Šance máme, nedokážeme je ale proměnit, říká Tomáš Plíhal

26.10.2014 · Daniel Ježek
Šestnácté kolo přineslo měření sil vedoucích Ocelářů s druhým týmem tabulky - Vervou Litvínov. Z výhry se nakonec raduje hostující tým, který zvítězil 4:1. Utkání hodnotí autor jediné trefy Slezanů, útočník Tomáš Plíhal.

Hráči s dráčkem na prsou se v zápase dostali do vedení, hosté z Litvínova ale rychle dokázali otočit skóre ve svůj prospěch. Vervě se pak po zbytek zápasu dařilo kontrolovat své vedení. „Dnes jsme měli dobrý začátek, dostali se do vedení. Do poloviny to z naší strany bylo dobré, pak jsme ale dostali dva rychlé góly a už se z toho nedokázali vzpamatovat,“ komentuje třinecký útočník duel s Litvínovem.

Třinečtí permanentně zasypávali hostujícího brankáře střeleckými pokusy, svého soupeře přestříleli o 13 střel. Svěřenci trenérů Jiřího Kalouse a Václava Varadi ale nedokázali víc než jednou překonat spolehlivě chytajícího Francouze. „Měli jsme velké šance, ty jsme ale proměnit nedokázali. Oni pak z protiútoku dali gól, pak znova naše velká šance, oni dali gól,“ komentuje Plíhal průběh nedělního duelu.

Tomáš Plíhal byl jediným třineckým střelcem. V devětadvacáté minutě se centr první formace Ocelářů dostal k puku, nabruslil si za modrou čáru a kolem bránícího hráče vystřelil. Francouzovi kotouč propadl mezi betony. „Tu kličku jsem vůbec neplánoval, na krásu se přeci nehraje. Pak jsme ale dostali dva rychlé góly, potom další a byl konec.

Oceláři v zápase hráli několik přesilovek, k dispozici měli i třiačtyřicet vteřin dlouhou přesilovku pěti proti třem. Slezanům se ale v početních výhodách opět nevedlo. „Přesilovky nám vůbec nejdou. Tlak si vytvoříme, ale neumíme pořádně zakončit a pak se trápíme. Máme hodně střel, ale chybí nám tlak do brány. Chybí tam někdo, kdo by případné dorážky dorážel,“ říká Plíhal k třineckým početním výhodám.

Slezané v zápase na hostující branku vyslali celkem 43 střel. Dvaačtyřicet pokusů zlikvidoval gólman Pavel Francouz, který tak potvrdil, že momentálně se nachází ve výborném rozpoložení. „Má skvělou formu, pro Litvínov to je určitě dobře. I když jsme dnes měli několik dorážek, on to všechno pochytal. Má to hodně těžké, ale je to super brankář. Můžeme říct, že momentálně to je nejlepší brankář extraligy,“ chválí Plíhal litvínovskou jedničku.

Francouz oproti většině extraligových brankářů chytá s obráceným gardem. Útočníkům soupeřova týmu proto může dělat problémy jeho rychlá lapačka v pravé ruce, kde normálně ostatní brankáři mívají vyrážečku. „To nevím, nemůžu to posoudit. Mě to je úplně jedno, jak brankář chytá. Má obracený gard, tak to budu střílet někam jinam. Je to ale možné, že pro nás to dnes bylo obtížné,“ říká třinecká devětatřicítka.

Frýdlantského rodáka od konce září trápilo poraněné koleno. Po zápase s Libercem, který proběhl 21. září, Plíhal 10. října odehrál duel v Brně, pak ale čtrnáct dní opět marodil. Do soutěže se vrátil v pátečním kole v Olomouci, kde se jednou trefil. Dnes byl jediným úspěšným střelcem Ocelářů. „Jde to pomalu, ale už se dostávám do tempa. Zápas od zápasu to je lepší. Není to ale lehký návrat,“ říká útočník, který mimo jiné hrál i v San Jose či finském Turku.

Celý extraligový peloton má v těchto dnech velmi nabitý program. Oceláře v úterý čeká krajské derby s Vítkovicemi. V ostravské ČEZ aréně je oproti třinecké hale mnohem větší kluziště, jak třinecký forward vidí úterní duel? „Radši hraji na menším ledě, mám rád zápasy s velkým množstvím soubojů. Ve Vítkovicích je velké hřiště, upřímně musím říct, že jsem tam nikdy nehrál. Ale je jedno kde hrajeme, my se musíme dát dohromady a jít do toho od začátku,“ uzavírá Tomáš Plíhal.