Partnerský klub Nadační fond President Cup Třinecké statistické okénko Loučení hvězd
MISTR 2010/2011
MISTR 2018/2019
MISTR 2020/2021
MISTR 2021/2022
Pohár prezidenta 2010/2011
Pohár prezidenta 2014/2015
Werk Arena Rozpis ledu Fanshop

První nula Patrika Švančary v profesionálním hokeji

29.09.2022 · Adam Sušovský, foto: Samuel Rychecký (hcf-m.cz)
Třinecký odchovanec, teprve dvacetiletý Patrik Švančara, po zranění parťáka zaskakuje v partnerském Frýdku-Místku v roli brankářské jedničky. Ve středečním utkání proti Přerovu vychytal svou první nulu kariéry a aktuálně patří mezi nejlepší brankáře Chance ligy.

Třinecký odchovanec Patrik Švančara vlétl do profesionálního hokeje ve velkém stylu, teprve dvacetiletý brankář sbírá první zkušenosti mezi muži v partnerském Frýdku-Místku a hned v úvodu své premiérové sezony se tam vyšvihl mezi nejlepší brankáře Chance ligy. 

Švančara se stal dosavadní týmovou jedničkou poté, co zranění na několik týdnů vyřadilo ze hry Vojtěcha Mokrého. V uplynulém týdnu si připsal své první starty v soutěži a ve středu také první vychytanou výhru kariéry, navíc ozdobenou čistým kontem. 

Švančara dokázal na domácím ledě vynulovat střelce Přerova, v té chvíli už jediný neporažený tým soutěže. V zápase pokryl třiatřicet střel soupeře a dovedl v obrovské bitvě svůj tým k vítězství 1:0 v prodloužení. 

"Výjimečný zápas, hned ze začátku kariéry mi tohle může pomoct. Strašně rád bych takhle spolehlivé výkony předváděl i dál," prohlásil po utkání Švančara, kterého na konci objímali a chválili všichni jeho spoluhráči. Před necelou tisícovkou diváků v hale pak nechyběla ani oslavná rybička pro skandující tribuny. 

"Na tabuli jsem viděl čas, jak se krátí... Takže nebudu lhát, myšlenka na první nulu kariéry mi hlavou prolétla. Ale říkal jsem si, že nesmím bláznit, jít dál zákrok po zákroku a sekundu po sekundě," usmál se Švančara. "Pak jsme dali gól, vyhráli... To byla obrovská euforie, úplně to ve mně vypuklo. Všechny emoce, nadšení, vlastně se mi to i hodně těžce popisuje."

Po šesti odehraných kolech jméno velkého třineckého talentu svítí mezi nejlepšími gólmany druhé nejvyšší soutěže, v procentuální úspěšnosti zákroků (94,68%!) je těsně lepší už jen největší brankářská hvězda ligy Maxim Žukov ze Vsetína a extraligou vyzkoušený Daniel Huf ze Zlína.

Švančara si debut za Frýdek připsal před týdnem v Třebíči, kde do rozjetého zápasu naskočil ze střídačky za zraněného Mokrého. Rysy tam dovedl k bodu za prohru v prodloužení 4:5, od té doby ani jednou neinkasoval v zápase mezi dospělými více než dvě branky. Se Sokolovem ani na ledě favorizovaného Vsetína to na body nestačilo (dvě těsné prohry 1:2), po skvělém výkonu ve středu už Frýdek spolu se "Švančim" konečně slavil. 

Mimochodem: Dvojkou Patrika Švančary v zápase byl další třinecký talent, teprve šestnáctiletý dorostenec Jakub Milota. 

"Nejsem v zápasech nervózní. Každý den tady pracujeme na věcech, které mám zlepšovat. Trenér mi říká, že dělám velké pokroky a já tohle cítím i v zápasech. Nehraje se tady hokej nahoru-dolů jako v juniorce, která je rozlítaná, ne tak svázaná taktikou: Tady je těch střel méně, často jsou z větší dálky, ale i tak si věřím," říká Švančara. 

"Můj sen je jít s hokejem co nejdál, skok z juniorky do dospělé soutěže je nejtěžší část kariéry. Jsem rád za šanci, kterou jsem tady dostal. Proto bych si moc přál, aby to takhle pokračovalo dál. Nejlépe tak, abych jednou mohl chytat i v extralize."

×
Dnes v 12:00 | Jun.
HC Oceláři Třinec
HC Verva Litvínov