Tomáš Duba: Svezl jsem se na vlně euforie

27.09.2009 · Adam Sušovský
Po pěti letech se postavil do brány proti svému mateřskému klubu. V nedělním zápase se po roce vrátil na led holešovické Tesla arény, aby pomohl Ocelářům k zisku tří bodů. Tomáš Duba byl jedním z hlavních strůjců třineckého vítězství.

Po pěti letech nastoupil proti Spartě gólman s třicítkou na zádech. Tomáš Duba se poprvé v dresu s drakem na prsou postavil mateřské Spartě. Ta na jeho comeback na led Tesla arény nebude vzpomínat vůbec v dobrém. Oceláři po většinu zápasu na ledě dominovali a zaslouženě Spartu rozstříleli 5:2. "Byl to velmi prestižní souboj a kluci přede mnou hráli výborně. Jsem rád, že jsme tady uhráli tři body a já se s kluky mohl svést po vlně euforie," popsal jasnou výhru Třince exsparťanský brankář.

Tomáš Duba se po roce vrátil na led Tesla arény, nervozitu však nepociťoval. "Abych se přiznal, tak ne. Já jsem byl nervózní celou cestu v autobuse, ale když jsem vlezl na led, tak to ze mě spadlo a byl jsem v naprosté pohodě," popisuje své pocity před vstupem na led holešovické arény. "Určitě pomohlo, že jsme dali tři rychlé góly. Trochu jsem pak začal žertovat s kluky abychom si to nevystříleli," vrací se ke skvělému úvodu zápasu, kdy Oceláři v šestnácté minutě vedli již 3:0.

Pak však přišel zkrat. Trestné střílení totiž proměnil Petr Ton a vrátil svým osmým gólem v sezóně Spartu do hry. "Petr Ton ten nájezd provedl bravurně. Viděl jsem, že Petr jede pomalu, čekal jsem střelu nad lapačku, ale nechal jsem ji moc dole. Petr to trefil parádně. Moje chyba, měl jsem mu více vyjet," sype si popel na hlavu strážce třinecké svatyně.

To nebylo všechno, v poslední minutě první části totiž zmrazil rozjeté Oceláře kontaktní brankou Michal Broš. "Já byl naštvaný, mohli jsme totiž vést tři nula. Naštěstí byl konec třetiny a Sparta už více nestihla. My jsme se uklidnili a řekli jsme si, že tady prostě nemůžeme hrát otevřený hokej," vzpomíná na katastrofický závěr první třetiny.

Obavy Ocelářů o vítězství ovšem netrvaly dlouho. Hned v první minutě druhé třetiny vrátil Třineckým dvougólové vedení David Květoň, a když Oceláři přežili také kritické oslabení 5 na 3 v půlce zápasu, mohl si Duba začít zápas užívat. "Během celého zápasu jsem se s kluky ze Sparty hecoval. Z devadesáti procent je všechny znám, jsou to skvělí útočníci. Dneska se ale dařilo mi," žertuje směrem ke sparťanské kabině.

Skvělý výkon podal Duba také ve třetí třetině, kdy možná klíčovým zákrokem proti samostatnému úniku Kratěny definitivně odrazil odpor domácích. "Nevím, jestli byl klíčový, ale byl velmi důležitý. Čekal jsem, že mě Ondra vymíchá, ale zkusil střílet a já to se štěstím chytil," vrací se k důležitému momentu utkání z poloviny závěrečné části.

Velkou motivaci přenesl gólman také do kabiny. " Už před zápasem, jsem slíbil hráčům svačinku. Kdyby to bylo s čistým kontem, tak bych něco navíc ještě přihodil. Bohužel byl v první třetině výpadek, takže nebude nic," závěrem ještě jednou zažertoval.