Partnerský klub Nadační fond Dračí studio
MISTR 2010/2011
MISTR 2018/2019
MISTR 2020/2021
Pohár prezidenta 2010/2011
Pohár prezidenta 2014/2015
Werk Arena Rozpis ledu Fanshop

Představení soupeře Ocelářů pro první kolo play off Champions Hockey League

04.06.2020 · Michal Samiec, Martin Stebel
Nejen hokejový svět byl na jaře zbrzděn pandemií koronaviru. Vedení Champions Hockey League se z důvodu nejistoty, zda nový ročník bude moci začít v termínu s fanoušky na tribunách, rozhodlo změnit hrací systém a posunout začátek další sezóny této panevropské soutěže. Oceláři jako jeden z dvaatřiceti týmů tak vstupují rovnou do vyřazovacích bojů. Los jim přiřadil soupeře z běloruského Minsku. První duel bude na programu 7. října na ledě Junosti, třinecká odveta pak přijde na řadu 13.10.

Hrací systém hokejové Ligy mistrů se stabilizoval na osmi čtyřčlenných skupinách v základní části a následném play off od osmifinále až po semifinále v systému doma-venku a následném finále na jeden zápas na ledě lépe postaveného soupeře. Letošní pozdější až říjnový začátek ubral Champions Hockey League celkem čtyři termíny, které by v hokejovém kalendáři byly na sklonku léta před začátkem národních soutěží. CHL tak začíná prvním kolem play off, kde se rovnou systémem doma-venku potká v šestnácti dvojicích všech dvaatřicet účastníků. Ti následně budou pavoukem postupovat soutěží až do semifinále a finále se odehraje na jeden zápas tak, jak bylo zvykem dříve.

V prvním kole play off se nemohly potkat týmy ze stejné země. Od dalšího kola už toto pravidlo neplatí. Všech 32 účastníků bylo rozděleno do dvou košů, v každé dvojici je jeden tým z prvního a jeden z druhého koše.

Koš 1: Frölunda Indians, Luleå Hockey, ZSC Lions Curych, Red Bull Mnichov, Kärpät Oulu, Bílí Tygři Liberec, HC Bolzano, Färjestad Karlstad, EV Zug, Adler Mannheim, Lukko Rauma, HC Oceláři Třinec, Red Bull Salcburk, Rögle Ängelholm, HC Davos, Straubing Tigers.

Koš 2: Tappara Tampere, HC Sparta Praha, Vídeň Capitals, Skellefteå AIK, Servette Ženeva, Eisbären Berlín, Ilves Tampere, EHC Biel-Bienne, Junosť Minsk, Cardiff Devils, Grenoble, Stavanger Oilers, GKS Tychy, Aalborg Pirates, Neman Grodno, SønderjyskE Vojens.

Junosť Minsk

Sezóna 2019-20: Běloruská hokejová liga byla jedinou hokejovou soutěží v Evropě, která odehrála svůj kompletní plánovaný program včetně play off. Junosť v první fázi dlouhodobé části soutěže, kdy se osm soupeřů potká čtyřikrát každý s každým, odehrála 28 utkání, vyhrála z nich 20 a skončila na druhém místě o dva body za aktuálně největším soupeřem v lize Nemanem Grodno. Ve druhé části ligy, kdy se šest týmů postupujících do druhé fáze střetlo opět čtyřikrát proti sobě, se více dařilo Minsku a přeskočilo tým z Grodna. Minsk nakonec vyhrál základní část se 41 výhrami z 58 utkání – Junosť měla na svém kontě nakonec 123 bodů. Ve čtvrtfinále play off se Junosť potkala týmem Lokomotiv Orša, který se do vyřazovacích bojů dostal v netypickém systému běloruského hokeje jako vyzyvatel z druhé nejvyšší soutěže. Junosť vyhrála 4:2 na zápasy a postoupila do semifinále proti Dinamo-Moloděčno. I zde byl tým z hlavního města úspěšný a po vítězství 4:1 na utkání postoupil do finále. Tam překvapivě nepostoupil druhý nejsilnější klub země a druhý účastník CHL Neman Grodno, ale v sedmizápasovém druhém kole play off uspěl třetí nejlepší tým základní části – Junosť hrála finále proti Šachtěru Soligorsk. Minský tým si deváté běloruský triumf připsal po vítězství 4:2 na utkání. Čyžojka-Arena tak mohla být 3. dubna tohoto roku svědkem mistrovských oslav.

Historické úspěchy: Junosť Minsk je devítinásobným mistrem Běloruska. V následující sezóně bude útočit ve své soutěži na zlatý hattrick, má totiž na svém kontě už vítězství v play off 2019 a 2020, kdy si klub připsal osmý a devátý domácí triumf. Od roku 2014 Junosť nechyběla ve finále – během těchto sedmi sezón hokejisté z Minsku třikrát soutěž vyhráli a čtyřikrát získali stříbrné medaile.

Účast v CHL: Junosť Minsk se zúčastní Champions Hockey League v letošní sezóně, která je sedmou v historii soutěže, již počtvrté. První účast zaznamenali Bělorusové v ročníku 2016-17 – v tříčlenné skupině obsadili druhé místo za Växjö a o postup obrali český tým z Mladé Boleslavi. V prvním kole play off Junosť vypadla s pozdějším vítězem s Frölundou, kterou v prvním utkání dokonce dokázala porazit 3:2! Další účast přišla o dva roky později, kdy ale Junosť nepostoupila ze skupiny. Na domácím ledě ale porazila další silné soupeře – Malmö a TPS Turku. Třetí účast v loňském ročníku znamenala opět postup do play off. Běloruský tým postoupil na úkor Ocelářů, které nechal za sebou o jediný bod. V play off Junosť svůj výsledek nenapravila, když vypadla po výsledcích 2:3 a 0:6 s týmem Red Bull Mnichov. Přesto dvě účasti ve vyřazovacích bojích ze tří ročníků nejsou vůbec špatný výsledek!


Známého soupeře přiřadil Ocelářům los prvního vyřazovacího kola následujícího ročníku Champions Hockey League. Třinečtí hokejisté se střetnou s týmem z běloruského hlavního města, Juností Minsk.

Vyjádření trenéra Ocelářů Václava Varadi k vylosovanému soupeři: "Soupeře dobře známe z minulé sezony. Proti Minsku jsme odehráli dva těžké duely a především zápas v Bělorusku byl pro nás hodně smolný. Měli jsme spoustu vyloučených, což nám situaci zkomplikovalo. Na můj vkus soupeř minule hodně provokoval naše hráče, dostával se nám pod kůži, z čehož v Minsku rezultovaly jejich časté přesilovky. Z toho si musíme vzít ponaučení a letos to zvládnout lépe. V domácím prostředí byl Minsk velmi silný, udělal nám to těžké. Třineckou odvetu jsme ale zvládli a vyhráli výrazným rozdílem. Junosť patří dlouhé roky k běloruské špičce, proto očekáváme velké bitvy. Hráči Junosti jsou šikovní na kotouči, dobře bruslí, kombinují. Věřím ale, že oba zápasy letos zvládneme a nakonec postoupíme."


Oceláři mají se svým soupeřem z Běloruska čerstvou zkušenost. S Juností se potkali v základní skupině Champions Hockey League ročníku 2019-20. Nejprve se v Bělorusku radovali domácí z výhry 2:0, v odvetě o týden později vyhráli Třinečtí 7:2, když skóre na pětibrankový rozdíl navýšili Slezané v samotném závěru. Při současném hracím systému, kdy se počítá skóre z dvojzápasu, by postupovali Oceláři – přestože na zápasy to s Juností dopadlo 1:1, na skóre Třinec vyhrál 7:4.

Termíny zápasů prvního kola play off Champions Hockey League

"Šestnáctifinále" play off ročníku 2020-21 Champions Hockey League zahájíme v Bělorusku. Ve středu 7. října 2020 od 18 hodin na ledě Čyžojka-Areny. O šest dní později, v úterý 13. října, odehrajeme od 17 hodin utkání na ledě domácí Werk areny.
Středa 7. 10. 2020, 18:00 Čyžojka-Arena: Junosť Minsk - Oceláři Třinec
Úterý 13. 10. 2020, 17:00 WERK ARENA: Oceláři Třinec - Junosť Minsk

Los dalších kol Champions Hockey League

Kromě losu prvního kola play off se losoval celý „pavouk“ soutěže. Týmy tedy budou soutěží postupovat podobně jako tenisoví hráči při svých turnajích. Na koho tedy případně mohou Oceláři narazit v případě hypotetického postupu přes minský tým? V osmifinále by na svěřence trenéra Varadi čekal vítěz souboje mezi Tapparou Tampere a Red Bullem Salcburk. Případné čtvrtfinále by za jistých příznivých okolností dokonce mohlo nabídnout reprízu extraligového finále z roku 2019 proti libereckým Bílým Tygrům.

Termíny Champions Hockey League 2020-21:

1. kolo play off (šestnáctifinále): 6., 7. října, odvety 13., 14. října 2020
Osmifinále: 17., 18. listopadu, odvety 24., 25. listopadu 2020
Čtvrtfinále: 8., 9. prosince, odvety 15. prosince 2020
Semifinále: 5., 6. ledna, odvety 12., 13. ledna 2021
Finále: 9. února 2021


Los Champions Hockey League letos vypadal trochu jinak než v předchozích letech. Již na počátku se vylosoval celý pavouk soutěže až do finále. Potenciální soupeři pro další kola jsou tak patrní ze schématu na obrázku