Statistiky Ocelářů ve druhém ročníku Champions Hockey League

10.10.2015 · Michal Samiec
Oceláři se díky vítězství v základní části loňského ročníku Tipsport extraligy kvalifikovali do druhého ročníku Champions Hockey League. Letos se jim podařilo kvalifikovat ze základní skupiny do play off, kde se však švédský klub HV71 ukázal být nad jejich síly.

Formát Champions Hockey League v sezóně 2015/16 se oproti inauguračnímu ročníku změnil. V první sezóně jsme hráli skupinu se třemi soupeři, letos byli oponenty slezského týmu pouze dva protivníci – stejně jako v loňském ročníku norský mistr ze Stavangeru a kromě něho finský zástupce z Kuopia. V základní skupině tak Oceláři sehráli tentokrát jen čtyři zápasy a ze skupiny postoupili – na rozdíl od první sezóny – do play off.

Třinečtí v základní skupině odehráli čtyři různé zápasy. První buly bylo vhozeno 20. srpna ve Stavangeru. Třinečtí nestačili norskému mistrovi, který se na domácím ledě ukázal ve výborné formě. Už před koncem prostřední části hry vedl o tři branky, pak čestný úspěch zaznamenal nejlepší snajpr Ocelářů v této sezóně CHL Erik Hrňa. Oceláři si nakonec z Norska do Finska převezli porážku 1:4. Další dva zápasy byly velice vyrovnané a skončily až v prodloužení. O dva dny později po norském dobrodružství se Třinec představil ve Finsku – dobře vstoupil do zápasu a díky Aronu Chmielewskému vyhrál první třetinu. Ve druhé dominovali domácí a otočili na 3:2, v 51. minutě ale vyrovnal Kreps a díky tomu Třinec získal první bod za porážku v prodloužení (v nastaveném čase totiž udeřili opět domácí). Při domácích odvetách byl slezský soubor mnohem úspěšnější. Měl výborně rozehraný zápas s norskými Olejáři, Třinec vedl 3:2, ale inkasoval branku při power play hostů. Prodloužení ale přesnou ránou zápěstím rozhodl Zbyněk Irgl. Před posledním zápasem základních skupin se teoreticky hrálo o druhé postupové místo. Třinečtí však zápas zvládli tak, že naprosto rozptýlili jakékoliv matematické úvahy finského týmu o postupu – Oceláři vyhráli 6:0, sehráli zřejmě nejlepší zápas dosavadního průběhu sezóny a jasně si tak zajistili postup do vyřazovacích bojů.

Play off trvalo Ocelářům dva zápasy. Hned v prvním kole, 1/16finále play off jim los určil silného soupeře, švédský tým z Jönköpingu – HV71. Domácí zápas přinesl fanouškům kvalitní evropský hokej, hrálo se velmi plynule, diváci viděli minimum přerušení, hra se rychle přelévala. A fanoušci se také dočkali něčeho, co v extralize už několik dlouhých sezón neexistuje – po remíze v normální hrací době (2:2), utkání tímto výsledkem skončilo. Bylo to způsobeno formátem play off, které se hraje na celkové skóre. Utkání ve Švédsku nevyšlo Ocelářům podle představ. Skóre sice otevřel Jakub Klepiš, pak už se však prosazovali pouze domácí – domácí Jönköping vyhrál 3:1 a zajistil si postup do osmifinále a navíc Třinečtí ztratili několik hráčů, mimo jiné ve skvělé formě chytajícího Petera Hamerlíka, jehož zranění však nakonec snad není vážné.

1. zápas Champions Hockey League, čtvrtek 20. srpna 2015
Stavanger Oilers – HC Oceláři Třinec
4:1 (2:0, 1:1, 1:0)
Branky a nahrávky: 6. Dahl-Andersen, 19. Soares (Solberg), 38. Balcers (Trettenes, Johannesen), 47. Johansson (Soares, Sertich) – 40. Hrňa (Hrabal). Vyloučení: 3:2. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 2659.

2. zápas Champions Hockey League, sobota 22. srpna 2015
KalPa Kuopio – HC Oceláři Třinec
4:3 po sam. náj. (0:1, 3:1, 0:1/0:0)
Branky a nahrávky: 22. Lukka (Keränen), 34. Pitkänen (Jokela, Mutanen), 38. Tammela (Mutanen), rozh. náj. Pitkänen – 20. Chmielewski (Matuš, Nosek), 27. Dravecký (Nosek), 51. Kreps (Hrňa, Plíhal). Vyloučení: 5:8. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 1958.

3. zápas Champions Hockey League, pátek 28. srpna 2015
HC Oceláři Třinec – Stavanger Oilers
4:3 po prodl. (1:1, 1:0, 1:2/1:0)
Branky a nahrávky: 11. Klesla (Klepiš), 25. Orsava (Hrňa, Klesla), 52. Klesla (Klepiš), 64. Irgl (Polanský, Linhart) – 20. Kristiansen (Soares, Johansson), 51. Hoygard, 60. Soares (Dahl-Andersen, Fossen). Vyloučení: 3:3. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 2193.

4. zápas Champions Hockey League, sobota 5. září 2015
HC Oceláři Třinec – KalPa Kuopio
6:0 (1:0, 4:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 16. Nosek, 25. Irgl (Dravecký, Klepiš), 27. Hrňa (M. Doudera, Kreps), 29. Orsava (Linhart, Hrňa), 40. Hrňa (Irgl, Klepiš), 48. Hrňa (Hrabal). Vyloučení: 6:8, navíc Foltýn – Bengtsson oba 5 min. a do konce, Nikko (Kuopio) 10 min. Využití: 3:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 2092.

1. zápas 1. kola play-off Champions Hockey League, úterý 22. září 2015
HC Oceláři Třinec – HV71
2:2 (1:1, 1:1, 0:0)
Branky a nahrávky: 9. Matuš, 38. Hrňa (Kreps) – 15. Laine (Hansson), 32. Sundh (Sandberg, Andersson). Vyloučení: 4:5, navíc Polanský (Třinec) 5 min. a do konce utkání + trest ve hře. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 2112.

2. zápas 1. kola play-off Champions Hockey League, úterý 6. října 2015
HV71 – HC Oceláři Třinec
3:1 (0:0, 1:1, 2:0)
Branky a nahrávky: 31. Eidstedt (Sandberg), 52. Abbott (Almquist, Hansson), 60. Bengtsson (Laine) – 27. Klepiš (Linhart). Vyloučení: 2:3. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 1114.

Třinecká osmaosmdesátka Erik Hrňa se stal nejproduktivnějším Ocelářem v jejich druhém ročníku mezi evropskou elitou v Champions Hockey League. Třinecký forvard si v šesti zápasech připsal osm bodů za pět branek a tři přihrávky. Získal tak o bod víc než loňský nejproduktivnější hráč, kterým byl Polanský (3+4).

Diskutovaným tématem letošního ročníku Champions Hockey League byla návštěvnost. Ve čtyřech zápasech základní části CHL se průměrně v hledištích arén, kde Oceláři hráli, objevilo 8 902 diváků, průměrně tedy 2 226 fanoušků – při venkovních zápasech to bylo 2 309 a doma 2 143. Při zápasech s HV71 v play off přišla na domácí zápas návštěva srovnatelná se základní skupinou (2 112), kdežto utkání ve Švédsku sledovalo jen něco přes jedenáct set diváků. To potvrdilo teorii, že zejména v severských zemích si soutěž své nadšence zatím nenašla. Ve srovnání s tím i návštěva z 22. září z Werk areny (2 112) patřila mezi průměrné, nikoliv podprůměrné – např. na utkání Djurgården – Växjö přišlo 22. září pouze 566 diváků.

Kádr Ocelářů v sezóně 2015/16 v CHL tvořilo celkem 30 hráčů. Tři brankáři (v žádném zápase se neobjevil Miroslav Svoboda, který ale také byl na soupisce), devět obránců a 18 útočníků, v zápasech Třince se objevilo 16 forvadů (nenastoupili Vít Christov a Marek Růžička). Podrobnější statistiky jsou uvedeny na následujících řádcích.