Po Lize mistrů opět na český led, Oceláři míří do Brna!

09.10.2014 · Daniel Ježek, Michal Samiec
Oceláře po nepovedeném utkání ve Finsku čeká opět tuzemský soupeř. Slezané se po čtyřech domácích zápasech představí na ledě soupeře, tentokráte je od pátečních osmnácti hodin čeká brněnská Kometa. Poslední měření sil dopadlo mnohem lépe pro hráče s dráčkem na prsou, když zvítězili 10:2. Kdo se bude radovat tentokrát?

oceláři dokázali v posledních pěti zápasech extraligy zvítězit a připsat si tak patnáct bodů. V úterý ale hráči s dráčkem na prsou nezvládli poslední zápas ve skupině E Champions Hockey League a s celkovým počtem devíti bodů obsadili třetí příčku skupiny. Jejich pouť hokejovou Ligou mistrů tak končí již ve skupině. Na domácí scéně to ale vypadá mnohem lépe. Slezané o skóre vedou tabulku, jsou také nejproduktivnějším týmem. K dalšímu utkání Třinečtí vyjedou do Brna, kde se od pátečních osmnácti hodin utkají s Kometou.

HC Kometa Brno

Kometa v loňské sezóně došla až pod samotný vrchol. Po základní části šesté Brno přes Plzeň a Spartu dokráčelo až do finále, tam ale Kometa nestačila na Zlín, se kterým prohrála v pěti zápasech.

Kádr Brna doznal jen několika změn. Tým Komety opustili čtyři hráči, mezi nimi najdeme brankáře Trvaje nebo útočníka Pivka. Na jih Moravy naopak zamířilo hned sedm hokejistů. Obránci Ptáček, König, Malec a útočníci Holec, Pokorný a Ostřížek. Největší přestupovou bombou pak byl příchod Petra Tona z pražské Sparty.

Brňané v přípravě odehráli celkem deset utkání a pouze v jediném případě odešli z ledu poraženi. Kometa si na své konto připsali i skalp ruského Chabarovsku, v předposledním přípravném duelu pak remizovala se Slovanem Bratislava.

Přípravu Komety tak lze hodnotit úspěšně, start extraligy je ale v podání Brna o to horší. Jihomoravané v osmi zápasech sesbírali pouze sedm bodů, momentálně mají v zádech šňůru pěti proher. Naposledy Kometa padla v Karlových Varech. "Neodehráli jsme špatné utkání, ale na jeden gól se vyhrávat nedá. Měli jsme v zápase slušné pasáže, ale i takové, kdy jsme propadli a inkasovali. Musíme začít pracovat úplně od začátku a od něčeho se odpíchnout," říkal asistent trenéra Karel Beran.

Odrazovým můstkem pro Brno tak může být páteční souboj s Oceláři. "Považuji za výhodu, že v naší situaci narazíme právě na Třinec. V tomto zápase nám mnoho lidí nedává naději na úspěch a můžeme jen překvapit. Tlak na hráče nebude rozhodně tak velký, do jakého by se dostali v případě utkání s týmem, který by na tom byl tak jako my," řekl pro ČTK Vladimír Kýhos. Kometě schází zranění Kováčik, Zohorna a Káňa, otazník pak visí nad startem Jakuba Svobody.

Poslední zápas Komety:
5. října: HC Energie Karlovy Vary – HC Kometa Brno 4:1 (2:1, 0:0, 2:0)
Branky a nahrávky: 14. Pšurný (Balán), 15. Kverka, 44. Koblasa (Balán), 46. Koblasa (Šmach) – 17. Svoboda (Erat, Němec).

Sestava Komety v posledním zápase: Falter (15. Čiliak) – Kempný, Ptáček, Hanzlík, Dlapa, Malec, König – J. Hruška, Čermák (C), Ton – Erat, Němec, Svoboda – Burian, Holec, Dočekal.

Forward Petr Ton před sezónou vyměnil rudý dres Sparty za modrou barvu Komety. Ton zatím odehrál všechny zápasy svého týmu, na kontě má sedm bodů za tři góly a čtyři přihrávky. FOTO: Michal Eger (www.hc-kometa.cz)

Z kabiny Ocelářů

To Oceláři jsou na tom o poznání lépe. Slezané v posledních pěti duelech nenašli přemožitele a získanými patnácti body vystřídali Litvínov na čelní pozici tabulky. Hráči s dráčkem na prsou ale sedm z devíti odehraných zápasů sehráli na vlastním ledě.

Třinečtí se hlavně mohou spolehnout na svého gólmana. Šimon Hrubec odchytal sedm zápasů s průměrnou úspěšností 96,00% a číslo obdržených branek na zápas dokázal srazit pro jedna. Hrubec má na svém kontě také tři čistá konta. V útoku to pak nejvíce lepí dvojici Martin Adamský - Zbyněk Irgl. Adamský je se šesti góly nejlepším střelcem týmu, Irgl pak s 11 body nejproduktivnějším hráčem.

Ofenzivní mašina jménem Oceláři se již koncentruje na na páteční duel v Brně. Slezané tak jedou s cílem zvítězit a osamostatnit se na čele tabulky. "Na výsledky Komety vůbec nemůžeme brát ohledy, protože tým je kvalitní a je jen otázkou času, kdy se chytne. Musíme být stoprocentně koncentrovaní," řekl k pátečnímu duelu trenér Václav Varaďa. Otazníky visí nad startem Tomáše Plíhala a Lukáše Žejdla, hrát nebude ani zraněný Radim Matuš.

Poslední zápas Ocelářů:
5. září: HC Oceláři Třinec – HC Mountfield HK 5:0 (3:0, 1:0, 2:0)
Branky a nahrávky: 5. Růžička (Kindl, Linhart), 8. Růžička (Rufer, Nosek), 12. Orsava (Žejdl, Rákos), 34. Adamský (Trončinský), 48. Adamský (Irgl), 50. Adamský (Polanský) .

Sestava Třince v posledním zápase: Hrubec – Klesla, Roth, M. Doudera, Trončinský, Linhart, Nosek, Galvas – Adamský, Polanský, Irgl – Rufer, Kreps, Dravecký – Orsava, Žejdl, Rákos – Kindl, Růžička, Jašek.

Oceláři se zatím mohou spolehnout na svého muže v masce. Šimon Hrubec nejen spolehlivě zastavuje soupeřovy projektily, po zápasech ale také vymýšlí netradiční děkovačky. Bude se třinecký gólman radovat i v pátek?

Poslední vzájemný zápas

Na poslední vzájemný duel mnohem raději vzpomínají Oceláři. Ti si v padesátém kole minulé sezóny na Kometě doslova smlsli. Po vyrovnané první třetině se naplno rozjela třinecká mašina, kterou dirigoval především Martin Růžička. Ten se v zápase blýskl hattrickem, Slezané nakonec rozebrali Brno v poměru 10:2.

2. března: HC Oceláři Třinec - HC Kometa Brno 10:2 (2:1, 4:0, 4:1)
Branky a nahrávky: 7. Orsava (Linhart), 10. Peterek (Hrňa, Zíb), 28. Hrňa (Peterek, Bonk), 33. Galvas (Polák, Bonk), 36. Zíb (Bonk, Květoň), 36. Martin Růžička (Rákos), 47. Martin Růžička, 48. Adamský (Roth, Hrubec), 52. Martin Růžička (Polanský, Linhart), 52. Květoň (Zíb, Foltýn) – 2. Němec (Dlapa, Káňa), 50. Vondráček (Čermák, Kováčik).

O zápase

Hrací den: 10. kolo základní části Tipsport extraligy
Termín utkání: pátek, 10. října 2014, 18:00
Místo utkání: Hala Rondo, Brno