Po dvou porážkách derby s Vítkem

15.09.2009 · Michal Samiec
Třinečtí Oceláři vstoupili do sezóny minulou středu výhrou v Praze na Slavii. Od té doby ve dvou zápasech ale získali i vinou mizerné produktivity pouhý bod. V úterý 15. září je přijedou pod Javorový prověřit hráči regionálního rivala z Ostravy, momentálně vedoucí celek soutěže HC Vítkovice Steel. Sponzorem dnešního utkání je společnost MORAVIA GRAN LIFT

Regionální derby zápas mezi Třincem a týmem rytíře Vítka z Ostravy bývají v sezóně pro oba týmy ty nejvyhecovanější, ale zároveň nejvyrovnanější, které v dané sezóně hrají. V minulé sezóně všechny čtyři zápasy mezi těmito týmy skončily v prodloužení nebo po nájezdech – dva vyhrály Vítkovice (ve 26. kole v Ostravě 3:2 po nájezdech a ve 39. kole v Třinci 3:2 po prodloužení), dva vyhráli i třinečtí Oceláři (ve 13. kole v Třinci 3:2 po prodloužení a v 52. kole v Ostravě rovněž v prodloužení, tentokráte 1:0). Vzájemné zápasy bývají tedy velmi vyrovnané. V kádru Ocelářů z Třince jsou celkem tři hráči, kteří oblékali také dres soupeře – Daniel Seman, Jan Výtisk a kapitán Jan Peterek.

O soupeři

Náš dnešní soupeř, HC Vítkovice Steel, zažívá v posledních dvou sezónách, kdy jeho A-tým hraje pod vedením Aloise Hadamczika, výsledkové obrození. Ostravané se předtím ve dvou sezónách po sobě nedostali ani do předkola play-off. V loňské sezóně se v části ročníku dokonce vyhřívali na čele tabulky, nakonec díky povedenému předkolu bojovali ve čtvrtfinále play-off s pražskou Slavii, které – byť vedli v sérii 3:1 – nakonec podlehli. V letošní sezóně modrobílí chtějí čtvrtfinálové brány prorazit a bojovat o příčky nejvyšší, vstup do sezóny nasvědčuje tomu, že nás dnes čeká těžký soupeř.

Hlavní opory:

Na koho se spoléhá trenér Vítkovic Hadamczik? Nelze nezmínit jedno jméno – Jakub Štěpánek. O nejlepším nováčkovi sezóny 2008/2009 se toho řeklo a napsalo už mnoho. Jeho cesta z prvoligové Poruby přes první mužstvo Vítkovic až na post brankáře číslo jedna v národním týmu byla úctyhodná. Nyní však musí bojovat se „syndromem druhé sezóny“ – musí dokázat, že jeho zazáření v loňském ročníku nebylo náhodné a skutečně v něm český hokej má velmi žhavé želízko v ohni. Kromě výborně obsazeného brankářského postu mají Vítkovice řadu mladých, nadějných hráčů zejména v útoku – Marek Kvapil, Vladimír Svačina, Petr Strapáč nebo Roman Szturc. V obraně pak tvrdí muziku letní posila ze Slovenska Denis Rehák. Kromě mladých pušek má ale Alois Hadamczik k dispozici i řadu extraligou velmi vydatně ostřílených borců. Obrana spoléhá na Petra Jurečku, Vladimíra Sičáka nebo momentálně zraněného Michala Barinku. Útočné kreace pak vymýšlejí hráči jako Viktor Ujčík, Jiří Burger, Petr Hubáček, Radim Hruška nebo dvojice buldoků Štefanka – Varaďa.

Předchozí zápasy Vítkovic:

Svěřenci Aloise Hadamczika vstoupili do nového ročníku O2 extraligy výborně. Finanční obtíže, o kterých se v souvislosti s ostravským klubem hovořilo, jako by vůbec neměly vliv na pohodu kabiny. V prvním kole se Vítkovice střetly, stejně jako Třinec, s pražským klubem – hostily doma Spartu. Díky dvěma brankám Jiřího Burgera vyhrály 2:1 v nájezdech. Ve druhém kole hráli Ostravané v Liberci a vyhráli 3:1. V posledním zatím odehraném zápase se jim pak v domácí ČEZ Aréně střelecky dařilo a porazili Plzeň 5:2. V zápase se třemi body blýskl Petr Hubáček.

Statistiky:

Umístění v tabulce: 1.
Bilance: 3 zápasy, 2-1-0-0, skóre 10:4, 8 bodů
Bilance venku: 1 zápas, 1-0-0-0, skóre 3:1, 3 body
Lídr kanadského bodování: Václav Varaďa a Petr Hubáček 4 (1+3)
Nejlepší střelec: Jiří Burger 3
Nejlepší nahrávač: Václav Varaďa, Petr Hubáček a Juraj Štefanka 3
Nejproduktivnější obránce: Vladimír Sičák a Petr Jurečka 1 (0+1)
Nejtrestanější hráč: Petr Jurečka 6
Nejlepší v +/-: Václav Varaďa, Radim Hruška, Vladimír Sičák, Pavel Trnka, Petr Hubáček a Denis Rehák +2
Brankář #1: Jakub Štěpánek, 3 zápasy – 3 výhry, úsp. 96,26 %, prům. 1,30 g/z

O Ocelářích

Třinečtí v úvodním zápase vyhráli na Slavii. V dalších zápasech se ale poněkud trápili, výkony byly mdlé a tým z utkání vydoloval pouhý bod. Zejména domácí porážka od Českých Budějovic přišla v úvodním domácím představení nevhod. Kde hledat příčiny chabé produktivity (ve 2. a 3. kole jen dvě vstřelené branky)? V dnešním hokeji jsou velmi podstatné přesilovky. V Praze Třinečtí dokázali využít alespoň jednu přesilovku, proti Č. Budějovicím a M. Boleslavi se v početní výhodě Slezané neprosadili, byť soupeři měli v těchto zápasech celkem 21 vyloučených! Navíc proti Mountfieldu Oceláři nevyužili dvě přesilové hry 5 na 3 v celkové délce 2 min 38 sek. Hosté naopak hned v první možnosti hrát proti třem v prodloužení skórovali. Analogicky to vypadalo v neděli – Třinec svých 29 vteřin proti třem nezužitkoval, domácí naopak ve své přesilovce 5 na 3 vstřelili Králem rozdílový gól. Z tohoto pohledu se potvrzuje, že přesilové hry dnes rozhodují zápasy.

Třinecké překvapení letních přípravných zápasů brankář Peter Hamerlík pokračuje ve velmi solidních výkonech i po startu ligového ročníku. Vůbec všechny třinecké posily se zatím jeví dobře – kromě Hamerlíka ukazuje své produktivní schopnosti obránce Zíb, produktivní jsou také spoluhráči z útočné formace nejproduktivnějšího Třinečana Baleje Růžička s Kohnem.

Předchozí zápasy Třince:

Oceláři vstoupili do sezóny výhrou na Slavii 5:4. Médii podceňovaní svěřenci koučů Marka a Kopřivy vedli v průběhu utkání už 4:1. Jenže od poloviny prvního kola jako by to šlo s Oceláři jen dolů. Dobře rozehraný zápas v Praze udrželi, Třinečtí vyhráli, byť se trojbrankový zápas smrkl na nejtěsnější rozdíl. První zápas doma Slezanům tak dobře nevyšel. Oceláři většinu zápasu s Českými Budějovicemi prohrávali 0:1, srovnali až těsně před koncem třetí třetiny, HC Mountfield si nakonec však díky dobře sehrané přesilovce 4 na 3 odvezl dva body za výhru v prodloužení. Ve třetím kole v Mladé Boleslavi pak vyšli hráči týmu z česko-polských hranic bodově úplně na prázdno – prohráli 1:3.

Statistiky:

Umístění v tabulce: 10.
Bilance: 3 zápasy, 1-0-1-1, skóre 7:9, 4 body
Bilance doma: 1 zápas, 0-0-1-0, skóre 1:2, 1 bod
Lídr kanadského bodování: Jozef Balej 5 (2+3)
Nejlepší střelec: Jozef Balej a Martin Růžička 2
Nejlepší nahrávač: Jozef Balej a Ladislav Kohn 3
Nejproduktivnější obránce: Lukáš Zíb 3 (1+2)
Nejtrestanější hráč: Lukáš Zíb a Jan Výtisk 10
Nejlepší v +/-: Lukáš Zíb +2
Brankář #1: Peter Hamerlík, 3 zápasy – 1 výhra a 2 prohry, úsp. 91,43 %, prům. 2,95 g/z

O zápase

Moravsko-slezské ocelářské derby se hraje v úterý od 18:10 v třinecké Werk Aréně. Zápas v přímém přenosu vysílá ČT4 Sport a textový online přenos z dílny redakce hcocelari.cz můžete sledovat zde. Sponzorem zítřejšího domácího utkání je firma MGL Moravia GRAN LIFT, s. r. o. – výroba, rekonstrukce, renovace a opravy technologických zařízení v průmyslu, více informací naleznete na www.mgl.trz.cz.

Sestavy z minulého zápasu:

HC Vítkovice Steel: Štěpánek - Kuboš, Stehlík, Jurečka, Rehák, Sičák, Trnka - Treille, Štefanka, Krenželok - Kvapil, Burger, Hubáček - Ujčík, Hruška, Varaďa - Klimek, Strapáč, Svačina.

HC Oceláři Třinec: Hamerlík - Cartelli, Výtisk, Seman, Malec, Hrabal, Zíb, Lojek - D. Květoň, Polanský, Martynek - Polák, Peterek, Tomas - Balej, Kohn, M. Růžička - Kanko, M. Podešva, Kútny.