Představení soupeře pro finále: Mountfield HK

16.04.2023 · Michal Samiec
Semifinále 2023 nabídlo strhující podívanou v obou sériích. Oceláři srdnatě vzdorovali nabušenému vítězi základní části z Pardubic, kterého nakonec dokázali vyřadit. Mountfield zase bojoval s Vítkovicemi v nejdelší sérii v historii – pět prodloužení, nejdelší zápas historie a málem taky vítkovická otočka za stavu 0:3 na zápasy. Hradec Králové nakonec vykoupil Okuliar.

Oceláři sice museli poprvé od roku 2016 v této sezóně do předkola play off, ale tam se nakopli k silným momentům. Ve čtvrtfinále přešli přes pražskou Spartu, třetí tým základní části, a v semifinále vyřadili dokonce vítěze dlouhodobé části sezóny – pardubické Dynamo. Po odklizení dvou dle papírových předpokladů největších favoritů na titul stojí v cestě kometa druhé části sezóny, královéhradecký Mountfield.

Finálová série má stanoveny následující termíny pro první čtyři zápasy:

Další zápasy dle vývoje série – utkání číslo pět ve středu 26. dubna v Hradci Králové, šestý zápas v pátek 28. dubna v Třinci a případný rozhodující sedmý zápas opět na východě Čech, tentokrát v neděli 30. dubna.

Vzájemné zápasy v základní části

V základní části Tipsport extraligy sezóny 2022-23 bylo soupeření třineckých a královéhradeckých hokejistů poměrně vyrovnané. Na zápasy to bylo 2:2, na body 5:7 z třineckého pohledu a na góly zase naopak 11:9. Oceláři byli úspěšnější v prvních dvou zápasech (úvodní utkání na ledě soupeře vyhráli přitom v prodloužení poté, co první třetinu prohráli 0:2), další dva zápasy vyhrál o gól tým Mountfieldu.

Hradečtí hokejisté neměli úplně ideální vstup do základní části. V úvodních týdnech a měsících pravidelně střídali výhry a prohry, na přelomu listopadu a prosince dokonce prohráli pětkrát v řadě bez bodu, přičemž skórovali pouze třikrát. Zhruba v době, kdy se rozloučili se skvělou sezónou v Champions Hockey League, v níž došli až do čtvrtfinále, se svěřencům Tomáše Martince začalo dařit i na domácích kluzištích a přišla stíhací jízda z hlubin pozic znamenajících předkolo směrem k přímému postupu do čtvrtfinále play off. Z osmadvaceti zápasů od začátku prosince do konce základní části Hradec vyhrál dvacet, včetně pasáže od konce ledna do konce února, kdy deset zápasů po sobě Mountfield neztratil ani bod.

Nejlepším střelcem Mountfieldu HK v základní části byl s 16 brankami Aleš Jergl, nejproduktivnějším hráčem s 39 body Jakub Lev (aktuálně zraněný železný muž Hradce) a obráncem s největším počtem kanadských bodů Jérémie Blain. V brance strávil nejvíce času finský internacionál Henri Kiviaho.

20. listopadu 2022: HC Oceláři Třinec – Mountfield HK 4:1 (2:0, 1:0, 1:1)
Branky a nahrávky:
1. Voženílek (Marcinko, Marinčin), 2. Chmielewski (Hrehorčák), 30. Voženílek (Marcinko), 59. M. Daňo (Hrehorčák) – 54. Smoleňák (Lalancette, Lev)

3. ledna 2023: Mountfield HK – HC Oceláři Třinec 2:3 po prodl. (2:0, 0:1, 0:1/0:1)
2. Lalancette (Perret, Jergl), 18. McCormack (Blain, Okuliar) – 29. M. Daňo (A. Nestrašil, J. Jeřábek), 43. Martin Růžička (Voženílek, J. Jeřábek), 65. Voženílek (Čukste, M. Daňo)

13. února 2023: Mountfield HK – HC Oceláři Třinec 4:3 (2:2, 0:0, 2:1)
1. R. Pilař (Eberle, McCormack), 9. Jergl (F. Pavlík, Lalancette), 47. Okuliar (Werek, Lev), 50. Zachar (Okuliar) – 4. Marinčin (M. Doudera, A. Nestrašil), 8. Roth (Miloš Roman, Hrehorčák), 60. L. Hudáček (Roth, Martin Růžička)

17. února 2023: HC Oceláři Třinec – Mountfield HK 1:2 (0:0, 1:0, 0:2)
32. Buček – 41. Cingeľ (Eberle, Lev), 54. R. Pavlík (Chalupa, F. Pavlík)

Dosavadní průběh play off z pohledu Ocelářů

Oceláři mají za sebou už poměrně dlouhý příběh v tomto play off. V základní části skončili na šestém místě, což znamenalo cestu přes předkolo. V něm se v nejrychlejší možné době vypořádali s Litvínovem a tím získali i dostatek času k odpočinku a prostoru se připravit na dalšího soupeře – třetí tým základní části a jednoho z největších favoritů play off Spartu Praha. O této sérii bylo napsáno hodně, jednalo se o exponované čtvrtfinále, které skončilo tak, že si Pražané oproti papírovým předpokladům mohli vybírat dovolenou dřív, než očekávali. „Nic se neděje z náhody a štěstí, tomu já nevěřím. Správné věci přicházejí z poctivé práce a disciplíny,“ hodnotil po sérii tvrdé boje s pražským týmem nejproduktivnější hráč Ocelářů v této sérii Tomáš Marcinko.

Poté, co Oceláři vyřídili Spartu, dostali do cesty další těžkou váhu. V semifinále se měli střetnout s vítězem základní části – Pardubicemi. I tato série pochopitelně přinesla zvířené emoce a na ledě tvrdý boj, který docela kopíroval cestu Třineckých ve čtvrtfinále. První zápas porážka, ve druhém výhra na soupeřově ledě, po čtyřech zápasech vyrovnaný stav. Následně získaný mečbol na ledě soupeře, až zde došlo ke změně – Oceláři nedokázali zápas číslo šest na svém ledě zvládnout a jelo se ke game seven do Pardubic. Třinečtí tento ultimátní zápas hráli podeváté v historii a pošesté jej vyhráli. A jaký byl průběh? To si jistě budou fanoušci – a hlavně kardiaci – pamatovat ještě hodně dlouho. Klíčový okamžik přišel pouhé tři sekundy před třetí sirénou, kdy Kacetl chytil Hykovi trestné střílení, kterým pardubický střelec mohl vyrovnat stav zápasu. „Ne, tohle patří k týmu. Já chytil nájezd, kluci zase blokovali střely. To je jedno jak druhé, postoupil tým,“ umenšoval po zápase svůj podíl na klíčovém vítězství Kacetl.

2. dubna 2023: HC Dynamo Pardubice – HC Oceláři Třinec 4:2 (2:0, 1:1, 1:1)
11. L. Sedlák (Košťálek, Cienciala), 17. L. Sedlák (Košťálek), 36. Radil (R. Kousal), 60. T. Zohorna – 30. A. Nestrašil (Smith, Kurovský), 53. Marcinko (A. Nestrašil, Martin Růžička)

3. dubna 2023: HC Dynamo Pardubice – HC Oceláři Třinec 0:3 (0:1, 0:1, 0:1)
18. Kaňák (Dravecký, Voženílek), 40. A. Nestrašil (Martin Růžička, Marcinko), 42. Chmielewski (L. Hudáček)

6. dubna 2023: HC Oceláři Třinec – HC Dynamo Pardubice 2:1 (1:0, 0:1, 1:0)
19. L. Hudáček (Dravecký), 49. Hrňa (M. Doudera, Chmielewski) – 27. Vondráček (T. Dvořák, A. Musil)

7. dubna 2023: HC Oceláři Třinec – HC Dynamo Pardubice 0:2 (0:0, 0:0, 0:2)
44. L. Sedlák (Hyka, Cienciala), 60. Hyka (Cienciala, Čerešňák)

10. dubna 2023: HC Dynamo Pardubice – HC Oceláři Třinec 2:4 (0:0, 2:3, 0:1)
21. T. Zohorna (R. Kousal), 40. A. Musil (Mandát, Čerešňák) – 25. Čukste (Marcinko, J. Jeřábek), 33. Martin Růžička (Chmielewski), 34. Martin Růžička (J. Jeřábek), 59. Kurovský (A. Nestrašil)

12. dubna 2023: HC Oceláři Třinec – HC Dynamo Pardubice 3:5 (0:3, 0:1, 3:1)
44. Smith (L. Hudáček, Marinčin), 50. L. Hudáček (Čukste), 54. A. Nestrašil (Marcinko, Martin Růžička) – 4. Vála (R. Kousal, T. Zohorna), 5. Rákos (Čerešňák, Říčka), 14. Vondráček (Košťálek, Paulovič), 39. T. Zohorna (R. Kousal), 59. Radil (Kousal)

14. dubna 2023: HC Dynamo Pardubice – HC Oceláři Třinec 1:2 (1:1, 0:1, 0:0)
9. Čerešňák (Mandát, Rákos) – 12. Hrňa (Voženílek, Svačina), 34. Čukste (Kurovský, Marcinko)

Dosavadní průběh play off z pohledu Hradce Králové

Královéhradečtí hokejisté jakožto čtvrtý tým po základní části šli ve čtvrtfinále na nejvýše postaveného soupeře z předkola, kterým byl Liberec. Hradec jako by v prvním zápase po dvoutýdenní pauze od konce základní části měl problém se dostat to tempa, resp. svěřenci Tomáše Martince si vyrobili náskok, který ale od konce šestapadesáté minuty do konce normální hrací doby promarnili a prohráli 2:4. Další zápasy série už ale byly ve prospěch Mountfieldu – druhý zápas doma vyhrál Hradec Králové o gól (padl dvě minuty před koncem). První zápas v Liberci ukořistili hráči Mountfieldu v prodloužení, další utkání pod Ještědem bylo opět o gól a až pátý zápas a čtvrté vítězství Hradce v sérii bylo o dva góly (gól na 6:4 ale padl do prázdné branky). „Vůbec si nemyslím, že by to bylo jednoznačné, Liberec kousal od prvního utkání a všechny zápasy byly o gól,“ hodnotil čtvrtfinále extřinecký obránce v královéhradeckých službách Bohumil Jank.

Série Hradce Králové s Vítkovicemi v semifinále se zapsala do dějin jako nejdelší série vůbec – trvala 9 hodin, 37 minut a 53 sekund. Druhou nejdelší sérii (finále 2013 Zlín – Plzeň) překonala téměř o dvě hodiny. Hradec Králové tedy místo sedmi zápasů má v nohách zápasů téměř deset! Pětkrát ze sedmi zápasů se prodlužovalo, jednou rozhodly nájezdy, dva zápasy šly dál než do druhého prodloužení, utkání číslo šest se zapsalo do historie jako nejdelší zápas vůbec (138:51) a ještě i utkání číslo pět se svou délkou zařadilo na čtvrté místo české extraligové historie (98:59). Neuvěřitelnou sérii v devatenácté minutě prodloužení sedmého zápasu (jak jinak!) rozhodl Okuliar. Ten taky zabránil dalšímu přepisu historie – Vítkovice totiž sahaly po tom, aby jako první tým historie otočily stav z 0:3 na zápasy ve svůj prospěch.

4. dubna 2023: HC Vítkovice Ridera – Mountfield HK 0:1 po sam. náj.
roz. sam. náj. McCormack

5. dubna 2023: HC Vítkovice Ridera – Mountfield HK 2:3 po prodl. (0:0, 0:0, 2:2/0:1)
46. Lakatoš (J. Mikuš, Mueller), 50. Koch (Grman, Chlán) – 49. Blain (Perret, Jergl), 57. McCormack (R. Pavlík), 62. Miškář (Werek)

8. dubna 2023: Mountfield HK – HC Vítkovice Ridera 4:2 (2:1, 0:0, 2:1)
10. Okuliar (Kevin Klíma, Smoleňák), 18. McCormack (Lalancette, Werek), 56. Miškář (Eberle, McCormack), 60. R. Pavlík (Jank, Okuliar) – 20. M. Kalus (Lakatoš, J. Mikuš), 51. Krieger (Gewiese, J. Stehlík)

9. dubna 2023: Mountfield HK – HC Vítkovice Ridera 1:2 (0:1, 1:1, 0:0)
37. Eberle (McCormack) – 16. Dej (Lakatoš, Gewiese), 27. Dej (Roberts Bukarts, Gewiese)

11. dubna 2023: HC Vítkovice Ridera – Mountfield HK 3:2 po 2. prodl. (0:2, 1:0, 1:0/0:0, 1:0)
38. Kotala (J. Stehlík, Gewiese), 47. Lakatoš (Mueller, Krieger), 99. Koch – 12. Kevin Klíma (Okuliar, Blain), 16. Perret (Gaspar)

13. dubna 2023: Mountfield HK – HC Vítkovice Ridera 1:2 po 4. prodl. (0:1, 0:0, 1:0/0:0, 0:0, 0:0, 0:1)
51. McCormack (Blain, R. Pavlík) – 11. Krieger (Jarůšek, L. Kovář), 139. Lakatoš (Dej)

31. M. Kalus (Lakatoš, J. Mikuš) – 27. Miškář (McCormack, Gaspar), 79. Okuliar (Kevin Klíma)

Statistické srovnání play off

Statistika HC Oceláři Třinec Mountfield HK
Bilance v play off 16 zápasů, 11/5, skóre 46:33 12 zápasů, 8/4, skóre 29:24
Bilance doma v play off 8 zápasů, 5/3, skóre 23:19 6 zápasů, 3/3, skóre 17:16
Bilance venku v play off 8 zápasů, 6/2, skóre 23:14 6 zápasů, 5/1, skóre 12:8
Bilance posledních 10 zápasů 10 zápasů, 7-0-0-3, skóre 27:17 10 zápasů, 3-4-2-1, skóre 24:18
Aktuální forma v posledních 5 zápasech - - - - - - - -
Aktuální série 1 výhra 1 výhra
Vzájemná bilance (v play off) 6 zápasů, 4/2, skóre 16:9 (67% úsp.)
Vzájemná bilance (v play off) – doma 3 zápasy, 2/1, skóre 8:4 (67% úsp.)
Vzájemná bilance (v play off) – venku 3 zápasy, 2/1, skóre 8:5 (67% úsp.)
Lídr bodování Martin Růžička 16 (8+8) Oliver Okuliar 8 (3+5)
Nejlepší střelec Martin Růžička 8 Kevin Klíma 4
Nejlepší nahrávač Martin Růžička, Tomáš Marcinko oba 8 Oliver Okuliar, Ethan Werek oba 5
Nejproduktivnější obránce Jakub Jeřábek 10 (3+7) Graeme McCormack 7 (3+4)
Nejtrestanější hráč Tomáš Marcinko 35 Oliver Okuliar 16
Nejlepší v +/- Libor Hudáček, Aron Chmielewski oba +7 Bohumil Jank, Graeme McCormack oba +5
Vítězné góly Daniel Voženílek, Martin Růžička oba 2 Oliver Okuliar, Patrik Miškář oba 2
Góly v přesilovce Martin Růžička 4 Oliver Okuliar, Aleš Jergl oba 2
Body v přesilovce Martin Růžička 9 (4+5) Kevin Klíma 3 (0+3)
Góly v oslabení žádný hráč dosud nevstřelil gól v oslabení žádný hráč dosud nevstřelil gól v oslabení
Nejvíc gólů v nájezdech zápasy týmu dosud nerozhodovaly nájezdy Graeme McCormack, Aleš Jergl, Ethan Werek všichni 100 % (1/1)
Brankář s nejlepší úspěšností v nájezdech zápasy týmu dosud nerozhodovaly nájezdy Matěj Machovský 50 % (2/4)

Vzájemné zápasy v historii

Soupeření Třince a Hradce Králové na extraligové platformě zas tak dlouhou historii nemá. Oba týmy se setkávají od sezóny 2013-14, prvním vzájemným zápasem bylo utkání druhého kola oné sezóny z 15. září 2013, které Oceláři prohráli 2:3 (prvním střelcem do třinecké sítě byl Šimánek, prvním třineckým střelcem Bonk). Zajímavé je, že v tomto prvním zápase se proti sobě postavili brankáři Kantor a Hrubec, čili dvojka, která následně spolu slavila titul v roce 2019. První vzájemný zápas v Třinci se hrál koncem října a i zde byl Hradec úspěšnější – v Třinci vyhrál 6:3, i když sám sobě při signalizované výhodě vstřelil gól (střelcem vlastňáku byl extřinecký Jaroslav Kudrna). Od podzimu 2013 Třinec s Hradcem včetně jediné série v play off odehrál celkem 46 zápasů, z nichž stejný počet vyhrál i prohrál při skóre 120:104 pro Oceláře.

Vzájemná série v play off

Semifinále 2018

I když se to po prvních třech zápasech nezdálo, série byla nakonec nesmírně napínavá. Oceláři začínali toto semifinálové klání na ledě soupeře, kde především v prvním zápase dokázali Hradec dokonale zaskočit (výhra 4:1). Druhý zápas byl mnohem vyrovnanější, ale nakonec i ten Třinec ukořistil a vezl domů luxusní dvě výhry. Třetí utkání bylo opět v jasné režii domácích, kteří už v šesté minutě měli na kontě pohodlné vedení 3:0 a nakonec vyhráli snadno 5:1.

Jenže – jak ostatně v letošním play off poznali i hradečtí hráči – při vedení 3:0 na zápasy není vůbec důvod slavit. Třinečtí totiž druhý domácí zápas prohráli gólem Smoleňáka z konce prvního prodloužení, prohráli i zápas číslo pět – opět Hradec rozhodl v prodloužení, když v šesté minutě vstřelil vítězný gól třinecký odchovanec Filip Pavlík. Pamětníci si vzpomenou na obrovskou šanci Polanského z Rybárova brankoviště v posledních sekundách normální hrací doby tohoto zápasu, která zůstala nevyužita.

Do Třince se tedy jelo k šestému zápasu za vedení domácích už jen 3:2 na zápasy. A i tento zápas dospěl do prodloužení, ale zde se obě historie rozcházejí… Oceláři totiž v deváté minutě prodloužení využili ztráty puku hostujícími hráči – Polanský nahrál Ondřeji Kovařčíkovi, který hned v prvním roce angažmá Varadi u Ocelářů poslal Třinec do finále. „Hradec nám to v posledních třech utkáních udělal extrémně těžké a opravdu jsme se museli vydat do maxima,“ glosoval tehdy postupový zápas, který vystřelil nejproduktivnější hráč této série, právě třinecký lodivod.