Představení soupeře pro čtvrtfinále – repríza finále proti Spartě

17.03.2023 · Michal Samiec
Na jaře loňského roku se oba týmy potkaly v epickém finále, na jehož konci Oceláři potřetí v řadě slavili mistrovský titul. Letos jejich cesty prozřetelnost zkřížila ve čtvrtfinále, a tak již v prvním kole play off budeme svědky páté vzájemné série mezi Třincem a Spartou v historii.

Oceláři prožili depresivní závěr základní části, kdy řada zápasů bez plného bodového zisku znamenala vypadnutí z elitní čtyřky a nutnost probojovat se do čtvrtfinále z předkola. To se Třineckým povedlo a ti tak jsou připraveni bojovat o další vavříny. Naopak sparťané zažili krušné týdny na začátku sezóny. Ty vedly k výměně trenéra a angažmá staronového kouče Hořavy. Protřelý lodivod vrátil Spartu na cestu, po které si přála jít a bezpečně dovedl tým přímo do čtvrtfinále.

Čtvrtfinálová série má stanoveny následující termíny pro první čtyři zápasy:

VSTUPENKY NA ČTVRTFINÁLE ZAKOUPÍTE ONLINE ZDE

Základní část pražské Sparty

Pražané nevstoupili do nového extraligového ročníku špatně, z prvních devíti zápasů vyhráli šest a nezdálo se, že by tým měla brzy postihnout výrazná krize. Z následujících jedenácti zápasů však tým z O2 arény vyhrál pouhé dva a když finalisté loňského ročníku natahovali sérii porážek pátým zářezem, rozhodlo se nejvyšší vedení v listopadové reprezentační přestávce ke změně na trenérském postu. Sága hledání nového lodivoda Sparty se táhla několik dnů, chvíli to dokonce vypadalo, že pražský tým převezme trenér rivala z jarního finále Václav Varaďa. Nakonec se tak nestalo a ke Spartě nastoupil staronový trenér Hořava.

Sparta nakonec prohrála šestkrát v řadě, ale změna na nejsledovanějším postu v klubu pomohla. Na přelomu listopadu a prosince Pražané vyhráli osmkrát v řadě bez ztráty jediného bodu. A celkově až do konce základní části rudí přerušovali série výher – zaznamenali ještě sedmi a pětizápasové šňůry výher – ojedinělými porážkami a pevně se usídlili v elitní čtyřce, která měla privilegium se vyhnout předkolu. Přeskočit Vítkovice na druhém místě se svěřencům Miloše Hořavy nakonec nepovedlo, ale 99 bodů a třetí místo je – především vzhledem ke startu do sezóny – fantastický výsledek.

Vzájemné zápasy v základní části

Vzájemné zápasy Ocelářů a Sparty v základní části dopadly naprosto vyrovnanou bilancí. První dvě střetnutí se hrály v Třinci a oba zvládl s plným bodovým ziskem domácí tým. Následující dvě utkání viděla největší hokejová hala v Česku a úspěšní byli opět domácí, a to dokonce se stejným gólovým rozdílem, jaké se urodily v utkáních v Třinci. Nejtěsnější byl asi zápas číslo tři, kde Slezané sahali po bodovém zisku a o vítězi utkání rozhodl až v předposlední minutě Horák. Bilance ze vzájemných zápasů na body je 6:6 a na góly 8:8.

16. října 2022: HC Oceláři Třinec – HC Sparta Praha 4:2 (0:0, 2:2, 2:0)
Branky a nahrávky:
28. Hrehorčák (A. Nestrašil), 38. L. Hudáček (M. Doudera, A. Nestrašil), 46. Marcinko (Voženílek, Martin Růžička) – 22. E. Thorell (Roman Horák, D. Tomášek), 32. Roman Horák (D. Tomášek, Řepík)

16. listopadu 2022: HC Oceláři Třinec – HC Sparta Praha 2:1 (2:0, 0:0, 0:1)
15. Buček (Dravecký), 18. Martin Růžička (M. Daňo, A. Nestrašil) – 54. Forman (M. Jandus, Simon)

29. listopadu 2022: HC Sparta Praha – HC Oceláři Třinec 1:0 (0:0, 0:0, 1:0)
59. Roman Horák (D. Tomášek, E. Thorell)

26. února 2023: HC Sparta Praha – HC Oceláři Třinec 4:2 (3:1, 0:0, 1:1)
4. D. Tomášek (Roman Horák, Mikliš), 4. D. Kašel (Forman, Řepík), 13. Forman (D. Kaše, Kempný), 57. Buchtele (P. Kousal) – 8. M. Daňo (Martin Růžička, P. Vrána), 41. Marcinko (Martin Růžička, J. Jeřábek)

Předkolo třineckých Ocelářů

Třinečtí Oceláři se v předkole play off představili po sedmi letech. Soupeřem Slezanů byla litvínovská Verva, zápasy se hrály dramatické a vyrovnané, ale celá série nakonec skončila bez ztráty kytičky z pohledu třineckého týmu. Z pohledu celé série se jako klíčové jeví utkání číslo dvě. To po dramatických okamžicích v poslední desetiminutovce normální hrací doby došlo do prodloužení, které rozhodl Jeřábek. Litvínovské utkání pak bylo v režii hostů – ti byli vždy kousek před domácími. Vždy, když domácí vyrovnali, hosté dokázali kontrovat. Na Vránovu individuální akci pak už Litvínov nedokázal odpovědět.

Svěřenci trenérského dua Moták – Országh se v sérii s Litvínovem dlouho nemohli prosadit ve své parádní disciplíně ze základní části, a sice v přesilové hře. To se změnilo po drobných změnách v rozestavění hráčů ve druhém utkání, které zafungovaly. Oceláři využili v sérii celkem tři početní převahy a body při nich sbírala trojice Růžička, Nestrašil a Jeřábek. Vidět kromě prvních dvou formací byli i další formace, utkání číslo jedna rozhodla čtvrtá formace, která prostřednictvím Kurovského vstřelila vítězný gól. Všechny tři zápasy odchytal brankář Mazanec a především v zápasech číslo jedna a tři byl stěžejním mužem na ledě (úspěšnost zákroků přes 94, resp. téměř 97 procent).

8. března 2023: HC Oceláři Třinec – HC Verva Litvínov 3:1 (0:0, 1:1, 2:0)
26. Dravecký, 47. Kurovský (Miloš Roman, M. Adámek), 60. Martin Růžička (Marcinko) – 39. A. Kudrna (M. Sukeľ)

9. března 2023: HC Oceláři Třinec – HC Verva Litvínov 5:4 po prodl. (1:1, 2:1, 1:2/1:0)
8. A. Nestrašil (L. Hudáček, Voženílek), 27. Kaňák (J. Jeřábek, A. Nestrašil), 37. Martin Růžička (A. Nestrašil), 57. J. Jeřábek (Martin Růžička), 67. J. Jeřábek (Miloš Roman) – 2. Š. Stránský (Jaks), 35. Hlava (M. Sukeľ, Š. Stránský), 55. Hlava (Š. Stránský, Jaks), 59. M. Sukeľ (Hlava, Zīle)

11. března 2023: HC Verva Litvínov – HC Oceláři Třinec 2:4 (1:1, 0:1, 1:2)
18. Hlava (Helt), 44. Havelka (Jurčík, Hlava) – 5. Voženílek (L. Hudáček), 25. A. Nestrašil (J. Jeřábek), 49. P. Vrána (Dravecký, Marinčin), 59. Martin Růžička

Statistické srovnání základní části

Statistika HC Oceláři Třinec HC Sparta Praha
Umístění v tabulce 6. 3.
Bilance v základní části 52 zápasů, 21-5-7-19, skóre 149:121, 80 bodů 52 zápasů, 28-6-3-15, skóre 155:122, 99 bodů
Bilance doma v základní části 26 zápasů, 13-1-3-9, skóre 83:58, 44 bodů 26 zápasů, 18-2-2-4, skóre 87:53, 60 bodů
Bilance venku v základní části 26 zápasů, 8-4-4-10, skóre 66:63, 36 bodů 26 zápasů, 10-4-1-11, skóre 68:69, 39 bodů
Vzájemná bilance (v play off) 25 zápasů, 14/11, skóre 84:73 (56% úsp.)
Vzájemná bilance (v play off) – doma 13 zápasů, 9/4, skóre 51:32 (69% úsp.)
Vzájemná bilance (v play off) – venku 12 zápasů, 5/7, skóre 33:41 (42% úsp.)
Lídr bodování Martin Růžička 52 (23+29) Michal Řepík 38 (25+13)
Nejlepší střelec Marko Daňo 29 Michal Řepík 25
Nejlepší nahrávač Andrej Nestrašil 36 Michal Kempný 27
Nejproduktivnější obránce Jakub Jeřábek 27 (4+23) Michal Kempný 28 (1+27)
Nejtrestanější hráč Daniel Voženílek 54 Martin Jandus 45
Nejlepší v +/- Marko Daňo, Jakub Jeřábek oba +15 Jan Buchtele +18
Vítězné góly Martin Růžička 5 Michal Řepík 11
Góly v přesilovce Martin Růžička 11 Michal Řepík 14
Body v přesilovce Martin Růžička 23 (11+12) Michal Řepík 15 (14+1)
Góly v oslabení Patrik Hrehorčák, Marko Daňo oba 1 Roman Horák, Miroslav Forman, Jan Buchtele, Jakub Konečný, David Němeček všichni 1
Nejvíc gólů v nájezdech Marko Daňo, Andrej Nestrašil oba 33 % (1/3), Martin Růžička 25 % (1/4) Roman Horák 67 % (2/3)
Brankář s nejlepší úspěšností v nájezdech Marek Mazanec 58 % (11/19) Jakub Kovář 80 % (8/10)
Nejvíce střel na branku Marko Daňo 163 Michal Řepík 166
Nejvíce času na ledě Martin Marinčin 23:21 Michal Kempný 20:56
Využití přesilovek / počet branek v přesilovkách / pořadí v lize v základní části 27,27 % / 45 / 2. 20,93 % / 36 / 5.
Ubráněná oslabení / počet branek vstřelených v oslabení / pořadí v lize v základní části 82,58 % / 2 / 3. 84,32 % / 5 / 1.
Nejslušnější tým (počet trestných minut na tým) / pořadí v lize v základní části 437 / 2. 478 / 7.
Týmový Radegast Index / pořadí v lize v základní části 1 170 / 3. 1 023 / 5.

Vzájemné zápasy v historii

Třinečtí Oceláři odehráli s pražskou Spartou od roku 1995, kdy Slezané postoupili do nejvyšší hokejové soutěže, celkem v základní části a play off 137 vzájemných zápasů s bilancí 69 výher Třince (z toho 11 v prodloužení nebo nájezdech), 65 výher Sparty (rovněž 11 v nastavení) a tří remíz při skóre 439:447 z pohledu Ocelářů. Bodová úspěšnost je 51procentní z pohledu Třince. Ve vyřazovacích bojích odehráli tito soupeři spolu čtyři série, v nichž jednou byli úspěšní Pražané (čtvrtfinále 2002) a dvakrát třinečtí hráči (čtvrtfinále 2013, semifinále 2015 a loňském finále). V play off se oba týmy střetly ve 25 zápasech, z nichž 14 vyhrál Třinec a 11 pražská Sparta při skóre 84:73 z pohledu Třince.

Vzájemné série v play off

Čtvrtfinále 2002

Už více než dvacet let starou čtvrtfinálovou sérii nerozehráli třinečtí hráči v Praze zrovna šťastně. Po prvním nepodařeném zápase (1:5) vstoupili hrůzně i do druhého zápasu a po první třetině prohrávali 1:4. Slezané tedy v prvních čtyřech třetinách série se Spartou inkasovali devět branek. Pak se tým konsolidoval a ve druhém utkání nakonec padl 4:6, přičemž šestý gól Sparty padl do prázdné branky Třineckých. Zápas číslo tři v Třinci taky padl kořistí Pražanů a svěřencům trenéra Stavjani již nezbývalo než vyhrát. To se ve čtvrtém utkání podařilo, Třinec vyhrál po samostatných nájezdech a do Prahy k pátému zápasu jel psychicky nabuzen, což bylo znát na konečném výsledku (7:3 pro Třinec!). V šestém utkání Třinečtí vyhráli první třetinu, za stavu 1:0 nebyl Jiřímu Haškovi uznán gól pro domnělý – jak se později ukázalo mylně odpískaný – ofsajd. Domácí se na výhru nakonec nezmohli, hosté ve třetí části hry skóre otočili a zpečetili svůj postup. Sparta později přešla v semifinále přes Slavii (3:0 na zápasy), ve finále porazila Vítkovice (3:1 na zápasy) a stala se extraligovým mistrem pro rok 2002.

Um. HC Oceláři Třinec HC Sparta Praha
1. Richard Král 9 (3+6) Michal Broš 8 (4+4)
2. Marek Zadina 8 (6+2) Ondřej Kratěna 7 (4+3)
3. Jan Marek 4 (1+3) Jaroslav Hlinka 7 (4+3)
4. Pavel Janků 3 (3+0) Richard Žemlička 6 (0+6)
5. Petr Gřegořek 3 (2+1) Róbert Tomík 4 (3+1)

Čtvrtfinále 2013

Dekádu stará série prvního kola play off je v paměti třineckých fanoušků přeci jen zafoukaná trošku menší vrstvou prachu. Oceláři vstoupili do série dominantním výkonem a výhrou 4:0, která ale byla vykoupena zraněním brankáře Hrubce, který hned v první třetině dostal z dorážky po odpískání od hostujícího Pacovského pukem do nekryté hlavy a utrpěl zranění oka. Výhry a porážky se střídaly zápas od zápasu – za zmínku stojí dvojzápas v Praze, kde Třinec jeden zápas vyhrál a druhý prohrál po nájezdech. V tomto zápase předvedl heroický výkon brankář Hamerlík, který si připsal 57 zákroků! Utkání dospělo do zápasu číslo sedm, který jednoznačně vyšel týmu zpod Javorového. Zápas gólově načala minela brankáře Pince, po které se snadno prosadil Růžička, a brankově jej završil aktuální třinecký lodivod Varaďa. „Soupeř dával v celé sérii více takových lacinějších branek, zatímco my jsme se na góly strašně nadřeli. Ani dneska jsme netrefovali branku, tím pádem jsme neměli dorážky, nebylo to ono,“ hodnotil tehdy sérii sparťanský trenér Jandač.

1. Martin Adamský 10 (7+3) Petr Ton 7 (3+4)
2. Jiří Polanský 7 (0+7) Karel Pilař 6 (5+1)
3. Jan Peterek 5 (3+2) Petr Tenkrát 5 (4+1)
4. Erik Hrňa 5 (2+3) Zdeněk Bahenský 4 (1+3)
5. Marek Zagrapan 5 (2+3) Peter Jánský 3 (2+1)

Semifinále 2015

Poslední dosud hraná série těchto soupeřů přišla ve druhém kola play off 2015. Oceláři sérii zahájili jasnou výhrou na domácím ledě (6:2) a utrhli pro sebe i zápas číslo dvě, i když ten se nevyvíjel optimálně. Ještě po polovině zápasu Sparta vyhrávala o dva góly a rozhodnutí nakonec přišlo až v 76. minutě z hole obránce Rotha. V Praze dvakrát vyhráli sparťané, třetí zápas ozvláštnila situace, kdy trenérské duo Kalous – Varaďa před koncem druhé třetiny v přesilovce proti třem odvolala brankáře, aby zvýšila šance na využití přesilovky. To se povedlo, ale zápas nakonec tato situace neotočila. Jazýčkem na vahách série se nakonec ukázal návrat Zbyňka Irgla, kterému byla o pár měsíců dřív diagnostikována vážná nemoc a podstoupil těžkou operaci. Irgl zápasy číslo pět a šest rozhodl – pátý duel v Třinci v nájezdech a šestý v Praze gólem 192 sekund před třetí sirénou. „Zbyněk se vrátil v pravý čas. Je pro nás obrovským přínosem, v kabině i na ledě. Byl to opravdu ten žolík, který rozhodl sérii v náš prospěch,“ zhodnotil Irglův přínos trenér Kalous.

1. Erik Hrňa 7 (4+3) Jaroslav Hlinka 6 (4+2)
2. Jiří Polanský 6 (3+3) Karel Pilař 5 (1+4)
3. Štefan Ružička 6 (0+6) Robert Sabolič 4 (3+1)
4. Martin Adamský 4 (1+3) Petr Kumstát 3 (1+2)
5. Milan Doudera 3 (3+0) Daniel Přibyl 3 (1+2)

Finále 2022

Loňské finále mají třinečtí fanoušci nejčerstvěji ve svých vzpomínkách. Oceláři do série vstoupili úspěšně. První zápas ale lépe začala Sparta, která prvních čtyřicet minut byla lepší a vedla o gól. Ve třetí třetině utkání proteklo Pražanům mezi prsty, ti inkasovali čtyřikrát a museli se poprvé sklonit. Tuhý druhý zápas v Třinci patřil nakonec Spartě, která až na šestý pokus v sezóně porazila třinecký tým. Výhry se na obou stranách dál střídaly dle pravidla lichý zápas Oceláři, sudý Sparta a to až do zápasu číslo pět. Ten doma Oceláři vyhráli 7:3, Sparta se prezentovala překvapivě nekoncentrovaným výkonem a domů se jela k šestému zápasu bránit před koncem sezóny. Svěřenci trenéra Varadi vyhráli dvoubrankovým rozdílem první třetinu a po zbytek zápasu kontrolovali obraz hry, byť si situaci v závěrečné desetiminutovce drobně zkomplikovali. To však nezabránilo tomu, aby na konci večera 28. dubna roku 2022 mohli Oceláři slavit vytoužený zlatý hattrick.

1. Andrej Nestrašil 6 (3+3) Michal Řepík 5 (2+3)
2. Martin Růžička 5 (1+4) David Němeček 4 (2+2)