by si v juniorce zahrál už dříve. Všichni čtyři hráči jsou pracovití, charakterově výborní kluci a hokej milují.

V prosinci se dostali do utkání hlavního týmu Jonáš Jobánek, Pavel Matěj a Michal Ramik. Sledoval jste je v české nejvyšší soutěži a pokud ano, jak podle vás hráli?

Myslím, že se kluci zhostili své šance dobře. Pavel byl dokonce gólový. Report od Vency Varadi mám a vždy jsou věci, na kterých hráči musí pracovat. Určitě jim to dává smysl do další práce a chuť chtít se zlepšovat.

Těšíte se na play off a jaké jsou vaše cíle?

V první řadě chci poděkovat celému realizačnímu týmu a všem hráčům za přístup v první části soutěže. Další cíl je jasný, porvat se o postup ze skupiny a hrát play off.

HC Motor České Budějovice