Těžký zápas a zlaté body, potvrdil Duba

20.10.2009 · Martin Stebel
Další dramatické střetnutí absolvovali bíločervení borci z Werk arény. Je docela příznačné a symbolické, že fanoušci Ocelářů musí mít letos ocelové nervy. Tabulkového outsidera z Brna zdolali až díky trefě Rostislava Martynka z 59.minuty. Je proto pochopitelné, že během pozápasových komentářů u šaten byla na aktérech výrazně znát úleva nejen fyzická, ale taky psychická.

Hrdinou závěru byl strážce domácí svatyně Tomáš Duba. Čtyřicet vteřin před koncem fauloval v samostatném úniku Mario Cartelli hostujícího Ivana Humla a hlavní sudí Jeřábek nekompromisně skřížil ruce nad hlavou - jasný to signál pro trestné střílení. Co se Tomášovi honilo hlavou těsně před exekucí nájezdu? "Nedá se vůbec publikovat, co jsem si v duchu říkal, když rozhodčí nařídil ten nájezd. Byli jsme v euforii z gólu Rosti Martynka těsně předtím a teď tohle. Už to vypadalo na výhru a najednou tam byl zapomenutý protihráč za naší obranou."

Domácí gólman si však s trestným střílením Romana Erata poradil znamenitě. "Nájezdy jsou vždy hop nebo trop. Buď jste hrdina, nebo si lidi řeknou proč to ten sněhulák nechytil. Prostě jsem cítil, že musím kluky podržet a chytit. Zkoušel mi to dát mezi betony, ale povedlo se mi je včas secvaknout," popsal klíčový moment.

Už minulé utkání v Brně spolehlivě odchytal a povedla se výhra v poměru 5:1. Z celkového hlediska však nemohl být mezi fanoušky oblíbený "Dubis" se svým úterním výkonem zcela spokojen. "Nebyl to z mé strany nejlepší zápas. Nemohu být dnes na sebe pyšný. Tím trestným střílením jsem si trochu spravil chuť a napravil reputaci. Ve druhé třetině jsem tým moc nepodržel, měl jsem tam zachytat lépe, proto jsem teď šťastný, že to kluci nakonec otočili," nezapomněl pochválit své spoluhráče. Sebekriticky okomentoval především první gól z Vondráčkovy hole. "Stoprocentně se to dalo chytat. Nebyla to žádná prudká střela. Mířil na bližší tyč, takové střely prostě musím chytat," sypal si popel na hlavu.

Zápas se chýlil ke svému konci a už se pomalu chystala remízová pointa. Tyto úvahy však uťala Peterkova formace, když 64 vteřin před závěrečným klaksonem trefil po rychlé akci odkrytou branku Rostislav Martynek. Byl to pro něj v rámci extraligy gól s pořadovým číslem 99. "Byla to souhra celé lajny. Květák vybojoval puk pro Petrovku. Ten se probil středem kluziště do dobré pozice, ale načasoval to ideálně pro mě. Já už jen trefil volné místo v brance," okomentoval rozhodující okamžik střetnutí. "Potřebovali jsme potvrdit výhru z Vítkovic. Jsme moc rádi, že se to povedlo, i když to bylo s odřenýma ušima," uznal křídelní útočník.

Utkání plné zvratů a infarktových situací - tak lze stručně charakterizovat konfrontaci s Kometou. "Zápas se pro nás nevyvíjel vůbec dobře. Sice jsme vedli, ale pak to Kometa docela bleskově otočila. Můj gól přišel skutečně jak se říká za minutu dvanáct," smál se subtilní forvard.

Při pozápasovém hodnocení nezapomněl ocenit i soupeřovy kvality. "Každý se jen koukne na tabulku a vidí Kometu na posledním fleku. Mnoho lidí si myslelo, že je rozneseme na kopytech, ale to je nesmysl. Není to vůbec tak slabý rival. Po mizerném startu do soutěže tam docela výrazně obměnili kádr a mají slušný mančaft. Myslím, že teď už nebude tak snadné vozit body z Brna," vysekl závěrem poklonu soupeři z jihomoravské metropole úterní "borec na konec".