Projekt Bruslení škol a školek: Oceláři učí bruslit nejmenší děti

08.07.2022 · Klub
Oceláři Třinec ve spolupráci s městem Třinec a Moravskoslezským krajem mají za sebou pilotní ročník projektu Bruslení škol a školek. V mini WERK ARENĚ se během jara proháněly děti ve věku pěti a šesti let, aby se během patnácti lekcí naučily základní dovednosti bruslení. Vzhledem k jeho úspěchu by měl projekt pokračovat i příští školní rok a zapojit by se do něj mělo téměř sedm stovek dětí z celého Třince.

Společný projekt města Třince, Moravskoslezského kraje a hokejového klubu HC Oceláři Třinec má za sebou pilotní ročník, v rámci akce Bruslení škol a školek se v třinecké mini WERK ARENĚ na ledě naučilo první bruslařské krůčky několik desítek dětí Jubilejní Masarykovy základní školy a mateřské školy a Základní školy a mateřské školy Gustawa Przeczka s polským jazykem vyučovacím.

Úspěšná akce se těšila pozitivním ohlasům, a proto bude za podpory statutárního města Třinec výjimečný projekt pokračovat i v příštím školním roce. Zapojit by se do něj měly tentokrát všechny místní školy, hodiny bruslení tak v tréninkové hale během následujících měsíců absolvuje zhruba sedm stovek dětí. Mini WERK ARENA bude v několika skupinách prakticky každý den patřit začínajícím bruslařům.

Kurzy v pilotním ročníku probíhaly od března až do konce školního roku. U ledové plochy byl přítomen i pedagogický dozor a zdravotník, Oceláři dětem zajistili zapůjčení bruslí, ochranného vybavení a především profesionální vedení lekcí s trenéry hokejové mládeže a krasobruslení.

Kompletní fotogalerii z akce najdete ZDE

„Jde o obdobu tradičního a oblíbeného plavání dětí. Je potřeba udělat maximum pro to, aby se děti hýbaly. Česko je hokejová země, Třinec zase hokejové město a my si myslíme dvě věci, zaprvé po covidu šly fyzická kondice a dovednosti dětí hodně dolů a zadruhé tady ve městě máme ledové plochy hned dvě, díky tomuto projektu se na ně dostanou i ti nejmenší, kteří nemají stejné možnosti jako měly děti dřív, když zamrzla řeka nebo betonový plácek za domem, přitom i bruslení patří mezi základní sportovní dovednosti," říká náměstek primátorky města Třince Ivo Kaleta.

"Myšlenka uspořádat akci Bruslení škol a školek vznikla při rozhovorech s městem Třinec a Moravskoslezským krajem, kde se řešilo, že se děti moc nehýbou. My přišli s programem, že je naučíme bruslit," dodává sportovní ředitel Ocelářů Jan Peterek s tím, že právě ve věku kolem pěti a šesti let děti na ledě dělají největší pokroky.

Právě pro tyto děti byl pilotní projekt určen. Zúčastnit se ho mohly děti z posledních ročníků školky, případně prvního ročníku základní školy. K dispozici jim bylo šest až devět trenérů. Ti je na ledě učili bruslit formou her během patnácti dvouhodinových lekcí.

"Pokrok v jejich bruslení byl vidět, to vám řekne každý. Děti se zlepšovaly každou lekcí, na konci už jezdily samy bez pádů i pomůcek. Moc nás ale potěšil jejich zájem a fakt, že se na každou lekci těšily. Všichni trenéři z toho máme radost a těšíme se na to, že projekt bude pokračovat," říká trenér Robert Jaglář.

"Od základní škol a školek, se kterými jsme uspořádali pilotní ročník, jsme dostávali jen pozitivní reakce od učitelů, dětí, tak od jejich rodičů. Zájem o to, aby projekt Bruslení škol a školek pokračoval, byl obrovský. Proto jsme oslovili všechny školky a školy na území města Třinec, v příštím školním roce tak naučíme bruslit přibližně sedm set dětí," říká Eva Adamská, která má projekt na starost.

"V uplynulém školním roce se u nás v mini WERK ARENĚ bruslilo přibližně jednou týdně, v tom dalším počítáme, že dvouhodinové lekce budou v Třinci probíhat prakticky každý všední den. Děti budou rozdělené do skupin, ty první začnou bruslit už v září, další začnou v prosinci," uzavírá Adamská.

Ve videu níže se můžete podívat také na reportáž třinecké IFKTV.

.

Projekt byl spolufinancován z rozpočtu Moravskoslezského kraje

Odehrané v 18:00 | Muži