Pro ztracené sebevědomí pod Ještěd

02.02.2013 · Michal Samiec
Oceláři poslední tři duely nezvládli. Často chyběl krůček, kousek, o vítězství soupeřů rozhodovaly maličkosti, chyby, nekoncentrovanost. Třinečtí přesto mají před poslední reprezentační přestávkou ještě jednu možnost nápravy, ještě jednu šanci, jak se vrátit do pohody. Zajíždějí na led Liberce, kterému se v této sezóně rozhodně nedaří podle představ.

Dvě výhry, jedna porážka. Letošní bilance proti Liberci z pohledu Ocelářů. Přesto bodově vede zatím tým zpod Ještědu 5:4, oba duely, které vyhrál Třinec, totiž skončily až v nastavení. Jak se povede Ocelářům v posledním vzájemném zápase těchto týmů v základní části sezóny 2012/13?

Bílí Tygři Liberec

Liberečtí zažívají doslova hroznou sezónu. Od začátku ročníku se celé mužstvo výsledkově i herně souží. Pouze třikrát v dosavadním průběhu sezóny dokázali Tygři navázat na vítězný zápas další výhrou. Ovšem pokaždé následovala porážka. Naposledy se Liberci podobný kousek podařil mezi 43. a 44. kolem, kdy shodně 6:3 odešli poraženi hráči Chomutova i Plzně. Hráči ze severu Čech absolvovali v této sezóně již pětkrát sérii čtyř a více porážek v řadě. Liberečtí letos hrají pod vedením již třetího trenérského týmu. Sezónu jako hlavní trenér zahájil Marian Jelínek, jenže na tomto postu působil jen do začátku listopadu, kdy jej vystřídal Filip Pešán. Toho zase ve druhé půlce ledna nahradil Pavel Hynek. Ideální sezónu neprožívá určitě ani Petr Nedvěd. Dlouhodobá opora Tygrů sice vévodí kanadskému bodování týmu, ovšem s přehledem vede tabulku nejtrestanějších hráčů soutěže, když nasbíral již 143 trestných minut. I nepohoda kapitánova jistě notnou měrou přispívá k tomu, že Severočeši mají ze 45 zápasů bilanci 14 výher – 31 proher.

Poslední zápas Liberce:

1. února: PSG Zlín – Bílí Tygři Liberec 6:3 (2:2, 1:1, 3:0)
Branky a nahrávky: 3. Balaštík (Leška, O. Veselý), 19. Zámorský (Holík), 22. Zámorský (Holík, Honejsek), 49. Balaštík (Köhler, Linhart), 54. Balaštík (Köhler, Leška), 57. Leška (O. Veselý, Horák) - 1. P. Nedvěd (Duda), 7. Filippi (Čakajík, T. Pospíšil), 39. T. Pospíšil (Bulík).

Sestava Liberce v posledním zápase: Schwarz - Čakajík, Derner, Výtisk, Vitásek, Štich, Jánošík, Šimek - Duda, P. Nedvěd, Dušek - T. Pospíšil, Bulík, Víšek - Vantuch, T. Urban, Galamboš - Bulíř, Filippi, Kica - Jonák.

Utkání pod Ještědem, které se hrálo koncem listopadu, příliš hokejové krásy ani branek nenabídlo. Liberci k hubenému vítězství 2:1 stačily góly extřineckého Pospíšila, za Oceláře se prosadil Adamský.

Z kabiny Ocelářů

Oceláři zažili fantastickou třetí čtvrtinu základní části, avšak do té poslední nevstoupili nejlépe. První dva zápasy svěřenci trenéra Turka vyhráli, když v rámci 41., resp. 42. kola (úvod závěrečné čtvrtiny v Pardubicích byl totiž přeložen na druhou půlku února) porazili nejprve Karlovy Vary 3:2 a poté v Brně triumfovali vysoko 7:3. Třinečtí se usídlili na druhém místě s malým mankem na dosud vedoucí Plzeň, která se potýkala s vlastní sérií porážek a boj o Prezidentskou trofej se jí tak vymykal z rukou. Ovšem Oceláři dvakrát nezvládli domácí zápas. Mezi vlastními mantinely jsou jinak nejlepší v extralize. Mají 100 nastřílených branek a jsou lepší než druhá Plzeň, přestože doma odehráli o utkání méně. Slezané nejprve nezvládli derby s Vítkovicemi, když po první třetině prohrávali 1:4. Zápas dospěl do stavu 4:4, ale domácí jej ztratili v samotném závěru ve dvojnásobném oslabení. Třinec také nezvládl další prestižní duel se Spartou, se kterou deset minut před koncem prohrával 1:5, ale ještě brankou v 60. minutě snížil na 4:5! Chyběl však ještě krok. Mezitím se odehrál zápas v Chomutově. Ten Piráti získali v prodloužení, když Třinečtí doplatili na vysoký počet vyloučených.

Poslední zápas Ocelářů:

1. února: HC Oceláři Třinec – HC Sparta Praha 4:5 (0:2, 1:2, 3:1)
Branky a nahrávky: 24. Klimenta (Adamský), 51. Zíb (Hrabal, Klimenta), 57. Orsava (Peterek), 60. M. Růžička z trest. střílení - 10. Přibyl (I. Rachůnek), 16. I. Rachůnek (Přibyl, Krstev), 27. Jaroslav Svoboda (Milam), 31. I. Rachůnek (Přibyl, Krstev), 50. Bahenský (S. Treille, Pilař).

Sestava Třince v posledním zápase: Hamerlík - Roth, Ovčačík, Hrabal, Zíb, Lojek, Klouček, od 36. navíc Kania - M. Růžička, Zagrapan, Varaďa - D. Květoň, Rákos, Peterek - Klimenta, Polanský, Adamský - od 21. navíc Orsava, od 36. navíc Hrňa, Matuš.

Oba domácí zápasy Ocelářů s Libercem skončily po šedesáti minutách remízou, oba potřebovaly ještě nějaký čas nad rámec normální hrací doby. První utkání v Třinci rozhodl v prodloužení Růžička. Také k vítězství ve druhém domácím utkání hráč s číslem 27 přispěl. Oceláři vyhráli 6:5 po nájezdech, když se za ně prosadil právě Růžička a vítězný nájezd měl na svědomí Květoň.

Vzájemné zápasy

Třinečtí s Libercem vyhráli oba domácí duely, ovšem oba až v prodloužení nebo v nájezdech. Poměr získaných bodů je tak ve prospěch Tygrů 5:4. Duel pod Ještědem, jehož odveta je v plánu v neděli 3. února, totiž Liberečtí vyhráli poměrem 2:1. Oba góly mužstva ze severu Čech vstřelil extřinecký forvard Tomáš Pospíšil.

30. září: HC Oceláři Třinec – Bílí Tygři Liberec 5:4 po prodl. (2:1, 2:3, 0:0/1:0)
Branky a nahrávky: 12. Hrabal (Bonk, Růžička M.), 16. Polanský (Růžička M.), 33. Bonk (Varaďa, Klouček), 33. Květoň D. (Adamský, Peterek), 64. Růžička (Bonk, Hrabal - 18. Bulíř (Urban T., Nedvěd), 26. Galamboš (Čakajík), 30. Netík (Nedvěd, Cebák), 36. Bulíř (Šmíd, Nedvěd).

27. listopadu: Bílí Tygři Liberec – HC Oceláři Třinec 2:1 (0:0, 1:0, 1:1)
Branky a nahrávky: 23. Pospíšil (Nedvěd, Čutta), 43. Pospíšil (Bárta) - 46. Adamský.

26. prosince: HC Oceláři Třinec – Bílí Tygři Liberec 6:5 po sam. náj. (2:1, 2:1, 1:3/0:0)
Branky a nahrávky: 9. Adamský (Peterek), 15. Lojek (Adamský), 27. Klimenta (Polanský, Adamský), 37. Adamský (Polanský), 50. Hudler (Hrabal), rozhodující nájezd Květoň - 20. Nedvěd (Pospíšil, Čakajík), 40. Filippi (Nedvěd), 44. Pospíšil (Vantuch), 53. Filippi (Nedvěd, Čakajík), 60. Nedvěd.

Bilance doma: 21 zápasů, 6-1-3-11, skóre 49:69, 23 bodů
Bilance v posledních 10 zápasech: 3 výhry – 7 proher (1 v prodl.), skóre 26:40, 10 bodů
Aktuální série: 2 prohry
Lídr kanadského bodování: Petr Nedvěd 41 (17+24)
Nejlepší střelec: Petr Nedvěd 17
Nejlepší nahrávač: Petr Nedvěd 24
Nejproduktivnější obránce: Martin Čakajík 20 (4+16)
Nejtrestanější hráč: Petr Nedvěd 143
Nejlepší v +/-: Tomáš Pospíšil, Antonín Dušek oba +4
Brankáři: Marek Pinc, 23 zápasů – 7 výher, 16 proher, úsp. 89,97 %, prům. 3,21 g/z, 0 čistých kont
Ondřej Pavelec, 14 zápasů – 4 výhry, 10 proher, úsp. 89,61 %, prům. 3,50 g/z, 0 čistých kont
Marek Schwarz, 8 zápasů – 3 výhry, 5 proher, úsp. 88,98 %, prům. 3,58 g/z, 0 čistých kont
Tomáš Vošvrda, 9 zápasů – 9 proher, úsp. 87,23 %, prům. 3,96 g/z, 0 čistých kont
Hrál v drese soupeře: Marek Schwarz, Martin Čakajík, Jan Výtisk, Jaroslav Kudrna, Tomáš Pospíšil.

Statistické okénko – HC Oceláři Třinec

Umístění v tabulce: 5.
Bilance: 44 zápasů, 21-5-3-15, skóre 168:132, 76 bodů
Bilance venku: 21 zápasů, 6-3-2-10, skóre 68:70, 26 bodů
Bilance v posledních 10 zápasech: 6 výher (1 v prodl.) – 4 prohry (2 v prodl.), skóre 42:33, 19 bodů
Aktuální série: 3 prohry
Lídr kanadského bodování: Martin Růžička 69 (34+35)
Nejlepší střelec: Martin Růžička 34
Nejlepší nahrávač: Martin Růžička 35
Nejproduktivnější obránce: Josef Hrabal 27 (8+19)
Nejtrestanější hráč: Lukáš Zíb 66
Nejlepší v +/-: Martin Adamský +22
Brankáři: Peter Hamerlík, 27 zápasů – 13 výher, 14 proher, úsp. 92,04 %, prům. 2,95 g/z, 2 čistá konta
Šimon Hrubec, 24 zápasů – 14 výher, 10 proher, úsp. 92,72 %, prům. 2,88 g/z, 0 čistých kont
Hrál v drese soupeře: Tomáš Klouček, Ctirad Ovčačík, Vladimír Roth, Lukáš Zíb, Tomáš Klimenta.