Radek Ochman získal cenu fair play a říká: Udělal jsem dobře a tým mě podržel

02.01.2015 · Martina Sikorová
Také ve sportovním světě se vyskytují okamžiky, kdy důležitější než všechny branky a body je schopnost zachovat si tvář a chovat se za každou cenu férově. To na turnaji v Praze ukázal brankář Radek Ochman, který přiznal gól soupeře a získal cenu fair play.

Že pojem "hrát v duchu fair play" není jen prázdnou frází ukázal na pražském turnaji "O pohár Jana Gusty Havla" gólman třineckého mladšího dorostu, Radek Ochman. Za stavu 0:0 totiž přiznal gól, který ani jeden rozhodčí neviděl. Jak tedy vypadala situace z pohledu gólmana Ocelářů? "Hráč to bekhendem vystřelil, puk vypadl za mě a on si jel pro dorážku. Viděl jsem, že to netrefil ideálně, tak jsem po puku ještě skočil a vyhodil ho z brány. Věděl jsem, že to gól byl, ale rozhodčí rozpažili."

Oceláři právě hráli poslední turnajový zápas a rozhodovalo se o tom, jestli si odvezou pohár a zlaté medaile. Ani jeden z týmů dosud nevedl, bezbrankový stav utkání však změnil právě Radek Ochman, který potvrdil, že byl kotouč za brankovou čárou a poslal tak hosty do vedení. "To, co se mi v tu chvíli honilo hlavou, je nepopsatelné. Za stavu 0:0, ve finále proti Spartě. Bylo hrozně težké se správně rozhodnout, ale udělal jsem dobře a tým mě podržel."

Na hrací ploše byl v tu chvíli také obránce Filip Rufer. Jak viděl celou situaci obránce mladšího dorostu? "Z mého úhlu jsem toho moc neviděl. Sparťané se radovali, takže to gól zřejmě byl, jak následně potvrdil také náš brankář. Bylo to 0:1 pro nás. Vyhecovalo nás to ještě k lepšímu výkonu. Tým se semkl a začalo se od znova."

Oceláři tedy v první třetině prohrávali, inkasovaný gól je ale na dlouho nerozhodil. V průběhu utkání totiž vstřelili hned osm branek, čímž si definitivně pojistili první místo. "V první třetině se nám podařilo srovnat, ve druhé třetině jsme na ně vletěli a tam se zápas zlomil," doplnil mladý gólman.

Radek Ochman si nakonec kromě již zmíněné ceny fair play odvezl ještě jedno individuální ocenění. A to cenu pro nejlepšího brankáře turnaje. "Byla to hlavně zásluha kluků, ti hráli opravdu výborně. Určitě tam bylo hodně kvalitních brankářů, a tak jsem rád že jsem toto ocenění získal právě já."

Výsledky turnaje najdete ZDE