Statistické okénko po úvodní čtvrtině základní části

25.10.2015 · Michal Samiec
I druhá extraligová sezóna začala pro Oceláře prvním kolem v nové aréně, tentokrát to bylo proti týmu, který ještě v nové hale na Frýdecké ulici nehrál. 11. září do Třince přijel obrozený Chomutov s trenérem Růžičkou. Mezi 11. září a 23. říjnem Oceláři sehráli 13 kol tvořící celou čtvrtinu základní části, tu zakončili v pátek v Olomouci.

Veškeré statistiky v tomto článku jsou aktuální k 23. říjnu 2015, kdy bylo na programu 13. kolo základní části Tipsport extraligy.

V pátek 23. října bylo na programu poslední 13. kolo první čtvrtiny základní části Tipsport extraligy. Ocelářům se zápas v Olomouci bohužel vůbec nepodařil a prohráli vysoko 0:6. Soutěž je sice stále na začátku, ale průběžná tabulka soutěže už nabízí spoustu cenných indicií. Velké ztráty půjdou čím dál hůř dohnat, naopak týmy, jež absolvovaly dobrý start z toho budou těžit psychickou výhodu. Třinečtí jsou ve zcela jiné pozici, než tomu bylo na začátku loňské soutěže. Slezané v první části ligy šestkrát vyhráli a sedmkrát prohráli a jsou teprve na pozici, která zavírá seznam účastníků vyřazovacích bojů. Trenéři Kalous s Varaďou se však musí už druhou dlouhodobou část extraligy po sobě pasovat s velkou marodkou, která je jedním z podstatných faktorů, proč velký favorit na titul zatím nenašel optimální tempo.

Individuální statistiky

V čele extraligových statistik produktivity se usídlila trojice z pražské Sparty. Týmu, který nasázel soupeřům jednoznačně nejvíce branek v úvodní čtvrtině - 57. Dlouho produktivitu vedl Martin Réway, avšak před posledním kolem úvodní části extraligy jej jeho nadřízení poslali na farmu do Benátek, což znamenalo vyřazení z kádru z důvodu, že údajně Réway za Spartu nechce hrát. V posledním kole jej tak přeskočil Daniel Přibyl, který je tak trochu překvapivým králem extraligové produktivity první části. Z třineckých hráčů se v elitní desítce drží Jiří Polanský za šest gólů a osm příher. Nejlepším střelcem ligy je po 13 kolech Viktor Hübl, známý spíše jako elitní asistent, paradoxně jeho bilance činí 12+1. Nejlepší třinecký kanonýr je zase Vladimír Dravecký, jenž za úvodní čtvrtinu nastřílel tolik gólů, co za celou loňskou základní část.

10. Jakub Jeřábek (PLZ) 13 (3+10)

Jiří Polanský v této sezóně navazuje na loňskou základní část, kdy byl nejproduktivnějším Ocelářem vůbec. Hráč, který brzo jako první hokejista v historii atakuje hranici 700 zápasů v extralize za Třinec, pravidelně a rovnoměrně shromažďuje góly i přihrávky, byť se kolem něho mění i vinou zranění spoluhráči.

10. Rostislav Klesla 3 (0+3)

Vladimír Dravecký v loňské sezóně nastřílel za celou základní část 7 branek, tolik dokázal nasázet soupeřům za úvodních 12 utkání nového ročníku. Určitě mu k tomu pomohlo i velmi vydařené mistrovství světa v Ostravě, kde patřil k nejviditelnějším mužům slovenského týmu.

Nejlepší střelec:
12 – Viktor Hübl (LIT)
9 – Rostislav Olesz (VIT)
8 – Daniel Přibyl (SPA), Dominik Kubalík (PLZ)
7 – Vladimír Dravecký (TRI), Jan Hruška, Vojtěch Němec, Tomáš Vondráček (všichni KOM), Jaroslav Hlinka (SPA), Adam Courchaine (MHK), Marcel Haščák (KVA)

Nejlepší střelci mezi Oceláři:
7 – Vladimír Dravecký
6 – Jiří Polanský
5 – Zbyněk Irgl
3 – Vladimír Svačina, Jakub Orsava
2 – Erik Hrňa, Aron Chmielewski, Kamil Kreps

Zbyněk Irgl ukázal, že jeho jarní play off, kde mu zejména zápasy v semifinále proti Spartě vyšly na to, jak dlouhá byla předchozí rekonvalescence, neuvěřitelně, nebyla náhoda. Patří v každém zápase mezi nejaktivnější hráče týmu, neustále pálí na soupeřova brankáře (často i víc než 5 puků za zápas) a hýří aktivitou směrem dopředu.

Nejlepší nahrávač:
11 – Jan Buchtele (SPA)
10 – Martin Réway, Lukáš Pech (oba SPA), Jakub Jeřábek (PLZ), Jaroslav Bednář (MHK)
9 – Tomáš Rachůnek (KVA)
8 – Jiří Polanský (TRI), Daniel Přibyl, Jaroslav Hlinka (oba SPA), Roman Červenka (CHO)

3 – Tomáš Plíhal, Rostislav Klesla

Polský reprezentační útočník Aron Chmielewski už druhý rok po sobě bojuje o místo v nabitém útoku Ocelářů. Tuto sezónu zahájil parádně, už v prvním kole, v urputném zápase s houževnatým nováčkem z Chomutova, na sebe upoutal tím, že dal rozdílový, tedy vítězný gól.

4. Lukáš Doudera 2 (0+2)

Že je Milan Doudera obránce s reprezentačními ambicemi, to ukazoval už ve své premiérově sezóně mezi Oceláři. V této sezóně navíc, byť nepatří mezi nejurostlejší hráče v soutěži, přidává výborné statistiky v hodnocení Radegast Indexu. Zářijové hodnocení vyhrál a v celkovém hodnocení od začátku soutěže patří také na špičku.

Extraligoví obránci jsou v tomto ročníku velice produktivní. Hned tři obránci - vítěz bodování beků v úvodní části Jakub Jeřábek a olomoucký Vyrůbalík a Pilař z Hradce Králové - mají 10 a více kanadských bodů, což by při konstatním bodovém přísunu až do konce základní části znamenalo 40 a více bodů obránce po základní části. To, co Ocelářům pomáhalo v loňské sezóně, se letos zatím příliš nedaří. Nejproduktivnějším obráncem Třince je se třemi nahrávkami kapitán Rostislav Klesla.

Nejtrestanějším hráčem ligy je liberecký bek Martin Ševc. U tohoto jména to však není nic zvláštního. Ševc navazuje na své působení v Kladně, kde měl ve dvou po sobě jdoucích sezónách ke 150 trestným minutám. "Zlým mužem" Třince je zatím Erik Hrňa, ale stačilo mu k tomu pouhých 18 trestných minut. V Hrňově případě se jedná o jeden desetiminutový trest a čtyři menší tresty.

Prozatím pět extraligových týmů má v přesilovkách minimálně 20procentní úspěšnost, která se považuje za práh kvality v početních výhodách. Nejnebezpečnější přesilovky má Sparta - využívá průměrně téměř jednu ze čtyř přesilovek a využila také početně nejvíce přesilovek (17). Následuje Kometa (23,7 %), Vítkovice (21 %), naši Oceláři (20,3 %) a přesně jednu z pěti početních výhod využívá hradecký Mountfield. Nejčastěji hraje přesilovku Plzně (76krát) a Sparta (70). Třinec je s 64 přesilovkami na průměrném osmém místě. Nejméně početních výhod si zatím vybojovala dvojice Zlín - Chomutov (po 51).

Nejvíce gólů v početní výhodě zatím dal brněnský Vojtěch Němec. Ten v situaci, kdy jeho tým měl na ledové ploše více hráčů, dal šest ze sedmi svých gólů. Druhý v pořadí je Viktor Hübl, podíl přesilovkových gólů na jeho celkové bilanci je však podstatně nižší - dal pět ze svých 12 branek v přesilovce. Nejlepší přesilovkový snajpr Ocelářů, Jiří Polanský, je se čtyřmi góly na děleném třetím místě.

Nejlepší oslabení mají hokejisté Olomouce, kteří ubránili 89,7 % svých oslabení. O tři procentní body níže jsou na druhém místě třinečtí Oceláři. Nejhůř ve svých oslabeních na druhé straně hrají hokejisté Vítkovic (77,4 % ubráněných oslabení). Nejvíce oslabení hrají hokejisté Karlových Varů (74) a Sparty (71), naopak nejméně hráči Chomutova (52) a dvojice týmů Olomouc - Třinec (po 58 vyloučených hráčů za 13 kol). Třinečtí stejně jako loni dominují také v počtu vstřelených gólů v oslabení - zatímco loni za celou základní část Oceláři dali 13 gólů v situaci, kdy měli minimálně o hráče méně, letos za 13 kol jsou to čtyři takto bonusové góly (dal je kvartet hráčů Polanský, Hrňa, Orsava a Kreps). Kromě Třince dali gól v oslabení Mladoboleslavští (2) a po jednom týmy Liberce, Hradce Králové, Plzně, Vítkovic, Brna a Karlových Varů. Žádný extraligový hráč zatím nedal více než jeden gól v oslabení.

Góly v přesilovkách nebo oslabeních jsou často rozhodujícími brankami v zápase. Experty na vítězné góly je trio Viktor Hübl, Rostislav Olesz a Michal Vondrka - tito hráči svým gólem rozhodli už tři zápasy. Nejvíce vítězných gólů z třineckých hráčů dal Vladimír Dravecký - rozhodl dva zápasy. Po jednom mači rozhodl kvartet Irgl, Hrňa, Chmielewski a Orsava.

Nejvíce střel průměrně v zápase vyšle na brankářova soupeře tým Mladé Boleslavi (téměř 39), přes 30 střel mají už jen dva týmy - Liberec (33) a Sparta (32). Nejméně střel, průměrně jen 23 ran, zasadí průměrně hráči Pardubic a Karlových Varů. Naopak v největším zápřahu jsou brankáři Mladé Boleslavi, jejichž zápasy jsou z tohoto pohledu tedy nejútočnější, a Zlína (31-32 střel proti). Nejméně vytížení jsou brankáři Liberce a Vítkovic (25-26 střel). Zápasy Ocelářů průměrně nabízejí 57 střel, protože průměrně Oceláři vystřeli 29krát a brankáři Třince čelí 28 střelám soupeře. 13 ligových hráčů vystřelilo na branku aspoň 39krát (tedy průměrně třikrát za zápas). Nejvíce pokusů na branku měli Petr Vampola (51) a brněnský Jan Hruška (50). Třinecký elitní snajpr Zbyněk Irgl je se 44 pokusy na šesté místě.

Celkem 42 hráčů hraje průměrně každý zápas minimálně 20 minut. Nejvíce času dostává brněnský obránce Jan Hanzlík (24 minut a 23 sekund), který bývá v čele této statistiky od té doby, co se sleduje. Přes 23 minut hrají ještě Čáslava z Pardubic, Marušák ze Zlína (odehrál jediný zápas) a Trončinský z Mladé Boleslavi. Prvním útočníkem je na sedmém místě (22:34) Vondrka z Chomutova. Z Ocelářů má průměrně nejvíce času na ledě obránce Vladimír Roth, který ve dvou zápasech, do nichž nastoupil, průměrně strávil na ledě 21 minut a 26 sekund.

Mezi možná trochu nedoceněnou disciplínu, která je ale v hokeji velmi důležitá, patří vhazování. Z hráčů, kteří absolvovali alespoň 50 buly, je nejvýš dle úspěšnosti brněnský Vojtěch Němec (70procentní úspěšnost, když vyhrál 57 z 81 buly) a hned druhý je Kamil Kreps (úspěšnost mírně pod 70 % a 87 vyhraných ze 125 buly v osmi utkáních). Na šestém místě v lize je Tomáš Plíhal (61 procent). Nejvíce buly v celé lize absolvoval Viktor Hübl (324), z Ocelářů Plíhal (227). Nejvíce jich vyhrál Mario Bližňák (202), z Ocelářů opět Plíhal (139). Z Třineckých, kteří chodí pravidelně na vhazování (minimálně 50 ve 13 kolech), není žádný v úspěšnosti pod 50 procenty.

Letošní pořadí Radegast Indexu je disciplínou obránců. Zářijové hodnocení vyhrál třinecký Milan Doudera, který je v celkovém bodování na čtvrtém místě. Průběžně vede liberecký tvrďák Jan Výtisk. Mezi Výtiskem a Douderou je ještě dvojice Hanzlík - Holub. Pět ligových hráčů má na svém kontě 26 a více hitů (v případě, že hráč nastoupil do 13 zápasů, se jedná o dva hity na zápas) - nejvíce Michal Trávníček z Litvínova (47), dále Čajkovský ze Sparty, Výtisk z Liberce, Sabolič ze Sparty a Holub z Mladé Boleslavi. Nejvíce hitů z Ocelářů nastřádal celkově desátý Daniel Rákos (23).

V úvodní čtvrtině padly některé milníky a jubilea v kádru Ocelářů. V prvním kolem odehrál svůj čtyřstý extraligový zápas Daniel Rákos. Totéž potkalo beka Josefa Hrabala v jeho šestém zápase této sezóny. Třístý zápas v nejvyšší soutěži odehrál v 11. kole Erik Hrňa. Padly i první branky v barvách Ocelářů - tuto premiéru zažil Vladimír Svačina, Tomáš Káňa a Radek Meidl, pro kterého to bylo poprvé v extralize vůbec. Kvartet Michal Roman, Juraj Šimboch, Vladimír Luka a Radek Meidl odehráli svůj první extraligový zápas.

Mladší bratr Milana, Lukáš Doudera, udivuje výbornými výkony. 17letý hokejista, který už loni nakoukl do týmu vicemistra extraligy, si letos vydobyl pevnější místo v týmu Ocelářů. Pravidelně naskakuje, sbírá víc než jen pár minut za zápas. Pravidelně hraje mezi 10 a 15 minutami, v zápase 11. kola s Plzní hrál dokonce nejvíce ze všech Ocelářů - skoro 24 minut a byl v hodnocení +/- na +4!

“Železní muži“ třinecké sestavy
Stejně jako v loňské sezóně i v této základní části mají trenéři Kalous a Varaďa starosti se zdravotním stavem svého týmu. A tak již po úvodní čtvrtině extraligy má na svém kontě všech 13 utkání pouze osm hráčů! Loni to po 13 kolech bylo sedm beků a osm útočníků, letos to jsou jen čtyři obránci i útočníci! Mezi beky má nulovou absenci kvartet Klesla, Linhart a bratři Douderové a v útoku čtveřice Polanský, Irgl, Hrňa a Rákos.

Nájezdy a trestná střílení

Samostatné nájezdy rozhodovaly jediné utkání a to domácí zápas 12. kola s Mladou Boleslaví. Jednalo se ale o prodloužený zážitek, protože týmy divákům nabídly hned šest sérií. Domácí vyhráli 2:1, všem šesti pokusům čelil Šimon Hrubec, který tak vykazuje úspěšnost 83 %. V útoku se trefil Jiří Polanský (jednou ze dvou pokusů) a Vladimír Dravecký (jediný nájezd proměnil). Neproměnil dvakrát Zbyněk Irgl a jednou Jakub Klepiš.

Trestná střílení byla v zápasech Ocelářů nařízena dvě a obě s negativním výsledkem pro Třinecké. V utkání 2. kola Peter Hamerlík neúspěšně čelil nájezdu karlovarského Vojtěcha Tomečka a v zápase 13. kola neuspěl s trestným střílením proti Branislavu Konrádovi v Olomouci Marek Růžička.

Individuální statistiky – brankáři

V dosavadním průběhu extraligy deset brankářů dokázalo vychytat minimálně jedno čisté konto, což je o čtyři jména více než tomu bylo po 13 kolech úvodní čtvrtiny loni. Letos této statistice vévodí olomoucký Branislav Konrád, který v sezóně 2013/2014 při zranění Petera Hamerlíka působil několik měsíců ve Werk aréně a nastoupil do tří zápasů. Tomu k triumfu v této statistice stačily dva čisté zápasy, loni v úvodní čtvrtině vyhrál Šimon Hrubec se čtyřmi nulami. A tak jako loni Hrubec jasně dominoval v obou hlavních sledovaných statistikách, letos je tím králem Konrád. Hrubec loni úvodní čtvrtinu základní části vyhrál s úspěšností téměř 96 procent a průměrem 0,96 gólu na zápas, Konrád letos vykazuje čísla 94,7 % úspěšnosti a průměr 1,3. Z třineckých gólmanů je jednoznačně lépe daří momentálně zraněnému Peteru Hamerlíkovi - s úspěšností (92,6 %) je čtvrtý a s průměrem (2) je pátý v lize. Mezi elitní brankáře dle statistik patří ještě mladoboleslavský David Rittich, chomutovský Miroslav Kopřiva a Ondřej Kacetl z Hradce Králové.

Čistá konta gólmanů:
2 – Branislav Konrád (OLO)
1 – Peter Hamerlík (TRI), Daniel Dolejš (VIT), Jan Strmeň, Miroslav Kopřiva (oba CHO), Ondřej Kacetl (MHK), David Rittich (MLB), Tomáš Závorka (KVA), Jaroslav Janus (LIT), Tomáš Pöpperle (SPA)

Šimon Hrubec nezahájil sezónu v ideálním rozpoložení. Seděl na lavičce jak v zápasech Champions Hockey League, tak v české soutěži, v tempu se udržoval o patro níž v Havířově a nevedl si špatně. Po Hamerlíkově zranění ve Švédsku musel zpět do brankoviště, některé zápasy mu vyšly lépe (např. v Litvínově nebo proti Plzni, kde přes hrozivou chybu předvedl několik skvělých zákroků), jiné – tak jako celému týmu – hůře.