Švédům nesmíme nechat ani metr ledu zadarmo, říká odhodlaně Martin Růžička

12.05.2010 · Tomáš Čekal
M a n n h e i m (GER) – Až druhý zápas na mistrovství světa v Německu se do hry dostal i mladý útočník Ocelářů Martin Růžička. Ve čtvrtém útoku se předvedl s Petrem Koukalem a Petrem Hubáčkem. Bohužel ani jejich práce nedokázala zvrátit těsnou porážku od Norů 2:3. Premiéra v národním týmu tak byla hořkosladká, což sám přiznal.

Včera jste prožil svoji premiéru v národním dresu. Nejenže jste byl dopsán na soupisku, ale proti Norům jste si i zahrál. Jaké jsou Vaše pocity?
Bylo to příjemné, akorát zápas skončil špatně. Pro mě to byla zase nová zkušenost a jsem za to rád. Jen škoda toho konce.

Byl jste hodně nervózní?
Spíš jsem byl zdravě nabuzený. Nervózní se říct nedá. Hodně jsme se na to těšil. Snažil jsem se, užívat si to.

Vy jste hrával i v mládežnických reprezentacích. Na mistrovství světa jste tehdy hrávali také proti top týmům. Když to porovnáme s mistrovstvím v dospělé kategorii, jaký je v tom rozdíl?
Seniorská a mládežnická reprezentace se nedají srovnávat. Je to mnohem silovější a rychlejší.

Předloni jste oblékal dres Znojma, hrál jste i v první lize. Letos jste válel v ocelářském dresu a po výborné sezóně se účastníte mistrovství světa. Co říkáte na to, že se Vám během dvou let povedl postup z první ligy až do šatny národního týmu?
Tak je tam vidět progres (usmívá se). Snažím se tvrdě pracovat na každém tréninku a díky bohu, že se to aspoň trošku vrací.

Co v této sezóně zapříčinilo, že se Vám v Třinci tak dařilo?
Sedli jsme si s Láďou Kohnem a celé pětce od obránců Zíbáka a Hraboše se hrálo pohromadě dobře. Když to takhle jde, tak je radost hrát. Hokej Vás pak i baví.

V přípravných zápasech jste za reprezentaci odehrál osm zápasů. Očekával jste, že se na mistrovství světa podíváte?
Snažil jsem se pro to udělat maximum. Rozhodně jsem doufal, ale rozhodnutí bylo na trenérech. Jsem rád, že mi nakonec dali důvěru.

Sledoval jste, jak se hráči z NHL omlouvají?
Občas jsem si přečetl v novinách, kdo odřekl, kdo se omluvil, kdo pojede, nebo ne. Ale že bych se na to nějak soustředil, to se říct nedá.

Dá se něco říct k velkému počtu hráčů, kteří se reprezentaci omluvili? Jaromír Jágr si s nimi včera nebral servítky.
Těžko říct. Já jim do svědomí nevidím. Co se jim honí hlavou, proč odřekli, to je jejich věc. Prostě jsme tady takový tým, tak musíme hrát s tím, co máme.

Na druhou stranu Vám tento fakt asi otevřel cestu do reprezentace.
Nebudu říkat, že ne. Jinak bych tady asi nebyl. Jsem rád za to, že tu můžu být.

Víte už, jestli si zahrajete i proti Švédsku?
Abych řekl pravdu, tak asi ano. Jsem ve čtvrté lajně, takže bych měl nastoupit.

Jak se Vám s Petry Koukalem a Hubáčkem hraje?
S Hubasem a Koukym jsme hráli už na švédských hrách a myslím, že to klapalo. Musím to zaklepat. Doufám, že to bude pokračovat.

I směrem dozadu to bylo v pořádku?
Myslím, že ano. Ať Kouky, nebo já, či Hubas jsme už dříve bránili to levé, nebo centr. Dokážeme se zastoupit.

Asi jste si představoval ve svém prvním reprezentačním zápasu jiný výsledek, že?
Určitě. To je velká škoda. Vůbec jsem to nečekal a je vidět, že ta špička už se vyrovnává. I papírově horší týmy se prostě zatnou, bojují, a jakmile nehrajete na sto procent, vymstí se vám to.

Jak to v zápase proti Norsku vlastně na střídačce vypadalo? Zapracovalo na vašem svědomí, že jste neproměnili hodně šancí? Měli jste sice střeleckou převahu, jenže Norové byli smrtelně efektivní.
Určitě je to frustrující. Jejich gólman samozřejmě chytal výborně, ale na druhou stranu všechny naše střely viděl. Oproti nám Norové měli patnáct střel a z nich bylo devět vyložených šancí. Když trošku zlepšíme tlak do brány, mohlo by to jít.

Pro Ondru Pavelce norské branky ani nebyly chytatelné.
Bylo to pro něj těžké.

Stejně jako Vy prožíval svoji národní premiéru.
Asi to taky neměl moc příjemné. Bylo mi ho celkem líto, ale dost šancí ještě pochytal. Je vidět, že je kvalitní gólman.

Švédové ve svém posledním zápase proti Francii také zrovna nezazářili. Jaké proti nim máme šance?
To ještě nevím, protože taktiku dostaneme až večer na hotelu. Musíme bojovat, nevynechat žádný souboj a nenechat jim ani metr ledu zadarmo. Šanci rozhodně máme. Proti Švédsku jsme hráli v téměř podobné sestavě na švédských LG Games, a také jsme je porazili. Sice až na nájezdy, ale porazili. Když zopakujeme stejnou hru, kterou jsme se tam prezentovali, máme šanci.

Jak se Vám líbí, co na turnaji předvádí Jaromír Jágr? Kdyby proti Norsku skóroval o jednu branku více, mohlo to být mnohem veselejší.
Doufali jsme, že ještě jeden gól přidá, ale bohužel. Stejně je radost, se na něj dívat. Je to pan hráč, to můžete vidět sami. To se snad ani nedá komentovat. Já jsem rád, že vůbec můžu být s ním v týmu a můžu se od něj učit.

Je už dnes v týmu trošku lepší nálada, než po prohře s Nory?
Trošičku. Pořád je tam takové to napětí, které se budeme snažit přenést do dalšího zápasu se Švédskem, abychom to urvali. Přeci jen ztráta s Nory byla nečekaná.

Půjdeme trošku mimo hokej. Bydlíte v Heidelbergu, což je kousek od Mannheimu. Můžete se do města například na zápasy ostatních týmů zajet podívat?
Můžeme, je to asi dvacet pět minut cesty. Mohli bychom si vzít taxík. My jsme však rádi, že si můžeme odpočinout.

Protože například Lotyši se chodí na zápasy svých možných soupeřů do haly dívat.
Jak říkám, my jsme rádi za ten odpočinek.

Když jsme u těch Lotyšů, tak za ně hraje obránce Janis Andersons, který s Vámi hájil ve skončené sezóně barvy Třince. Viděli jste se? Neměl nějaké narážky na vaši prohru s Nory?
Neviděli jsme se. Ale on je Janis stejně hodný kluk (směje se), ten by to neudělal. Ani nesleduju jeho výkony. Jsem rád, že můžu být chvíli v klidu.

Překvapilo Vás, jak nízké návštěvy na zápasy českého týmu chodí?
Z hlediska Čechů je tu celkem dost lidí. Obecně jich zatím moc nechodí, ale to asi přijde až u těch důležitějších zápasů.

Foto k článku © Roj