Potěšitelný výkon, ale extraliga bude náročnější, ví Josef Turek

01.09.2012 · Martin Stebel
Poslední konfrontací před extraligovým startem bylo pro Oceláře střetnutí v Žilině. Zásluhou zlepšeného výkonu a ofenzivního tornáda v posledním dějství dokázali soupeře zdolat přesvědčivě 7:2. Po utkáni jsme s redakčním mikrofonem oslovili kouče Turka a autora dvou branek Jiřího Polanského.

Dva týdny před zahájením extraligy si Oceláři nad řekou Váh zvedli střelecké sebevědomí. Třinecký trenér mohl být spokojen, ale zároveň si je plně vědom toho, že ostré soutěžní zápasy budou mít poněkud vyšší tempo: "Výkon mě potěšil, ale extraliga bude o něčem jiném. Nebral bych to jako generálku, což jsem zdůraznil i hráčům. Dvě třetiny to byl vyrovnaný zápas. Až posledních 15 minut, kdy jsme stáhli hru na tři formace, se nám povedlo dostat soupeře pod velký tlak a pramenily z toho branky. Ohledně složení čtvrté formace budeme reagovat pružně podle soupeře. Je tam alternativa s Ruferem a Zagrapanem, nebo s Podešvou a Hrňou. Dnes kluci dokázali, že jsou jednoznačně potřební. Když vlétli do hry, byli aktivní, dokázali si vytvořit tlak. Je třeba ze začátku rozložit síly na více pětek, což se nám povedlo," chválí práci svých svěřenců a pokračuje na téma přípravných zápasů: "Někdo by mohl namítnout, že v přípravě jsme se neutkali s nejsilnějšími týmy, ale tohle je nesmysl. Všechna slovenská mužstva měla svou kvalitu, dobře bruslí, napadají a byla to slušná prověrka našich možností. Kádr je v podstatě uzavřen. Zasáhnout do toho může už pouze Pavel Marek. Pokud by byla výluka v NHL, může dorazit jeden či dva hráči. Nechali jsme si 14 útočníků, ale je třeba mít rezervu. Může nastat ztráta formy, různé zranění a chceme mít proto širší kádr."

Dvougólový večer prožil v Žilině Jiří Polanský. Utkání pro něj mělo speciální náboj. V tomto městě si totiž v mladším věku vyzkoušel slovenskou extraligu a na zdejší působení má jen ty nejlepší vzpomínky: "Hrál jsem tady v rámci hostování, znám místní prostředí. Něco se tady změnilo, zimák je novější, poznal jsem i dnes několik lidí, kteří tady tehdy působili. Žilina je nedaleko od Třince, což bylo výborné. Nebyl jsem poslán někde do Popradu nebo Nitry, ale mohl jsem dojíždět z Třince," vzpomíná na tehdejší angažmá.

Na téma svých pátečních tref a další práce pro mužstvo poznamenal: "Přál bych si, abych si nějaké góly schoval i na extraligu. Vím ale, že moje funkce je taková, že spíše budu puky vybojovávat někde v rozích a nahrávat spoluhráčům. Nechci to zakřiknout, ale někdy prostě platí, že chemie v mužstvu je důležitější, než si myslíme. Tomáš Klimenta je střelec, má výborný výběr místa, což já potřebuji. Nechá mě vyblbnout v rohu, počká si před brankou a umí zakončit. Přišel Dan Rákos od kterého jsem vůbec nevěděl, co mám čekat. Hrozně mile mě ale překvapil. Je to nejen bojovník, silově velmi dobře vybavený, má taky tah na branku a je hrozně pracovitý. Má ale i dobrou nahrávku, když si najedu do pásma, většinou mě najde. My dva bychom mohli pracovat pro Tomáše Klimentu, který je zakončovatel. Nechci ho nějak svazovat, ale tak to funguje. Člověk by si měl uvědomit svou roli v týmu. Dnes jsme odehráli velmi slušný zápas. Vyzkoušeli jsme si různé herní varianty, dávali jsme góly z přesilovek, vyzkoušeli si hru 4 na 4. Každá pětka dala gól, proto si myslím, že to byla velmi dobrá prověrka před startem ligy."

Dnes v 17:30 | Jun.
HC Kometa Brno