Pánika draftovala Tampa Bay, Dóczy se opět nedočkal

29.06.2009 · Lubomír Černek
Talentovaný útočník Richard Pánik je zase o krok blíže NHL. Během víkendového draftu si slovenského hráče vybrali ve druhém kole podle očekávání zástupci hokejového klubu Tampy Bay (celkově jako 52. v pořadí). "Na vstupních testech a pohovorech, které proběhly před třemi týdny v Torontu, o mě projevily největší zájem týmy Tampa Bay a Minnesoty," přiznával před významnou událostí osmnáctiletý mladík.

V samotném úvodu ročníku sestavovala kanadská televizní stanice TSN na základě hodnocení deseti skautů NHL orientační žebříček pro draft. Jeden z hledačů talentů tehdy navrhl Pánika na celkové desáté místo. Rodák z Martina však předpokládal, že si ho v prvním kole nikdo nevybere.

"Minulý ročník se mi nepodařil a hodnotím ho negativně. Hned v úvodu mě přibrzdilo zranění a trvalo mi asi dva měsíce než jsem se dostal do herní pohody. Na konci sezony jsem si zase zlomil klíční kost. Celkově jsem během celého roku prostřídal i hodně mužstev. Občas jsem nastupoval v áčku Třince, občas v jeho juniorce, pár zápasů jsem odehrál i v Havířově. Z hlediska psychiky to byl příliš velký záběr. Určitě by se mi lépe hrálo, když bych byl stabilně v jednom týmu,“ vysvětloval Richard Pánik, který v minulém ročníku odehrál 15 utkání v áčku s bilancí jednoho gólu a jedné asistence. Po vyřazení Ocelářů v play off pak pomohl v závěrečných bojích juniorům k zisku titulu vicemistra ČR.

Richard Pánik
foto: Marian Ježowicz

Světlým momentem pro slovenského útočníka bylo v loňské sezoně vystoupení na mistrovství světa dvacetiletých v Kanadě. Na skauty ostře sledované sportovní akci zazářil a s Markem Viedenským a Tomášem Tatarem utvořil nejproduktivnější řadu týmu, která svými výkony přispěla k překvapivému čtvrtému místu Slovenska. Povedený turnaj pomohl rovněž i oběma jeho spoluhráčům z formace k draftu - Tatar (60.) a Viedenský (189.)

V příštím roce už ale Richard Pánik nebude působit v Třinci. Po třech letech, převážně strávených v mládežnických týmech Ocelářů, se rozhodl v dalším rozvoji svého talentu pokračovat v zámoří. „Láká mě zkusit něco nového. Navíc klub, který mě draftuje bude po mě vyžadovat, abych hrál v Kanadě a mohl mě tak mít na očích. To je jeden z důvodů proč tam jdu,“ zdůvodnil svou volbu.

Všemi mládežnickými reprezentačními výběry ČR prošel i devatenáctiletý obránce Milan Dóczy, který se momentálně připravuje s Oceláři. Podle loňských prognóz centrálního úřadu pro skauting si mohl dělat i naděje, že bude některým klubem NHL vybrán. "Loni mi opravdu říkali, že budu draftovaný, ale nakonec to nevyšlo. Letos jsem k tomu upíral menší pozornost a nechával jsem to osudu, protože mi bylo sděleno, že to je méně pravděpodobné. I když šance samozřejmě byla," zdůraznil Dóczy. "Celkově je ale vidět, že zájem o Čechy v NHL klesá. Všimnul jsem si, že byli draftování zase jenom tři Češi," podotknul obrovitý zadák, jenž poslední dvě sezony strávil v juniorském týmu Owen Sound. S Oceláři absolvuje třetí letní přípravu a rozhodnutí, zda bude za Třinec hrát v příští sezoně anebo se vrátí zpátky do zámoří, udělá až při zužování kádru. (celý rozhovor s Milanem Dóczym vydáme ve středu)