Trenér Marek Malík: Každý v mužstvu je nesmírně důležitý

03.12.2021 · Šárka Kolková
Třinecký dorost ovládl základní část východní skupiny extraligy a vyráží do bojů o pořadí v play-off. O tuto část sezony v loňském ročníku dorostenci přišli, a tak se není čemu divit, že se trenér Marek Malík na vrchol sezony těší o to víc. Tým nečeká vůbec jednoduchý úkol, to ví i hlavní kouč, který zastává navíc i funkci asistenta národního týmu u kategorie U16.

Jak hodnotíte celý průběh základní části?

S první částí sezóny jsme moc spokojení. Povedla se nám herně i výsledkově. Vyhýbaly se nám výkyvy ve výkonech a kluci odevzdali maximum, i když jsme občas museli improvizovat se sestavou.

Co říkáte na letošní výkony soupeřů?

Nerad hodnotím výkony soupeřů, moc mi takové soudy nepřísluší. Raději se soustředíme na své výkony a to také kluky učíme. Je jedno, kdo stojí na druhé straně, my se díváme na sebe, na své mužstvo, chceme odevzdat maximum a udělat svou práci co nejlépe. Přesto bych jednu věc rád zmínil, přál bych si co nejvíce zápasů, které jsou na hraně, vyrovnané od první do poslední sekundy. Takové zápasy kluky posunou nejvíce.

Letos vám navíc přibyla funkce u národního týmu. Jak těžké bylo spojit povinnosti reprezentační s třineckými?

Náročnost spojení dvou funkcí pociťuji minimálně, neboť mám velikou pomoc od svého asistenta Aleše Macha. Na dobu mé nepřítomnosti si vše řekneme a probereme dopředu a také v průběhu jsme ve spojení. Já se mohu v klidu věnovat reprezentačním povinnostem, neboť vím, že se Aleš o vše perfektně postará a mužstvo bude šlapat. Musím také zmínit pomoc od Michala Papaje, který je Alešovi k dispozici a zaskočí za mě, když je potřeba. Rád bych v neposlední řadě poděkoval třinecké organizaci za podporu, že jsem se mohl této role ujmout. Je to veliká zkušenost a moc si ji užívám. Jediné, co mě zatím moc mrzí, je, že vinou koronavirových situací jsme odehráli minimum toho, co jsme měli naplánováno. Nic se ale nedá dělat, jedeme dál a snažíme se z toho "vytřískat" co nejvíce, ať už nám koronavirus postaví do cesty jakoukoliv překážku.

V uplynulé sezóně jste s mužstvem vinou o vrchol sezony přišli. Jak se na něj těšíte teď?

Stejně jako já, tak nikdo z našeho mužstva loni závěr sezony nezažil, takže jsme v tom společně. Všichni se na to moc těšíme a děláme každý den vše pro to, abychom na finiš byli co nejlépe připraveni.

Co říkáte na celkový projev vašeho týmu?

Jsme moc spokojeni! Nejvíce s pokrokem, jaký kluci udělali od prvního společného tréninku, který jsme měli někdy v květnu. Zastávám názor, že to vždy může být ještě lepší, jsem od přírody pořád takový nespokojený. (úsměv) Proto jsme na kluky přísní. Já teda určitě... A někdy je to možná až moc, ale mám pocit, že kluci vidí, že to nese ovoce. Zlepšují se, ví, že nebereme žádné výmluvy, žádné zkratky a poctivě makají. Přicházejí na to, že k úspěchu vede jen jedna jediná cesta, a to každodenní poctivá práce. Učíme je mít k sobě respekt a ten ukazovat už na tréninku. Když hrají proti svému kamarádovi, tak proti němu hraji co nejlépe, neboť oba potřebují trénovat tvrdě a nic si nedarovat. Potom spolu budou silnější proti jakémukoliv soupeři. Dávno někdo řekl, těžko na cvičišti, lehko na bojišti a já se pod to plně podepisuji. Takhle v Třinci kluky trénujeme.

V čem byste své svěřence pochválil, a naopak co potřebují ještě doladit?

Když budu mluvit o tréninku, od kterého se vše odvíjí, tak určitě za jejich přístup a pracovitost. Stojí za tím také párkrát zvednutý hlas, aby intenzita byla vyšší, důraz maximální, provedení dovedností a samotná hra odpovědnější, ale tréninky jsou už dlouhou dobu na hodně vysoké úrovni. To je také jeden z důvodů výsledků našeho mužstva. A v zápasech chci ocenit jejich vůli se obětovat pro mužstvo, přijmout roli, která je mi určená a odezva maximum.

Vinou marodky se v posledních zápasech objevili i kluci z deváté třídy. Co říkáte na jejich odvedené výkony?

Nebylo to jenom vinou marodky. V minulém ročníku jsme si udělali koncept, že budeme postupně zapojovat kluky z deváté třídy do tréninku dorostu a postupně do zápasů. Chceme se na ně podívat, postupně si je připravovat pro další rok a také trochu zvýšit konkurenci v mužstvu. Neřešíme narození hráče, hrát bude ten, kdo na to má, kdo pracuje naplno a obětuje se pro mužstvo. Letos vinou marodky se nám ukázalo najednou více hráčů než jsme plánovali, ale mohli jsme vidět, že kluci jsou šikovní a postavili se k tomu moc hezky. Víme, že je nejvíce "tlačí bota" při bruslení, ale s jejich výkony jsme byli moc spokojeni. Zapojení do programu dorostu bylo přirozené také díky dobré chemii v kádru, kde si starší kluci hlídají kabinu, společně s mladšími vytváří skvělý mix a dobrou pohodu v týmu.

Do části o pořadí play off vstupujete jako vítězové základní části ELD Východ, co uděláte pro to, abyste to potvrdili i v dalších zápasech?

My trenéři uděláme maximum a nebojím se mluvit také za hráče, že do toho dají všechno. Klukům maximálně věříme a to, abychom hráli co nejdéle, je jenom na nás všech. Každý v mužstvu je nesmírně důležitý, abychom jako celek byli úspěšní.

Blíží se Vánoce, co hokejového si přejete dostat pod stromeček?

Nic není radostné, když není pevné zdraví. Proto bych rád nejen sobě a svým blízkým, ale také všem ostatním popřál od srdce hromadu zdraví, plno štěstí a moře spokojenosti jak v osobním, tak i pracovním životě. A k tomu všemu ještě navíc také co nejmenší omezení a všem sportovcům co nejvíce tréninků a zápasů.

Dnes v 18:00 | Jun.
HC Energie Karlovy Vary