Startují přípravné duely: Oceláři se představí v Olomouci

02.08.2017 · Martin Stebel
Mnoho fanoušků v těchto tropických dnech nemá na hokej příliš pomyšlení a preferuje vodu v jiném skupenství, než je led. Přesto však už někteří příznivci cítí "abstinenční příznaky" a těší se na okamžik, kdy uvidí své oblíbence v akci. Začátek srpna totiž bývá tradičně obdobím, kdy hokejové týmy zahajují letní přípravné zápasy. Oceláři ve čtvrtek 3.8. od 17:00 změří síly s Olomoucí.

HC Olomouc

Minulý extraligový ročník nepřinesl Hanákům tolik radosti, jak tomu bylo v sezoně 2015/16, kdy se poměrně překvapivě, ovšem zcela zaslouženě, probojovali do čtvrtfinále play-off. Uplynulou sezonu ukončili souboji ve skupině play-out, kde v konečném resumé pod sebe dostali týmy ze Zlína, Pardubic a Karlových Varů. Nyní však "Mora" vyhlíží nové výzvy a věří v lepší zítřky.

Žádné radikální turbulence v kádru nenastaly - obranu vyztužil velezkušený exOcelář Lukáš Galvas, který nyní bude mít pod drobnohledem talentovaného potomka Jakuba. Management Kohoutů byl očividně spokojen s výkony šikovného útočníka Romana Vlacha, jehož hostování bylo prodlouženo i pro nadcházející ročník.

V kolonce odchodů rovněž figuruje několik zajímavých jmen. V Olomouci už nadále nebude působit ostřílený bek Pavel Skrbek, jenž prakticky celou loňskou sezonu promarodil, a taky mladý defensor Alex Rašner. Vedení "Mory" už nepočítá ani se slovenským sourozeneckým tandemem Jurajem a Tomášem Mikúšovými či hokejovým "obojživelníkem" Jakubem Mataiem.

Výraznou personou olomouckého oddílu je bezesporu kouč Zdeněk Venera, který v hanácké metropoli působí od roku 2015. Devětapadesátiletý expert podepsal s klubem v březnu novou smlouvu. Moudrý stratég, jenž v minulosti působil na střídačce Zlína, Karlových Varů, Komety Brno a Pardubic, dokázal svým svěřencům vtisknout disciplínu a řád. Základem hry je zde poctivá defenziva, podpořena stabilními výkony slovenského mága Branislava Konráda.

"Na to, že pro obě družstva šlo o první přípravný zápas, hrálo se celkem ve vysokém tempu, a to i přes horko, které na stadionu panovalo. Nepřesnosti a nedorozumění k tomu samozřejmě patří. Utkání určitě splnilo svůj účel, získali jsme přehled o kvalitě hráčů z širšího kádru, kteří bojují o základní sestavu," sdělil Venera po úterním přátelském utkání proti Jihlavě a zároveň vyjádřil lítost nad ztrátou jedné z opor: "Jedinou kaňkou je tak snad jen zranění Romana Vlacha, který dostal nešťastně pukem do obličeje. Během zápasu odjel do nemocnice s podezřením na prasklou lícní kost."

Úvodní utkání přípravy, 1. srpna 2017:

HC Olomouc - HC Dukla Jihlava 2:1 (0:0, 1:1, 1:0).

Branky a nahrávky: 38. L. Galvas (Herman), 42. Spurný (Rác, Skladaný) - 39. Rezek (Bryhnisveen, Váňa)

Sestava HC Olomouc: Konrád – Jaroměřský, Ondrušek, Houdek, Spurný, Staněk, Beutl, Rutar, L. Galvas – Eberle, Holec, Burian, Vlach, Herman, Strapáč, Skladaný, Rác, Macuh, Buc, Pechanec, Jergl.

Stejně jako Olomouc, ani Oceláři nemuseli v létě nijak zásadně "rekonstruovat" svůj kádr. V útoku už náročné třinecké obecenstvo ze stabilních členů základní sestavy nebude sledovat počínání Coryho Kanea a Kamila Krepse. V obraně potom oproti loňsku schází David Nosek, Lukáš Galvas a nové angažmá si může hledat Josef Hrabal.

Návraty z hostování hlásí Jiří Polanský s Vladimírem Svačinou. Zcela novou tváří mužstva z WERK ARENY je neústupný a bojovný univerzál Tomáš Marcinko a čerstvě rovněž nadějný zadák David Musil, od kterého lze očekávat důrazné pojetí hry, ale zároveň i kvalitní střelbu od modré čáry a kreatitvní myšlení.

Hlavním cílem pro první přípravné utkání v Olomouci zřejmě bude nácvik herních situací a správná součinnost jednotlivých formací. V jaké sestavě třinečtí borci v olomoucké "Plech aréně" nastoupí, bude pravděpodobně zřejmé až po ranním rozbruslení. "V tuto chvíli je v každé pětce mladý hráč, ovšem nikdo nemá předem garantované místo. Záleží na každém zvlášť, jak se s tím popasuje. Je výhodou, že mají vedle sebe zkušenější hráče, vedle kterých mohou hokejově růst," řekl hlavní kouč Václav Varaďa, který prožívá poměrně hektické období, jelikož v posledních dnech se poctivě věnuje i reprezentační devatenáctce.

Aktuální kádr HC Oceláři Třinec

Brankáři: Peter Hamerlík, Šimon Hrubec, Jan Strmeň.

Obránci: Marian Adámek, Milan Doudera, Filip Haman, Bohumil Jank, Lukáš Krajíček, Tomáš Linhart, Jakub Matyáš, David Musil, Vladimír Roth.

Útočníci: Martin Adamský, David Cienciala, Vladimír Dravecký, Jan Hladonik, Erik Hrňa, Zbyněk Irgl, Michal Kovařčík, Ondřej Kovařčík, Tomáš Marcinko, Rostislav Marosz, Jakub Petružálek, Jiří Polanský, Daniel Rákos, Marek Růžička, Martin Růžička, Vladimír Svačina.

Červený autobus značky Van Hool společnosti Spetra vyráží ke čtvrtečnímu rivalovi od WERK ARENY ve 13:30 hodin. Pokud chcete Oceláře osobně vidět a podpořit, tak vězte, že na olomouckém zimáku je pro hostující příznivce vyhrazen sektor C (stání). Cena jakékoliv vstupenky na přípravné utkání v budově na Hynaisově ulici činí 50 Kč.

Textový on-line přenos bude k dipozici: ZDE

foto použité v článku: Alena Zapletalová, Lukáš Filipec