Po deseti letech opět s Plzní v play off

01.04.2019 · Michal Samiec
Třinečtí Oceláři a plzeňská Škodovka, tehdy ještě pod jiným názvem, se naposledy v play off potkali v předkole v roce 2009. Od té doby se oba kluby zapsaly mezi českou hokejovou elitu – mezi kluby, kterým se podařilo vyhrát extraligu. Cesta za druhým titulem však pro jeden z obou klubů skončí letos v semifinále. V play off se oba kluby potkají počtvrté v historii.

Čtvrtfinálová série Ocelářů

Oceláři proklouzli do semifinále v expresním tempu. Poprvé ve své klubové historii vyhráli sérii play off v poměru 4:0 na zápasy. Poté, co vyhráli oba domácí zápasy s celkem jasnou herní převahou, dokázali navázat dvěma úspěchy v Ostravě a dokázali vyřadit Vítkovice i ve čtvrté vzájemné sérii v historii. Oceláře bodově táhl osmibodový snajpr Martin Růžička, v brance odchytal kompletní sadu minut Šimon Hrubec, který ve čtyřech zápasech dostal jen pět branek a přiblížil se milníku dvou set vychytaných výher za Třinec – chybí mu dvě vítězství.

1. čtvrtfinále: 20. března 2019: HC Oceláři Třinec – HC Vítkovice Ridera 3:2 (1:0, 1:1, 1:1)
Branky a nahrávky: 5. Adamský (Dravecký, Gernát), 30. Martin Růžička (Roth, Hrňa), 49. Martin Růžička (Hrňa) – 33. Tybor (O. Roman, D. Květoň), 56. Tybor (D. Květoň, Trška).

Branky a nahrávky: 1. Svačina (Martin Růžička, P. Vrána), 27. Chmielewski, 52. Polanský (Martin Růžička).

3. čtvrtfinále: 24. března 2019: HC Vítkovice Ridera - HC Oceláři Třinec 1:2 (0:0, 0:1, 1:1)
Branky a nahrávky: 60. Š. Stránský (Trška, Kucsera) – 24. M. Kovařčík (M. Doudera, Cienciala), 52. Martin Růžička (P. Vrána, Werek).

Branky a nahrávky: 3. Š. Stránský, 27. Schleiss (Tybor) – 7. Svačina (Martin Růžička), 10. P. Vrána (M. Doudera, Hrňa), 16. Hrňa (Roth, Martin Růžička), 50. Cienciala (M. Doudera), 60. Werek (Martin Růžička).

Čtvrtfinálová série Plzně

Plzeňští odehráli s Olomoucí tvrdou a nervy drásající sérii. Takový průběh série s Hanáky pravděpodobně Škodovka neočekávala, především poté, co v prvním zápase uštědřila hostům porážku rozdílem sedmi branek. Jenže jak to v play off bývá, jeden den uštědříte soupeři debakl a ten vás o den později porazí. Přesně to se stalo – Olomouc otočila s Plzní druhé utkání, v němž po první třetině prohrávala 0:2. Uspěla i v prvním zápase doma a Škoda Plzeň byla před těžkým úkolem – vyhrát třikrát z následujících čtyř utkání. Všechna tři nutná vítězství svěřenců trenéra Čiháka byla vydřená, Plzeňští ukázali morál, když třetí zápas v Olomouci vyhráli gólem ze samotného závěru, doma v pátém utkání vyhráli relativně těsně 2:0 a v sedmém utkání to nakonec bylo o jedinou branku. Plzni ke klidnějšímu postupu do semifinále nepomohla ani jasně vyhraná první třetina, naopak Olomouc sahala po vyrovnání a prodloužení série. Plzeň nastupuje do druhého kola play off posílená tím, že zvládla fyzicky a psychicky velmi náročné zápasy s kohouty z Olomouce.

1. čtvrtfinále: 18. března 2019: HC Škoda Plzeň – HC Olomouc 8:1 (1:0, 2:1, 5:0)
Branky a nahrávky: 11. Gulaš (Nedorost, Eberle), 26. Jan Kovář (Čerešňák), 36. V. Němec (Kracík, Indrák), 41. Nedorost (Čerešňák, Jan Kovář), 46. Nedorost (Gulaš, Čerešňák), 51. Stach (V. Němec, Jones), 53. V. Němec (Kracík, Indrák), 58. Indrák (V. Němec) – 30. Jergl (Škůrek, Strapáč).

2. čtvrtfinále: 19. března 2019: HC Škoda Plzeň – HC Olomouc 2:3 po prodl. (2:0, 0:0, 0:2/0:1)
Branky a nahrávky: 8. Pour (Jan Kovář, Gulaš), 12. Pulpán (Vráblík) – 44. Holec (Kolouch, Škůrek), 59. Jergl (Škůrek), 63. Holec.

3. čtvrtfinále: 22. března 2019: HC Olomouc – HC Škoda Plzeň 3:2 po prodl. (1:0, 1:1, 0:1/1:0)
Branky a nahrávky: 1. Galvas (Burian), 40. Strapáč (Irgl), 79. Jergl (Ostřížek) - 40. Němec (Kracík), 56. Indrák.

4. čtvrtfinále: 23. března 2019: HC Olomouc – HC Škoda Plzeň 2:3 (0:0, 0:0, 2:3)
Branky a nahrávky: 54. Nahodil (Jergl, Škůrek), 57. Kolouch (J. Káňa) – 42. Allen (Nedorost), 51. Straka (Allen), 57. Gulaš (Čerešňák).

Branky a nahrávky: 42. Pour (Allen, Indrák), 56. Allen (Jan Kovář, Čerešňák).

Branky a nahrávky: 34. Nahodil (J. Knotek, Jergl), 38. Skladaný (Ondrušek), 43. Švrček (J. Káňa), 58. Irgl (Strapáč) – 27. Nedorost (Čerešňák, Jan Kovář).

Branky a nahrávky: 1. Pour (Gulaš, Moravčík), 6. Gulaš (Jones), 11. Kodýtek (Straka, Čerešňák) – 29. Nahodil (J. Knotek, Ostřížek), 58. Švrček.

Vzájemné zápasy v základní části

Vzájemné zápasy Ocelářů s Plzní v základní části byly velmi vyrovnané. Při pohledu do historie by to nebylo nic nepředpokládatelného, avšak zajímavostí je, že oba týmy vyhrály vždy venkovní zápasy. První zápas se hrál na ledě Werk areny, Škodovka vyhrála 3:2. Domácí dokázali snížit na rozdíl jediné branky až těsně před závěrečnou sirénou. Následovalo poměrně jasné vítězství v Plzni v poměru 4:1. Oceláři si v průběhu celého utkání hlídali a navyšovali náskok. Indrák sice před koncem snížil, ale gól Svačiny přes celé hřiště zápas definitivně zlomilo.

Nejzajímavější utkání bylo to třetí v pořadí. Diváci viděli celkem jedenáct branek. Hosté z Plzně prakticky celé utkání vedli, domácí hokejisté vždy vyrovnali. Podařilo se jim srovnat dvoubrankovou ztrátu – na začátku druhé části hry to bylo 2:2. Srovnání na 3:3 přišlo před koncem druhé části hry, počtvrté bylo vyrovnáno v půlce třetí části a za stavu 4:5 opět v domácím utkání Třinečtí s Plzní naháněli skóre a vyrovnat se tentokrát při power play podařilo – půlminutu před koncem vyrovnal Růžička. Plzeň nakonec zvítězila v nájezdech. Ve druhém utkání na západě Čech opět vyhráli Třinečtí a opět v normální hrací době. Oceláři přežili bez vážnějších následků tlak Plzně v první třetině, následně vyrovnali hru i skóre a vítězný gól vstřelil pět minut před koncem Růžička.

Podrobnější statistické srovnání obou týmů včetně statistik ve vyřazovacích bojích bude uvedeno v preview před prvním semifinálovým utkáním.

Vzájemné zápasy v historii

Celkově 110 vzájemných utkání a 49procentní úspěšnost Ocelářů!

Mírně úspěšnější jsou ve vzájemných zápasech Plzně a Třince hráči ze západočeského klubu. Od podzimu 1995 do 3. března 2019, kdy se konalo dosud poslední vzájemné utkání, vyhráli Plzeňští 54 zápasů (47 v normální hrací době a 7 v prodloužení nebo nájezdech), stejný počet zápasů vyhráli Oceláři (44 v normální hrací době a 10 v nastaveném čase), dvě utkání skončily remízou. Při přepočtu na tříbodový systém to znamená 49procentní úspěšnost Oceláři a 51procentní zisk bodů Plzně (díky vyššímu počtu vítězství v normální hrací době).

Ve 110 zápasech padlo celkem 652 branek, průměrně padá v zápasech Plzně a Třince necelých šest branek. Nejvíc gólů padlo v základní části sezóny 2001/02, kdy byli brankáři ve čtyřech zápasech překonaní celkem 37krát. V prvním vzájemném zápase této sezóny, které se hrálo 16. září 2001, vyhráli Oceláři v Plzni 8:6! Čtrnáct branek padlo pro srovnání ve všech čtyřech zápasech mezi Třincem a Plzní v sezóně 2004/05d dohromady. Tehdy všechna utkání vyhráli hráči Plzně a Oceláři dokázali ve čtyřech zápasech jen třikrát skórovat. K politováníhodné situaci došlo v sezóně 2011/12 – Třinečtí v domácím utkání dokázali díky brankám McGregora, Klimenty a Orsavy vyhrát 3:0, ale vinou neoprávněného startu obránce Pavlíka, momentálně člena zadních řad královéhradeckého Mountfieldu, o body přišli a prohráli 5:0 kontumačně. Naopak vítězství Ocelářů nad Plzní v posledním domácím zápase základní části extraligy v sezóně 2010/11 znamenalo, že třinečtí hokejisté poprvé v historii vyhráli dlouhodobou část sezóny a získali Prezidentský pohár.

Vzájemné zápasy v play off

Oceláři se s Plzní v play off potkali celkem třikrát. První vzájemnou sérií bylo čtvrtfinále v roce 1999 – v této sérii byli Třinečtí úspěšní a nakonec své putování play off zakončili druhý rok po sobě medailí. Ta z roku 1999 byla bronzová. O rok později ve stejné fázi play off uspěli hráči Plzně, stejně jako v roce 2009, kdy se Třinec s Plzní potkali v předkole play off. Celkem se v play off oba týmy potkali ve 14 zápasech – 6 vyhráli hráči Třince, 8 plzeňští hokejisté.

Do první série vstoupili Třinečtí, tehdy ještě pod hlavičkou HC Železárny, porážkou 2:4. O dva dny později ve druhém utkání vrátili Západočechům porážku ve stejném poměru. Keramika následně vyhrála první zápas na svém ledě a hokejisté Třince stáli před hrozbou vyřazení. Čtvrtý zápas čtvrtfinále 1999 vešel do dějin vzájemných zápasů nejdivočejší třetinou – Třinečtí vyhráli první dvacetiminutovku v Plzni 4:3. Sedm branek padlo během necelých 14 minut. Ve zbytku zápasu hosté pojistili své vedení góly Folty a Peterka. Rozhodující pátý zápas doma Třinec vyhrál 4:1. Petr Folta vstřelil čtyři góly, na další tři přihrál a ovládl ofenzivní statistiky série. V brance se na postupu podíleli rovným dílem Biegl s Lakosilem. Slezané následně v semifinále podlehli Zlínu a získali bronzové medaile.

Statistiky čtvrtfinále 1999

Um. HC Železárny Třinec HC Keramika Plzeň
1. Petr Folta 7 (4+3) Petr Kořínek 8 (3+5)
2. Richard Král 6 (2+4) Josef Řezníček 6 (4+2)
3. Branislav Jánoš 4 (2+2) Pavel Vostřák 5 (4+1)
4. Viktor Ujčík 4 (1+3) Milan Volák 4 (2+2)
5. Mario Cartelli 3 (2+1) Martin Špaňhel 4 (1+3)

O rok později odveta! Ve stejné fázi play off se potkali oba týmy i v roce 2000, třinečtí hokejisté již hráli s novým názvem – Keramice Plzně se postavili Oceláři Třinec. Vývoj nebyl tak vyrovnaný jako v první vzájemné sérii. Po dvou zápasech pod Javorovým, z nichž každý z týmů vyhrál jeden, následovalo jasné vítězství Plzně v prvním zápase na svém ledě. Oceláři prohráli 0:9 a utrpěli největší debakl v historii svých nyní téměř již dvou stovek zápasů v play off. O výhře Plzeňští rozhodli v drtivé prostředí třetině, kterou vyhráli 7:0. Oceláři inkasovali sedmkrát během čtvrthodiny, obránce Řezníček, který byl druhým nejproduktivnějším hráčem série, nasázel třineckým brankářům Novotnému a Lakosilovi hattrick. Třetí výhru přidali hráči Keramiky Plzeň hned v dalším domácím utkání po nájezdech.

Statistiky čtvrtfinále 2000

Um. HC Oceláři Třinec HC Keramika Plzeň
1. Václav Pletka 4 (2+2) Petr Kořínek 8 (3+5)
2. Jozef Daňo 2 (2+0) Josef Řezníček 6 (4+2)
3. Branislav Jánoš 2 (0+2) Pavel Vostřák 5 (4+1)
4. Martin Havlát 2 (0+2) Milan Volák 4 (2+2)
5. Richard Král 2 (0+2) Martin Špaňhel 4 (1+3)

Nejčerstvější je vzájemná série mezi Oceláři a Plzní, která tehdy hrála pod názvem Lasselsberger, z předkola 2009. V této deset let staré sérii se šlo na maximální počet pěti zápasů. Třinečtí nezvládli první dva zápasy v Plzni, následně dokázali vyhrát dvakrát doma, přičemž ve čtvrtém utkání hrozbu vyřazení odvraceli v prodloužení. Podařilo se jim vrátit sérii do Plzně, kde si domácí postup do čtvrtfinále pohlídali a postoupili po výhře 3:0.

V sérii ofenzivně dominoval Tomáš Vlasák, který si připsal osm bodů (2+6). Jaroslav Kracík, který je na soupisce Škody i nyní, nastřádal šest bodů (4+2). Při pohledu na soupisku Plzně zaujmou jména hráčů, kteří prošli také třineckým týmem – v obraně tehdy hráli Čakajík, Pácal nebo Cartelli, konto Ocelářů gólem a čtyřmi asistencemi zatížil Roman Tomas. Na soupisce Plzně byli i útočníci Kracík a Kovář, kteří hrají za našeho semifinálového soupeře i nyní, a za tým Lasselsbergeru proti Ocelářům bojoval v roce 2009 i aktuálně útočník Třince Martin Adamský. Na třinecké soupisce je jediný pamětník – Jiří Polanský. V poslední vzájemné sérii před deseti lety za slezský tým hrály například současné opory jiných extraligových týmů – obránci Výtisk a Malec, kariéru startoval tehdy čerstvě 18letý současný hráč arizonských Kojotů Richard Pánik.

Tři hráči nastoupili do všech tří sérií Ocelářů s Plzní. V barvách Plzně to byl útočník Pavel Vostřák, první dvě série odehrál za Třinec a třetí za Plzeň obránce Mario Cartelli a ve všech třech vzájemných měřeních sil barvy třineckého klubu nosil bek Ľubomír Sekeráš. Ani jeden z hráčů už není aktivním hráčem a tedy čtvrtou sérii nikdo z nich nepřidá. Zajímavostí je, že posledním mistrovským zápasem Sekeráše za Oceláře byl rozhodující pátý zápas předkola 2009.