Pikantní duel na závěr první čtvrtiny, Oceláři hostí Spartu!

16.10.2014 · Daniel Ježek, Michal Samiec
Tipsport extraliga v pátek zakončí svou úvodní čtvrtinu, na programu je třinácté kolo. Třinečtí Oceláři se po úterním vítězném výletu do Zlína opět představí na ledě WERK ARENY, soupeřem jim bude pražská Sparta. Duel startuje od pátečních 17:20, nenechte si jej ujít!

Sponzorem pátečního utkání se Spartou Praha je společnost A & P Technologies, s.r.o.

Hokejová extraliga v pátek třináctým kolem završí svou první čtvrtinu. Třinečtí Oceláři se po výhře ve Zlíně opět představí na vlastním ledě, soupeřem jim tentokráte bude Sparta Praha. Utkání vedoucího týmu tabulky s pátým celkem začíná od pátečních 17:20, přímým přenosem jej vysílá kanál ČT Sport. Vy si ale tento duel nenechte ujít a přijďte Oceláře podpořit v honbě za dalšími body!

HC Sparta Praha

Pražané v minulé sezóně dominovali po celou dobu základní části a zajistili si Prezidentský pohár s náskokem patnácti bodů před druhými Oceláři. V play-off Sparta začala také dobře, v pěti zápasech vyřadila Vítkovice. Semifinále se ale týmu z Holešovic stalo osudným. Po sedmizápasové sérii si cestu do finále vyválčila Kometa, Spartě tak zůstaly jen bronzové medaile.

Kádr Sparty doznal před sezónou celé řady změn. Z týmu odešlo jedenáct hráčů, mezi nimi například brankář Pöpperle, obránci Krejčík a Philipp, či útočníci Ton, bratři Rachůnkové a Divíšek. Dres s "S" na hrudi naopak nově oblékají brankář Staňa, zadáci Barinka s Ďalogou nebo forwardi Réway, Cingel a Sabolič. Cestu do Holešovic si celkem našlo dvanáct hokejistů.

Příprava se Spartě celkem povedla, z deseti duelů vyhrála sedm. Jako jediný český zástupce se také probojovala do vyřazovací části Champions Hockey League. Úvod extraligy ale byl ze strany Pražanů poněkud rozpačitý. Po úvodní výhře následovaly tři porážky. Ty pak vystřídala série třech vítěství, kterou uťala prohra ve Zlíně. Spartě se pak opět povedlo třikrát zvítězit, naposledy ale klopýtla s Litvínovem.

Získaných jednadvacet bodů řadí tým z hlavního města na pátou příčku tabulky, dva body za čtvrtým Mountfieldem. "Soupeř hrál velmi dobře organizovaně do obrany, my jsme se tam těžko prosazovali. V přesilovkách jsme možná mohli něco dát ve druhé třetině. Ve třetí třetině nás zabrzdila tři vyloučení, zaprvé nás to stálo síly a zadruhé čas utíkal. Bohužel bez gólu to nejde, ale bod bychom si zasloužili," řekl Josef Jandač po prohře s Vervou.

Poslední zápas Sparty:
14. října: HC Sparta Praha – HC Verva Litvínov 0:1 (0:1, 0:0, 0:0)
Branky a nahrávky: 16. Písařík (Piroš, Jurčík).

Sestava Sparty v posledním zápase: Novotný – Hrbas, Barinka, Piskáček, Polášek, Ďaloga, Mikuš – Kumstát, Pech, Rolinek (C) – Přibyl, Hlinka (A), Buchtele – Klimek, Cingel, Sabolič – Dvořáček, Volek, Černoch.

Střeleckou tabulku Pražanů, po odchodu snajpra Petra Tona, zatím s osmi góly vede Lukáš Klimek. Útočník Sparty ale, stejně jako všichni jeho spoluhráči, v posledním kole vyšel na prázdno. FOTO: Pavel Draslar (www.hcsparta.cz)

Z kabiny Ocelářů

Oceláři i nadále pokračují ve spanilé jízdě extraligovým kolotočem. Svěřenci trenérů Jiřího Kalouse a Václava Varadi v úterý ve Zlíně zvítězili v osmém po sobě jdoucím duelu. Na své konto si Slezané připsali již jednatřicet bodů, čímž o jeden bod překonali svůj rekord ze závěrečné čtvrtiny minulé sezóny. Ten mohou v utkání se Spartou ještě vylepšit.

Třinečtí se v dosavadních zápasech mohli spoléhat na velmi produktivní ofenzívu, Oceláři ve dvanácti odehraných zápasech nastříleli 44 branek. Ještě pozoruhodnější je ale jejich statistika branek inkasovaných. Jak Šimon Hrubec, tak Peter Hamerlík podávají velmi spolehlivé výkony, výsledkem je pouhopouhých čtrnáct inkasovaných branek. Třinečtí brankáři navíc dohromady vychytali již pět čistých kont!

Další impozantní statistické číslo pak vykazují oslabení. Oceláři sice ze všech klubů sehráli nejvíce početních nevýhod, v nich ale častěji skórují sami, než dostávají branky. Slezané v oslabení vsítili již osm branek (stejný počet Třinec zaznamenal za celou loňskou sezónu!), inkasovali však pouze šestkrát. "Máme rychlé typy hráčů, kteří důsledně a trpělivě čekají na nějakou chybnou rozehrávku soupeře. Umí si počkat na nějaký špatně vyhozený kotouč a z toho pramení brejkové situace," řekl po zápase ve Zlíně Peter Hamerlík.

Hráče s dráčkem na prsou teď čeká náročný víkendový program. Po následujícím duelu se Spartou se Slezané v neděli postaví Pardubicím. "Program je poměrně nahuštěný, čekají nás dva těžké zápasy, ale jsme v dobré náladě a rozhodně je v našich silách vše zvládnout. O únavě bych se v této fázi sezony vůbec nebavil, protože v naší nové aréně máme naprosto optimální podmínky pro regeneraci. V takovém prostředí je radost pracovat. Doufám, že víkendové zápasy znovu zvládneme ke spokojenosti všech, kteří se točí okolo třineckého hokeje," dodal třinecký brankář.

Poslední zápas Ocelářů:
14. října: PSG Zlín – HC Oceláři Třinec 4:0 (0:0, 2:0, 2:0)
Branky a nahrávky: 28. Rufer (Linhart, Kreps), 31. Adamský, 41. Orsava (Adamský, Galvas), 57. Irgl (Polanský, Nosek).

Sestava Třince v posledním zápase: Hamerlík – Klesla, Roth, Doudera, Galvas, Linhart, Nosek, Trončinský – Dravecký, Kreps, Rufer – Adamský, Polanský, Irgl – Orsava, Žejdl, Rákos – Kindl, Růžička, Jašek.

Pro mnohé se hra v oslabení jeví jako nevýhoda, Oceláři ale zatím ukazují, že se z toho může stát i výhoda. Hráči s dráčkem na prsou v početní nevýhodě skórovali již osmkrát, naposledy to byl Jakub Orsava, který ve Zlíně zvyšoval na 3:0.

Poslední vzájemný zápas

Poslední vzájemný zápas těchto soupeřů se datuje na začátek února letošního roku. Zápas v rámci pětačtyřicátého kola se v úvodní pasáži vyvíjel dosti jednoznačně, koncovka ale přinesla strhující souboj o výhru. Pražanům se v poslední třetině povedlo smazat tříbrankové manko, necelé dvě minuty před koncem srovnával Tomáš Rachůnek. Prodloužení ale několik vteřin před koncem základní hrací doby odmítl Martin Adamský a vyválčil tak Ocelářům tři body.

2. února: HC Oceláři Třinec – HC Sparta Praha 5:4 (3:0, 0:0, 2:4)
Branky a nahrávky: 3. Adamský (Orsava), 5. Rákos (Martin Růžička), 10. Martin Růžička, 50. Orsava (Polák, Květoň), 60. Adamský (Martin Růžička) – 42. Hlinka (Rolinek, Švrček), 44. Hlinka (Ton, Pilař), 55. Forman (Simon), 59. T. Rachůnek (Pech).

Aktuální série: 1 prohra
Lídr kanadského bodování: Jaroslav Hlinka 10 (4+6)
Nejlepší střelec: Lukáš Klimek 8
Nejlepší nahrávač: Adam Polášek 8
Nejproduktivnější obránce: Adam Polášek 9 (1+8)
Nejtrestanější hráč: Michal Barinka 20
Nejlepší v +/-: Jaroslav Hlinka, Lukáš Klimek, Adam Polášek všichni +9
Vítězné góly: Robert Sabolič, Adam Polášek, Lukáš Cingel, Jan Buchtele, Tomáš Rolinek, Marek Ďaloga, Jaroslav Hlinka všichni 1
Góly v přesilovce: Lukáš Klimek 4
Nejvíce střel na branku: Jaroslav Hlinka 34
Nejvíce času na ledě – průměr: Michal Barinka 20:43
Radegast Index: Michal Barinka 44
Brankář: Filip Novotný, 7 zápasů – 4 výhry, 3 prohry, úsp. 93,02 %, prům. 1,72 g/z, 0 SO
Rastislav Staňa, 5 zápasů – 3 výhry, 2 prohry, úsp. 90,07 %, prům. 2,81 g/z, 1 SO
Hrál v drese soupeře: Jan Švrček (v mládeži)

Statistické okénko – HC Oceláři Třinec

Umístění v tabulce: 1.
Bilance: 12 zápasů, 10-0-1-1, skóre 44:14, 31 bodů
Bilance doma: 8 zápasů, 7-0-0-1, skóre 33:10, 21 bodů
Bilance v posledních 10 zápasech: 8 výher – 2 prohry (1 v prodl.), skóre 36:12, 25 bodů
Aktuální série: 8 výher
Lídr kanadského bodování: Zbyněk Irgl 14 (7+7)
Nejlepší střelec: Martin Adamský 8
Nejlepší nahrávač: Zbyněk Irgl, Jiří Polanský, Kamil Kreps všichni 7
Nejproduktivnější obránce: Vladimír Roth 7 (2+5)
Radegast Index: Lukáš Galvas 56
Brankář: Šimon Hrubec, 9 zápasů – 7 výher, 2 prohry, úsp. 96,53 %, prům. 0,84 g/z, 4 SO
Peter Hamerlík, 4 zápasy – 3 výhry, 1 prohra, úsp. 93,02 %, prům. 1,64 g/z, 1 SO
Hrál v drese soupeře: nikdo