Partnerský klub Nadační fond President Cup Třinecké statistické okénko Klubový informační systém
MISTR 2010/2011
MISTR 2018/2019
MISTR 2020/2021
MISTR 2021/2022
MISTR 2022/2023
Pohár prezidenta 2010/2011
Pohár prezidenta 2014/2015
Werk Arena Rozpis ledu Fanshop

Oceláři vyrážejí na Davos Hockey Summit

14.02.2018 · Martin Stebel
Extraligové souboje na nějaký čas utichly, o slovo se v těchto dnech hlásí olympijský turnaj. Třinečtí Oceláři však rozhodně nechtějí zahálet a ve čtvrtek ráno cestují do populární švýcarské destinace, kde je od pátku do neděle čeká kvalitně obsazená mezinárodní konfrontace s názvem DAVOS HOCKEY SUMMIT. Nabízíme stručné vizitky soupeřů a přesný časový harmonogram turnaje.

Dinamo Riga

Klub z lotyšské metropole zatím píše poměrně mladou historii. Po reorganizaci byl znovuzaložen v roce 2008. Původní klub existoval v letech 1940 až 1995 a hrál Sovětskou hokejovou ligu. V aktuálním kádru nefiguruje jméno žádného českého hráče, v minulosti bychom však na soupisce našli několik zajímavých tuzemských hokejistů. Asi nejvýraznější stopu v Rize zanechal bývalý zlínský gólman Jakub Sedláček. V Dinamu před několika roky působili i dva exOceláři - Vojtěch Polák a Tomáš Kundrátek.

Letošní sezona v Kontinentální hokejové lize absolutně nevychází Rize podle představ. Lotyšské mužstvo se v současné době krčí v samotném suterénu západní konference a už dávno ztratilo šanci na postup do vyřazovacích bojů. Na trenérské lavičce zahájil sezonu bývalý skvělý obránce, jenž má na kontě přes 1000 startů v NHL, legendární Sandis Ozolinš, jenže neúspěšná série v úvodu ročníku znamenala jeho konec. Ani jeho nástupce Girts Ankipans však nedokázal nelichotivou šňůru zastavit.

Lotyšskému národnímu týmu se nepovedla kvalifikace na olympijský turnaj do Pchjongčchangu (v rozhodujícím utkání podlehli Německu 2:3). Jelikož podstatnou část kádru Dinama tvoří právě reprezentanti, znamená to, že na turnaj do Švýcarska může Riga vyslat nejsilnější sestavu. Davos už ostatně hráči Dinama poznali před šesti týdny, kdy byli účastníky slavného Spengler Cupu. Ani tam však Lotyšům pšenka příliš nevykvetla, ve čtvrtfinále podlehli Hradci Králové 1:4.

Utkání Dinamo Riga vs. HC Oceláři Třinec je na programu v pátek 16. února od 16:00 hodin.Metallurg Magnitogorsk

Začátky klubu z hutnického města se datují do roku 1950. V poměrně krátké historii KHL už dvakrát vyhráli Gagarinův pohár (trofej pro vítěze play-off). Nejprve na jaře 2014 v mimořádně dramatické bitvě přetlačili ve finále tým Lev Praha, o dva roky později "Magnitka" v další napínavé konfrontaci zdolala 4:3 na zápasy CSKA Moskvu. Zřejmě nejslavnějším odchovancem Metallurgu je Jevgenij Malkin, současná opora Pittsburghu Penguins.

V klubu stále velmi vřele vzpomínají na dva vynikající české hráče, bývalé Oceláře - Jana Marka a Jaroslava Kudrnu. Taky na aktuální soupisce Metallurgu jsou či byli útočníci z České republiky. Na turnaj do Davosu však kvůli reprezentačním povinnostem na ZOH nepřicestuje Jan Kovář, ani exliberecký Tomáš Filippi, který své působení ukončil vinou vleklých zdravotních problémů. Zajímavou osobností je bezesporu hráč původem z polského města Zabrze - Wojtek Wolski. Ani tento forward však do Švýcarska nedorazí, jelikož obdržel "povolávací rozkaz" do olympijského výběru Kanady.

Ve východní konferenci KHL aktuálně patří Metallurgu šestá příčka a tým pod vedením 43letého trenéra Viktora Kozlova už tak v relativním klidu a pohodě může vyhlížet boje v play-off. Magnitogorsk přicestoval do země helvétského kříže s předstihem a v úterý večer už sehrál přípravný duel proti Klotenu, ve kterém ruský celek zvítězil poměrem 4:0.

Utkání HC Oceláři Třinec vs. Metallurg Magnitogorsk je na programu v sobotu 17. února od 16:00 hodin.HC Davos

Legendární švýcarský klub leží v kantonu Graubünden. Založen byl v roce 1921, je tedy o osm let starší než třinecký oddíl. Národním mistrem se stal celkem jednatřicetkrát, což činí z Davosu nejúspěšnější klub Švýcarska co se počtu titulů týče. Na mezinárodně scéně je znám především jako pořadatel Spenglerova poháru, který vyhrál patnáctkrát. Své domácí zápasy hrává v Vaillant Areně s kapacitou 7080 diváků.

Určitě není bez zajímavosti, že v Davosu kdysi hrával i současný hlavní kouč Ocelářů Václav Varaďa (sezona 2006/07). Nesmazatelnou stopu však v tomto klubu zanechali dva jiní Češi - Josef Marha (2001 až 2013) a taky Petr Sýkora (2008 až 2012). V současném kádru už figuruje pouze jediný našinec, expardubický Robert Kousal.

Minulou sezonu tým pod vedením trenéra Arno Del Curta ukončil švýcarskou nejvyšší soutěž na solidním třetím místě. V letošním ročníku Davos podává spíš kolísavé výkony a ve dvanáctičlenné tabulce mu nyní patří šesté místo.

Utkání HC Davos vs. HC Oceláři Třinec je na programu v neděli 18. února od 16:00 hodin.HC Oceláři Třinec

Rozhodující část sezony se kvapem přibližuje a Oceláři touží být ve správném herním rytmu a zatížení, což ostatně potvrzuje sportovní ředitel klubu Jan Peterek: "Blíží se play-off a chceme být co možná nejlépe připraveni na tyhle těžké zápasy. Měli jsme nejprve nabídku na turnaj v ruském Jekatěrinburgu, ale nakonec jsme dali přednost Švýcarsku. Turnaj v Davosu vnímáme jako ideální možnost, zahrát si proti velmi kvalitním soupeřům. Chybět nám pochopitelně budou Tomáš Marcinko s Martinem Růžičkou, kteří jsou na olympijském turnaji. Milana Douderu s Bohumilem Jankem necháme doma doléčit virózu, Marian Adámek je po operaci ramene. Dva úvodní zápasy vynechá Jirka Polanský, který dorazí až na nedělní utkání, protože předtím bude v barvách extraligového výběru hrát v Bratislavě turnaj All-stars."

Bývalý vynikající střední útočník, v současné době však neméně úspěšný manažér naznačil, jak bude probíhat přesun třinecké ekipy do země helvétského kříže: "Do Švýcarska poletíme ve čtvrtek klasickou leteckou linkou, snažili jsme se maximálně optimalizovat náklady spojené s transportem. Čeká nás porce tří zápasů ve třech dnech, což je i vzhledem k vysokohorským podmínkám náročné, ale rozložíme síly na vícero hráčů. Bereme s sebou i několik kluků z partnerského Frýdku-Místku. Byť se jedná o přípravný turnaj, od hráčů budeme očekávat maximální přístup a nasazení. Hlavní trenér Václav Varaďa je momentálně na reprezentačním turnaji U19 a k našemu týmu se připojí v sobotu 17.2. První zápas v Davosu tedy bude na trenérské lavičce Marek Zadina spolu s Jiřím Raszkou."

Všechny zápasy turnaje "Davos Hockey Summit" nabídne v přímém přenosu youtube kanál HC Davos

Dějiště turnaje Vaillant Arena - po architektonické stránce pozoruhodný skvost. foto: spenglercup.ch