René Mucha: Po lockdownu mají hráči problém s koncentrací

22.06.2021 · Redakce
Konec sezony 2020/2021 přinesl řadu změn v mládežnických kategoriích. A před Reného Muchu postavil nejednu výzvu: nově byl jmenován hlavním trenérem juniorů. A zároveň kývl na nabídku stát se znovu šéftrenérem celé třinecké akademie.

Od žáků se před startem nového ročníku přesouváte na pozici hlavního trenéra juniorského týmu. Co k této změně vedlo?

To je spíše otázka na vedení, ale souvisí to s mým jmenováním do funkce šéftrenéra akademie.

Šéftrenérem klubové akademie jste byl už i v minulosti. Změnilo se od té doby něco ve vaší náplni práce?

Stejně jako tehdy to zabírá zejména administrativní činnost a papírování je opravdu dost. Navíc k tomu teď přibyla další agenda v podobě udělování nového statutu Akademie ČSLH, který bude platit od nadcházející sezony. Takže teď dáváme dohromady všechny podklady o tom, jak vypadá naše zázemí nebo jaká sportoviště máme k dispozici. V podstatě to jsou stejné věci, které jsme dávali dohromady před šesti lety, když jsme úspěšně žádali o status Akademie ČSLH poprvé. To bylo ještě na staré Werk aréně. Takže to teď vlastně nějakým způsobem musíme sesumírovat znovu, protože licenční pravidla se trochu změnila.

Oceláři získali statut Akademie ČSLH poprvé v roce 2015. Jak si aktuálně třinecká akademie vede v porovnání s ostatními?

Před minulou sezonou jsme se posunuli na třetí místo, teď jsme ale trošičku klesli. Podle zatím posledního rankingu jsme skončili šestí. Je to způsobené i tím, že se ubraly reprezentační akce, které jsou bodované. Před tím stačilo mít nějaké reprezentanty v šestnáctce nebo sedmnáctce, teď je první bodovanou reprezentační akcí až Memorial Ivana Hlinky. V mládežnických reprezentacích teď obecně máme málo hráčů, od ročníku 2005 by se to ale mohlo zlepšit. A možná nás překvapí také hráči ročníku 2004 v případě obránce Tondy Kareše nebo útočníka Matěje Kozlíka, kteří by si nominaci určitě zasloužili. To nám ale napoví až první reprezentační nominace U18, na kterou zatím čekáme. V nominaci slovenské U18 máme Serváce Petrovského, který si vyzkoušel také U20, a Borise Žabku. A jak už jsem zmiňoval, ročník 2005 pak vypadá ještě lépe, tam máme k dispozici talentované beky. Ať už se jedná o Marka Ročáka, Michala Pospíšila nebo Dominika Bujáka. Ale také mezi útočníky jsou talentovaní hráči. Vše bude záležet na jejich pracovitosti a rozvoji.

Další bodovanými oblastmi, ve kterých se snažíme naší Akademii posunout, je zázemí pro dovednostní rozvoj, studium, ubytování, stravovaní a také trenérské obsazení.

Když se přesuneme k juniorce, která už pár týdnů znovu trénuje na suchu i na ledě. Jak jste zatím spokojený s přístupem hráčů?

Musím říct, že šlo hodně vidět, že hráči měli velkou chuť, ale myslím si, že velkým problémem je koncentrovanost a vůbec nastolení režimu. Že pro ně zase něco platí. Co si budeme povídat, v době všech vládních omezení a opatření to mnohdy vypadalo tak, že se někdo ráno ještě v posteli připojil on-line a ve dvanáct hodin teprve vylezl z postele. Toho pohybu je teď ale najednou mnohem víc, proto jsou kluci rychleji unavení. A hlavně se jim hůře koncentruje na celý průběh tréninku, kdy tady zase najednou tráví odpoledne tři nebo čtyři hodinky, na což ale nejsou zvyklí. Hráči, kteří prodělali Covid-19, pak v některých náročných trénincích toho vydrží méně. Tam pak musíme tréninkový proces regulovat.

Co všechno ještě hráče do startu sezony čeká?

Určitě mnohem kratší pauza. Trénovat teď budeme až do druhého července, pak dostanou kluci na pár dní volno a hned devatenáctého července už zase znovu začínáme. Naplánovány už máme taky přípravné zápasy s Vítkovicemi, Olomoucí, Kometou a znovu bychom měli vyrazit i do Karlových Varů, kde se bude konat další ročník turnaje O pohár hejtmana Karlovarského kraje.

Letní období patří tradičně také posilováním týmů. Jak to zatím vypadá s vaším mužstvem?

K týmu se teď připojili hráči ročníku 2004, kteří ještě loni byli v dorostu. Jinak se ale dá říct, že skoro nikdo nový k mužstvu nepřišel. Máme tady akorát brankáře Jakuba Nešpůrka z Techniky Brno a na zkoušku obránce Šimona Puzoně z partnerského klubu z Frýdku-Místku. Jinak jsme zatím do týmu nějak výrazně nesahali, ale ještě se to může stát.

Třinecká juniorka bývá v sezoně hodně provázána také se zmiňovaným partnerským Frýdkem-Místkem. Letos ale bude celá situace ozvláštněna tím, že padat se bude nejen v juniorské extralize, ale také prvoligové Chance lize. Máte už představu, jak by měla klubová spolupráce v nadcházející sezoně vypadat?

Nějaké věci už máme s Mojmírem Trličíkem a Jožkem Daněm nastíněné. Ale já už z hokejového dění moc dobře znám, že se situace často mění ze dne na den, takže tyto věci budeme řešit průběžně. Každopádně bude naší snahou to, aby tito hráči měli v sezoně velkou porci vytížení.

Dnes v 17:30 | Jun.
HC Kometa Brno