Statistické okénko po první čtvrtině Tipsport extraligy

20.10.2013 · Michal Samiec
Jako obvykle i v této sezóně byl jízdní řád extraligy ihned po startu velmi nabitý. Po pěti týdnech od úvodního hracího dne bylo na programu 13. kolo, kterým se uzavřela první várka vzájemných zápasů extraligového startovního pole.

Veškeré statistiky v tomto článku jsou aktuální k 18. říjnu 2013.

V první části článku je uveden přehled individuálních výkonů. Jsou uvedeni lídři celé extraligy a rovněž je představena situace v bodování třineckých Ocelářů. Druhá polovina se pak věnuje týmovým statistikám.

Individuální statistiky

Na čele tabulky se drží pražská Sparta a je to vidět i na individuálních statistikách. Kanadské bodování vede duo Ton – Hlinka, kteří dohromady nashromáždili 36 bodů. Podobně se daří i třineckému tandemu z jedné formace Polanský – Adamský. Ti mají dohromady jen o pět bodů méně. Tabulce střelců kraluje Petr Ton s Martinem Adamským – oba nastříleli po deset branek. Pokud by dokázali tento výkon zopakovat v každé z následujících čtvrtin, atakovali by loňský rekord Martina Růžičky, který nasázel čtyřicet branek.

10. Alexander Gorškov 4 (1+3)

Kde loni skončili, letos začali. Druhá polovina sezóny 2012/13 byla doprovázena skvělými výkony dvojice Adamský – Polanský. Na to v této sezóně tahle dvojice navázala. Polanský ke své bojovné hře a černé práci přidal kanadské body, z Adamského se zrodil střelec.

5. Josef Hrabal 4

Martin Adamský rok od roku zvyšuje svou střeleckou laťku v Třinci. První sezónu začal s deseti brankami v základní části, o rok později se trefil dvanáctkrát, loni to bylo už 15 branek a letos má na svém kontě jen po první čtvrtině deset přesných tref.

Mezi obránci si velmi slušnou produktivitu drží Václav Benák z Pardubic a Jan Piskáček ze Sparty. Ti nasbírali deset kanadských bodů. Kategorie nejužitečnějšího hráče je plně v režii hráčů Sparty. V první osmičce je hned sedm hráčů rudého klubu – nejlépe na tom je Piskáček, který byl u o sedmnáct branek více vstřelených než inkasovaných. Velmi slušně zatím hrají hráči Třince. Pouze čtyři hráči nasbírali pět a více menších trestů, žádný hokejista Ocelářů nebyl dosud potrestán vyšším trestem.

5. šest hráčů 8

Tomáš Linhart přicházel ze Zlína s pověstí poctivého defenzora, což v Třinci plně potvrzuje. Má velký ice time, když tráví na ledě zhruba 20 minut za zápas, a byl při rovnovážném počtu hráčů na ledě zatím jen u šesti inkasovaných branek (naopak u 13 vstřelených, což dává hodnocení +7).

Nejčastějším střelcem vítězných branek je plzeňský Ondřej Kratěna, jehož zásah rozhodl ve prospěch Škodovky už tři zápasy. O gól méně dal Martin Adamský. Nejvíce zásahů v přesilovkách má na svém kontě Jaroslav Hlinka ze Sparty a liberecký Martin Bartek – oba dali v početní výhodě čtyři góly. Nejčastěji pálí na branku Radek Duda z Plzně – během zápasu průměrně vyšle 4-5 střel. Tři Oceláři zatím nasbírali průměrně aspoň tři střely na utkání. Martin Adamský (celkem 53), Martin Růžička (46) a Jiří Polanský (39).

2 – Martin Adamský
1 – Martin Růžička, Marek Růžička, Marek Zagrapan, Daniel Krejčí, Radim Matuš, David Květoň

5. Jiří Polanský 1 (1+0)

Od Martina Růžičky se v Třinci čekají hlavně góly. Zatím tuto roli moc neplní, návrat do extraligových vod po hledání angažmá v zahraničí byl pro něj těžký. Hraje však pro tým, sbírá asistence a body v přesilovkách.

9. Lukáš Zíb 11,11 %

Marek Zagrapan měl těžký start do sezóny, když jej v úvodu přípravy na ledě zbrzdilo poměrně vážné zranění oka. Vrátit se však dokázal výtečně. V 11 zápasech dal čtyři branky a má nejlepší úspěšnost střelby z týmu – k jeho brankovému počinu mu stačilo 11 střel.

Radek Bonk nastoupil ze všech extraligových centrů a dalších hráčů, kteří občas tuto disciplínu praktikují, na nejvyšší počet vhazování. Spolu s ním mezi nejvytěžovanější střední útočníky patří liberecký Nedvěd, kladenský Patera, litvínovský Hübl nebo slávistický forvard Jelínek. Více než sto buly z třineckých Ocelářů absolvoval již jen Jiří Polanský. Nejvyšší úspěšnost z vhazování má (z hráčů, kteří podstoupili aspoň 50 buly) známý odborník na tuto dovednost Pavel Kašpařík z Plzně. Polanský je s úspěšností nad 60 % na šestém místě. Hokejistou s nejvyšším ice timem v lize je kladenský bek Kaberle, který průměrně hraje rovných 23 minut. Podobně na tom je druhý Josef Hrabal. Na pátém místě je první útočník v pořadí, Martin Růžička. Jiný forvard v první desítce není.

10. Jiří Burger (VIT) 57,58 %
Započítání pouze hráči s více než 50 absolvovanými buly.

Největší úspěšnost na buly – Oceláři:
1. Jiří Polanský 60,89 %
2. Radek Bonk 55,73 %
3. Daniel Rákos 52,63 %
4. Martin Adamský 50,70 %
5. Marek Zagrapan 46,38 %

Radek Bonk se s NHL loučil s pověstí jednoho z nejlepších hráčů na buly z celé zámořské soutěže. Totéž potvrzuje u nás. Absolvoval již téměř čtyři stovky vhazování v této sezóně a drží si nadpoloviční úspěšnost.

Největší průměrný počet střídání za zápas:
31 – Petr Kadlec (SLA), Jiří Hunkes (LIB)
30 – Jiří Marušák (ZLN), René Vydarený (MHK), Josef Hrabal (TRI), David Květoň (TRI)

23 – Jiří Polanský, Martin Adamský

Josef Hrabal potvrzuje v další sezóně za Oceláře pověst nezbytného muže třinecké sestavy. Umí zaútočit, konstruktivně rozehrát, vstřelit branku, ale také poctivě bránit. Této pozici také odpovídá nejvyšší porce minut na ledě ze všech Ocelářů – průměrně 30 střídání za zápas a celkem zhruba 23 minut.

“Železní muži“ třinecké sestavy
Všech třináct kol úvodní čtvrtiny absolvoval brankář Šimon Hrubec, který se při dlouhodobé absenci Hamerlíka stal třineckou jedničkou. Pouze dvakrát jej musel vystřídat Konrád. Třineckou obranu v úvodní čtvrtině postihly absence – nejvíce ze stálé šestice beků chyběl Galvas. Proto pouze tři obránci – Josef Hrabal, Lukáš Zíb a Tomáš Linhart – odehráli všechna utkání. Z útoku je tento zástup širší – hned deset útočníků ještě nechybělo ani v jednom utkání: celé formace Martin Růžička – Bonk – Varaďa; Gorškov – Polanský – Adamský a dále hráči, kteří se zatím představovali hlavně na úrovni třetí a čtvrté formace: Rufer, Marek Růžička, Matuš, Rákos. Zagrapan část úvodní čtvrtiny vynechal z důvodu zranění, ze stejného důvodu již více než polovinu odehraných zápasů absentuje Peterek. Podobně Orsava se ještě do této sezóny vůbec nezapojil.

Nájezdy a trestná střílení

V úvodní čtvrtině třinečtí brankáři čelili dvěma trestným střílením – Šimon Hrubec v prvním kole proti libereckému Bulířovi neuspěl, naopak Branislav Konrád v šestém kole při debaklu na Spartě vychytal Tona. Ve stejném zápase neuspěl Jiří Polanský, svůj pokus využil při zápase v Brně Daniel Rákos.

Samostatné nájezdy zatím Třinečtí podstoupili jednou. A potvrdili, že tato disciplína je pro Oceláře velkým trápením. S loňskou sezónou mají bilanci 10 utkání, které rozhodovaly nájezdy, a poměr výher 3/7. Avšak je nutné si uvědomit, že naposledy nájezdový rozstřel vyhráli na Štěpána s Libercem a od té doby si připsali šest porážek v řadě a to včetně veledůležitých čtvrtfinále se Spartou (dvakrát) a semifinále se Zlínem (také dvakrát).

Nájezdy rozhodovaly utkání 4. kola v Plzni. Za Oceláře se prosadil pouze (nádherně) Polanský, naopak Roth a Martin Růžička neuspěli. Na druhé straně Šimon Hrubec ze tří nájezdů inkasoval dvakrát.

Individuální statistiky – brankáři

Českou extraligu zřejmě čeká další obměna na brankářských pozicích. Překvapivé je první místo v úspěšnosti Tomáše Štůraly. Na pozici zlínské jedničky se dostal díky Horčičkově zranění, avšak poradil si s tím výborně. Na záda mu dýchá dravé mládí – brněnský Čiliak, který se začíná prosazovat za Trvajem, Matěj Machovský, jemuž kryje záda velmi zkušený Mensator, a podobného mentora – Adama Svobodu – má ve Slavii Dominik Furch. Šimon Hrubec vychytal v prvních 13 kolech již dvě čistá konta a radoval se z výhry v osmi případech.

Zranění Petera Hamerlíka z konce přípravy na ledě postavilo Šimona Hrubce do pozice jasné jedničky. Mladý brankář, který extraligové ostruhy získal v loňské sezóně, se s touto pozicí popral dobře. V úvodní čtvrtině, ve které nastoupil do všech zápasů, vychytal dvě čistá konta a osm utkání dopadlo výhrou Ocelářů.

Čistá konta gólmanů:
3 – Tomáš Pöpperle (SPA)
2 – Šimon Hrubec (TRI), Dominik Furch (SLA), Martin Růžička (PCE), Jiří Trvaj (KOM)
1 – Matěj Machovský (PLZ), Pavel Kantor (MHK), Luboš Horčička (ZLN), Milan Řehoř (CHO)

10. Martin Růžička (PCE) 579

Po dobu rekonvalescence Petera Hamerlíka je Hrubcovým parťákem jiný Slovák – Branislav Konrád. O tom, že to mezi brankáři v Třinci klape dobře, svědčí i to, že se jak Hamerlík, tak Konrád zapojují do známých Šimonových pozápasových oslav, které začínají mít ohlas i v médiích.

Týmové statistiky

Extraligová tabulka se už pomalu začíná dělit na úspěšné a neúspěšné, respektive ty, kteří mají 39 kol na napravení nepovedeného startu. O pozici v celkové tabulce ale rozhodují i dílčí statistiky, například úspěšnost v přesilovkách nebo úspěšnost při bránění oslabení. Přesilovky má zatím nejlepší Kometa Brno, ale spolu s Hradcem jsou zatím jedinými dvěma týmy, které překročily v úspěšnosti dvacetiprocentní hranici. Oceláři, byť se v posledních letech na přesilovky mohli spolehnout, mají jen 14procentní úspěšnost. V oslabení se zatím nejlépe brání Litvínov, ale na umístění v tabulce to vidět není. Naopak Slezané se příliš úspěšně přesilám soupeřů nebrání – jsou až třináctí, soupeři dovolí využít průměrně každou pátou přesilovku. Průměrný počet střel v zápasech Třince je 30:33 z pohledu týmu trenérů Kalouse a Marka, o čemž vypověděl i zápas ve Vítkovicích (22:48 z pohledu Třince). Problematická je statistika počtu hitů – hokejová veřejnost upozorňuje na nejednoznačnou metodiku přičítání hitů hráčům, toto je ještě nutné ujednotit. Přesto se hity evidují alespoň na úrovni týmů.

Tabulka extraligy

Top 6. Na čele extraligové tabulky se po 13 kolech umístila pražská Sparta. Pražané, jež společně s Lvem Praha a třeba také basketbalovým Nymburkem patří do Sportovního holdingu Praha, chtějí napravit reputaci posledních let a zaútočit na nejvyšší příčky. Přes léto notně posílili a zatím se to projevuje i na výsledcích. Pokud si budou udržovat konstantní výkony, mohou bez problémů překonat stobodovou a dvousetgólovou hranici. Za Spartou je v tabulce Brno, které ale zatím nejhorší období, ve kterém většinou tabulkou spadla, teprve čeká. Oceláři vstoupili do sezóny špatně, ale už jsou díky 18 bodů z posledních sedmi utkání třetí. Čtvrtý je Hradec Králové, který po první porážce na Spartě jedenáctkrát v řadě bodoval. Páté Pardubice a šestá Slavia ještě rovněž překročili 20 bodů, avšak hlavně Pražané se ve druhé půlce první čtvrtiny potýkají s vyrovnaností formy.
Předkolo. Do předkola by se zatím kvalifikovaly týmy Plzně, Kladna, Zlína a Vítkovic. Překvapivá je zejména pozice Škodovky, která se však musí potýkat s klasickými potížemi „pomistrovské“ sezóny. Překvapivě vysoko je Kladno, kterému přitom vstup do sezóny vůbec nevyšel. Zabrat musí také druhý finalista ze Zlína a nahoru se derou Vítkovice, jejichž vítěznou sérii zastavil až v pátek Třinec.
Play-out. Minimální ztrátu na předkolo mají Karlovy Vary, které tak dlí v jejich obvyklé pozici v tabulce. Energie ale není bez nadějí, velmi brzy vyměnila trenéra poté, co se usídlila na samotném dně tabulky. Nevyrovnané výkony mají Liberečtí – v prvním kole vyhráli v Třinci, avšak jsou schopni promrhat neuvěřitelné náskoky, což se jim stalo několikrát. Extrémem bylo domácí utkání s Mountfieldem, které prohráli, byť vedli 6:2. Tabulku uzavírají kluby zpod Krušných hor – Chomutov vyhrál jen dvakrát a Litvínov sice čtyřikrát, ale jen jednou za tři body. Takové výkony nedávají nárok na vyšší místa v tabulce.

Využití přesilovek

1. Kometa Brno 21,43 % (12 branek v přesilovce)