Páté klubové finále s pátým soupeřem

16.04.2019 · Michal Samiec
Třinečtí hokejisté se probojovali do finále play off popáté v klubové historii a ve finále budou čelit pátému soupeři. S Vítkovicemi v roce 2011 uspěli, v boji se Vsetínem v roce 1998, Litvínovem v roce 2015 a v loňském střetnutí s Brnem byl lepší soupeř. Jak tomu bude letos, to napoví nejbližší dny.

Kdo je náš finálový soupeř? S Libercem se potkáváme v extralize o něco kratší dobu než s většinou ostatních soupeřů, Tygři totiž postoupili do extraligy v roce 2002. V play off máme velice krátkou společnou historii, když jediná vzájemná série se datuje do čtvrtfinále 2007. Tehdy po sedmizápasové sérii postoupil dál Liberec. Střetáváme se s jedním z nejsilnějších českých klubů. Organizace Tygrů před šesti lety doslova přežila svou klinickou smrt, když svou extraligovou účast zachránila za minutu dvanáct v baráži. Od té doby se ale Liberečtí propracovali k titulu v roce 2016, stříbru o rok později a letos prozatím ke třetí finálové účasti ve čtyřech posledních letech.

Čtvrtfinálová série Tygrů

Tygři vstupovali do čtvrtfinálové série v pozici velkého favorita. První dva zápasy proti z předkola postupující Mladé Boleslavi zvládli doma bravurně. V prvním utkání Liberec vedl ve třetí třetině už 5:0, Boleslav pouze jedním gólem korigovala výsledek. Druhý zápas začal bleskově ve prospěch Bruslařského klubu. V první minutě otevřel skóre Vondrka, domácí ale nepanikařili a výsledek otočili. Na začátku druhé třetiny to bylo už 4:1. Liberec tak bral i druhý domácí bod.

První klopýtnutí Tygrů v play off přišlo až ve třetím utkání. Zápas byl velmi vyrovnaný, přestože bruslaři nakonec vyhráli o tři góly, dva góly dali domácí až v závěru. Pravděpodobně klíčová výhra přišla pro Liberec ve čtvrtém utkání. To mělo opět vyrovnaný průběh, skóre 1:1 zlomily až zhruba osm minut před koncem slepené góly Havlína a Vlacha. V pátém zápase Liberečtí dokonali svůj postup do dalšího kola play off. Zápas dospěl za vyrovnaného stavu do prodloužení a v něm rozhodl z předbrankového prostoru Birner. Liberec nakonec postoupil po sérii 4:1 na zápasy, nicméně kromě prvních dvou utkání se jednalo o velmi vyrovnanou sérii.

1. čtvrtfinále: 20. března 2019: Bílí Tygři Liberec – BK Mladá Boleslav 5:1 (3:0, 1:0, 1:1)
Branky a nahrávky: 6. J. Vlach (Šmíd, Valský), 15. P. Jelínek, 16. Redenbach (Kolmann), 24. Birner (T. Hanousek, Ordoš), 42. Filippi – 54. Šťastný (Pláněk).

Branky a nahrávky: 10. P. Jelínek (Ševc, L. Krenželok), 19. Filippi (Birner, M. Kvapil), 22. Lenc (Filippi, M. Kvapil), 24. P. Jelínek (Šmíd, L. Hudáček), 49. Birner (M. Kvapil, Ševc), 51. L. Hudáček (Šmíd) – 1. Vondrka (Klepiš), 29. R. Zohorna (Kotvan).

3. čtvrtfinále: 24. března 2019: BK Mladá Boleslav – Bílí Tygři Liberec 4:1 (0:0, 2:1, 2:0)
Branky a nahrávky: 26. Vondrka (Kotvan, Skalický), 35. R. Zohorna (Látal, Pláněk), 58. Klepiš, 59. Pacovský (P. Musil) – 31. Ordoš (Redenbach, Kolmann).

Branky a nahrávky: 12. Procházka (Klepiš, Kotvan), 59. Šťastný (Kurka) – 19. M. Kvapil (Filippi, Šmíd), 52. Havlín (Birner, Ševc), 52. J. Vlach (L. Krenželok).

5. čtvrtfinále: 27. března 2019: Bílí Tygři Liberec – BK Mladá Boleslav 2:1 po prodl. (0:0, 1:1, 0:0/1:0)
Branky a nahrávky: 28. Birner (M. Kvapil, Filippi), 65. Birner (Filippi) – 37. Látal (P. Musil).

Semifinálová série Tygrů

Média semifinálovou sérii Liberce s Kometou Brno překřtila na předčasné finále. Tak či onak, jednalo se o velmi vyrovnanou sérii, a přestože nedospěla jako série Třince s Plzní do sedmého utkání, nebylo od toho daleko. V prvních dvou zápasech pod Ještědem se prodlužovalo. Extrémně náročné zápasy byly delší o sedm minut (první zápas rozhodl v 67. minutě liberecký Jelínek), resp. o deset minut (druhé utkání rozstřihnul Mueller).

První zápas v Brně rozhodla Eratova chyba v přesilovce a Vlachův proměněný únik ve 46. minutě. Ve čtvrtém utkání série Tygři měli první velkou příležitost zlomit sérii značně ve svůj prospěch. Podobně jako o den dřív vedli hosté v Rondu ještě ve třetí třetině 2:1. Na rozdíl od třetího utkání série ale Kometa dokázala Bartejsem vyrovnat a v prodloužení rozhodl Plášek.

Další zápas pod Ještědem se tak hrál za stavu 2:2 na utkání. Liberec během prvních dvou třetin Kometu přehrával, nahrál si vedení 3:1. Ve třetí třetině převzalo iniciativu Brno, ale dokázalo Zaťovičem jen snížit na 2:3 ze svého pohledu. V závěru Tygři přidali další dva góly a zrodilo se nejjasnější vítězství v semifinálové sérii. Další utkání v Brně, které se nakonec ukázalo být posledním, bylo opět velmi vyrovnané. Vítězný gól dal ve druhé minutě druhé třetiny Ordoš, skóre se nezměnilo až do posledních sekund utkání, v němž při brněnské hře bez brankáře definitivně poslal Liberec do finále Filippi.

1. semifinále: 3. dubna 2019: Bílí Tygři Liberec – HC Kometa Brno 4:3 po prodl. (1:1, 2:2, 0:0/1:0)
Branky a nahrávky: 5. M. Kvapil (Ševc, Birner), 26. L. Hudáček (Šmíd), 35. L. Krenželok (M. Zachar), 67. Jelínek (Redenbach) – 20. P. Holík (Mueller, O. Němec), 22. Štencel (M. Erat, Orsava), 37. Zaťovič (P. Holík).

Branky a nahrávky: 21. L. Krenželok (M. Zachar, P. Jelínek), 38. M. Zachar (L. Krenželok) – 35. Dočekal (Orsava, Malec), 51. Orsava, 70. Mueller (P. Holík).

3. semifinále: 7. dubna 2019: HC Kometa Brno – Bílí Tygři Liberec 1:2 (1:1, 0:0, 0:1)
Branky a nahrávky: 12. O. Němec (M. Erat) – 2. Birner (L. Hudáček), 46. J. Vlach (Lakatoš).

4. semifinále: 8. dubna 2019: HC Kometa Brno – Bílí Tygři Liberec 3:2 po prodl. (0:1, 1:1, 1:0/1:0)
Branky a nahrávky: 25. Zaťovič (Orsava, P. Holík), 49. Bartejs (P. Holík, Štencel), 62. Plášek ml. (Orsava) – 7. Birner (L. Hudáček, Havlín), 30. Filippi (M. Kvapil, Birner).

5. semifinále: 11. dubna 2019: Bílí Tygři Liberec – HC Kometa Brno 5:2 (1:1, 2:0, 2:1)
Branky a nahrávky: 2. Filippi (M. Kvapil, Ševc), 21. P. Jelínek (L. Krenželok), 37. Šmíd (M. Kvapil, T. Hanousek), 56. P. Jelínek (Lenc), 59. Filippi (Hudáček) – 20. Mueller (Kusko), 47. Zaťovič (Mueller, L. Čermák).

Branky a nahrávky: 20. Zaťovič (O. Němec) – 3. Redenbach (J. Vlach, Ševc), 22. Ordoš (L. Hudáček), 59. Filippi (Lenc).

Vzájemné zápasy v základní části

V základní části byli ve vzájemných zápasech šťastnější Liberečtí. Tygři získali devět bodů, Oceláři tři. První utkání se hrálo pod Ještědem. Třinečtí dokázali na úvodní gól Bulíře zareagovat před koncem třetiny Adamským. Ve druhé třetině ale dal vítězný gól Kvapil a ve třetí třetině domácí své vítězství potvrdili. Nejpovedenější utkání z pohledu Ocelářů bylo to druhé – už v první minutě otevřel skóre Kvapil, který před první pauzou přidal ještě druhý gól. Třinečtí zcela ovládli druhou třetinu, která skončila 4:0 z jejich pohledu. Liberec ve třetí části hry ještě skóre korigoval, ale vítězství Ocelářů definitivně potvrdil z předbrankového prostoru svižnou střelou za bezmocného Willa Hrňa.

Pozoruhodný zápas byl třetí v sezóně, který se hrál opět v Liberci. Třinečtí během prvních dvou třetin nehráli vůbec dobrý zápas a dostali naloženy tři branky ještě před polovinou normální hrací doby. Ve třetí části hry ale přišlo oživení. Oceláři během tří minut Bukartsem, Hrňou a Růžičkou vyrovnali a deset minut před koncem se začínalo znovu. V předposlední minutě ale Hudáček využil přesilovku a Ocelářům nakonec nezůstal ani bod. Poslední utkání základní části s Tygry bylo v režii hostujícího týmu. Ti ovládli první třetinu v poměru 2:0, na začátku druhé části Gernát snížil na rozdíl jediné branky, ale hosté dál navyšovali vedení a nakonec vyhráli 5:2. Dvěma góly, mezi jinými vítězným, se na úspěchu Tygrů podílel Ordoš.

Podrobnější statistické srovnání obou týmů včetně statistik ve vyřazovacích bojích bude uvedeno v preview před prvním finálovým utkáním.

Vzájemné zápasy v historii

Celkově 75 vzájemných utkání a 49procentní úspěšnost Ocelářů!

Během 17 sezón, kdy se od roku 2002 střetávají hráči Liberce a Třince v nejvyšší soutěži, sehráli celkem 75 mistrovských utkání – 68 z nich bylo v rámci základní části a sedm v nejdelší možné čtvrtfinálové sérii 2007.

První vzájemný duel mezi Třincem a Libercem se hrál ve staré Werk areně 11. října 2002 a Oceláři vyhráli 6:2. O svém vítězství rozhodli ve třetí třetině, kterou vyhráli 4:0. Za třinecké hokejisty se prosadil třeba asistent trenéra Zadina. Zajímavostí je, že v úvodní sezóně Liberce v extralize byl na soupisce i současný architekt úspěchů klubu zpod Ještědu Filip Pešán, ale představil se pouze ve dvou ligových utkáních a s Třincem se nepotkal. V dalších významných vzájemných ligových zápasů se ještě vrývá do paměti utkání z konce základní části 2010/11, kdy Oceláři právě s Tygry bojovali o Prezidentskou trofej. Třinec tehdy vyhrál po výtečném výkonu 5:0 a udělal důležitý krok k uhájení prvního místa právě před Libercem.

Jeden vzájemný zápas Třince s Libercem je přeci jen výjimečný. Nejednalo se o mistrovské extraligové utkání, ale o přípravné utkání před sezónou. Uprostřed parného léta 2014 se Liberec jako první tým představil jako soupeř Ocelářů na ledě nové Werk areny. Třinečtí tehdy vyhráli 6:2. V drese Ocelářů tehdy nastoupili ze současných hráčů Adamský, Polanský, Chmielewski, Dravecký, Hrňa, Cienciala a náhradní brankář Hamerlík, za Liberec stále hraje obránce Derner a útočníci Krenželok, Jaroslav Vlach a Jelínek.

Sezóna Výsledky z pohledu Ocelářů Bilance z pohledu Ocelářů
2002-03 6:2, 7:1, 4:1, 0:5 4 zápasy, 3-0-0-0-1, skóre 17:9
2003-04 3:2, 1:4, 3:1, 5:5p 4 zápasy, 2-0-1-0-1, skóre 12:12
2004-05 4:2, 2:3, 1:4, 3:4p 4 zápasy, 1-0-0-1-2, skóre 10:13
2005-06 2:5, 2:2p, 1:3, 1:6 4 zápasy, 0-0-1-0-3, skóre 6:16
2006-07 2:3sn, 2:3sn, 1:0, 3:2 4 zápasy, 2-0-0-2-0, skóre 8:8
Čtvrtfinále 2007 1:2p, 4:3p, 2:3, 4:1, 2:3p, 3:1, 2:4 7 zápasů, 2-1-0-2-2, skóre 18:17

Vzájemné zápasy v play off

Jediná vzájemná série v play off je stará již dvanáct let. Oceláři tehdy do série vstupovali z pozice jasného outsidera. V základní části se Třinec do play off kvalifikoval až za minutu dvanáct. Oceláři vzhledem k výsledku z Vítkovic potřebovali vyhrát v posledním kole základní části na Spartě aspoň v prodloužení a to zajistil v 62. minutě Jiří Polanský. Třinec pak z desátého místa poslal na dovolenou Karlovy Vary (3:0 na zápasy) a postavil se jasnému vítězi základní části z Liberce. Tygři tehdy nasbírali 100 bodů a měli osmibodový náskok na druhé Pardubice.

Ve čtvrtfinále jsme ale oproti předpokladům sledovali velmi vyrovnanou sérii. První dva zápasy v Liberci shodně dospěly do prodloužení. V prvním byli úspěšnější domácí, když rozhodl pozdější základní článek sestavy Ocelářů Lukáš Zíb, ve druhém se radovali Třinečtí po gólu Martynka. Následně v Třinci vyhráli Liberečtí jednobrankovým rozdílem, aby o den později schytali porážku 1:4. Zlom v sérii možná přišel v utkání číslo pět. Na začátku 59. minuty byl stav 1:1. 113 sekund před koncem překlopil váhy na stranu Třince Korhoň, ale o 33 sekund později dal svůj druhý gól v sérii Zíb a následně Liberec zvládl prodloužení. Oceláři pak doma sice vyhráli a vynutili si sedmé utkání, ale v tom Tygři doma postup urvali po výhře 4:2.

Série byla zajímavá tím, že se proti sobě představili brankářští náhradníci z Nagana – za Liberec chytal Hnilička, za Třinec Čechmánek. Za Třinec v tehdejší sérii nastoupil jediný aktuální hráč Ocelářů – Jiří Polanský. Proti Liberci hráli ale i další hráči, kteří letos oblékali třinecký dres – obránce Kundrátek a útočník Martynek. Za Třinec tehdy hrál i sportovní ředitel klubu Peterek, nebo obránce Výtisk, který v roce 2016 zvedl jako kapitán Liberce nad hlavu Masarykův pohár. Na soupisce Liberce naopak byli budoucí hráči Třince – zmíněný obránce Zíb a útočník Klimenta, naopak třineckou historii měli tehdejší liberečtí hráči Žabka s Pletkou. Zajímavé jméno na tehdejší soupisce Tygrů je i současný kapitán Komety Čermák.