Partnerský klub Nadační fond Play off President Cup Třinecké statistické okénko
MISTR 2010/2011
MISTR 2018/2019
MISTR 2020/2021
MISTR 2021/2022
Pohár prezidenta 2010/2011
Pohár prezidenta 2014/2015
Werk Arena Rozpis ledu Fanshop

Oceláři vyhlížejí další ročník CHL – už znají soupeře!

26.05.2022 · Michal Samiec
Třinečtí Oceláři se posedmé zúčastní Champions Hockey League, kterou v sezóně 2022-23 čeká osmý ročník. Letos na ně nečekají žádní staří známí – se všemi třemi soupeři se v rámci hokejové Ligy mistrů utkají poprvé v klubové historii.

Výjezd do severošvédské Skelleftey, kde se Oceláři setkají s místním týmem AIK, který poslal los do třinecké skupiny H z druhého koše. Dále do švýcarského alpského finančního centra Davosu, kde to Oceláři už dobře znají a sehráli zde celkem tři turnaje (dvakrát Spenglerův pohár a jeden přípravný turnaj během reprezentační přestávky před čtyřmi lety) – místní HC byl nalosován z třetího koše. Zástupcem čtvrtého koše ve třinecké skupině je tým Giants ze severoirského Belfastu – enklávy reprezentující britskou korunu na zeleném ostrově. Do nového ročníku nadnárodní soutěže vstoupí svěřenci Zdeňka Motáka začátkem září – zda to bude konkrétně prvního nebo druhého není ještě jasné, los bude upřesněn v nejbližších dnech.

Skellefteå AIK

Sezóna 2021-22 v domácí soutěži: Skellefteå má za sebou výbornou základní část. Z 52 zápasů vyhrála 32, získala 94 bodů, což znamenalo v dlouhodobé části švédské nejvyšší soutěže třetí místo. A tím si též tým zajistil kvalifikaci do dalšího ročníku hokejové Ligy mistrů. Hráči Skelleftey byli vysoko i v individuálních statistikách – do desítky nejproduktivnějších hráčů se dostali dokonce dva (Jonathan Johnson byl s 52 body pátý a Linus Karlsson nasbíral 46 bodů, což stačilo na deváté místo) a mezi brankáři s nejnižším průměrem inkasovaných branek byli oba gólmani týmu, tedy Gustaf Lindvall i Strauss Mann (jehož výkony oblékly do amerického reprezentačního dresu na letošním MS), oba s průměrem lehce nad dvě branky. Play off z pohledu Skelleftey ale skončilo po šesti zápasech – po vítězství 4:2 na zápasy v sérii postoupil dál šestý tým základní části a pozdější mistr Färjestad.

Historické úspěchy: Skellefteå má na svém kontě tři mistrovské tituly. Prvního se dočkali po 57 letech existence – klub založený v roce 1921 se poprvé radoval v roce 1978. Následující čekání bylo sice kratší, ale i tak trvalo více než tři dekády. Druhého titulu se klub dočkal v roce 2013 a třetího hned o rok později.

Účast v CHL: Tým Skellefteå AIK se do CHL kvalifikoval posedmé ve své historii. Vynechal jediný ročník (2017-18). Nejlepšího výsledku dosáhli hráči AIK hned v prvním ročníku soutěže. V play off sezóny 2014-15 přešli nejprve přes Jyväskylu, následně Linköping (oba dvojzápasy prvních dvou kol vyřazovacích bojů rozhodly nájezdy) a poté v semifinále vypadli s pozdějším vítězem týmem Luleå HF (zápasy 2:2 a 2:3).

Vzájemné zápasy s Třincem: Oceláři nikdy nesehráli soutěžní zápas s tímto týmem ze severu Švédska.

HC Davos

Sezóna 2021-22 v domácí soutěži: Davos zažil lehce nadprůměrnou základní část. Skončil na pátém místě, čímž si zajistil přímý postup do čtvrtfinále místní National League. Z týmu ze sympatického podalpského městečka se vygeneroval nejlepší střelec základní části soutěže – nám dobře známý Matěj Stránský, který tak druhý rok po sobě vyhrál soutěž o nejlepšího střelce v elitní evropské soutěži. V Davosu k tomu potřeboval 26 zásahů. Do play off žluto-modří vstupovali proti týmu Rapperswil-Jona, v němž zase zářil vítěz kanadského bodování Roman Červenka. Tým z východního pobřeží Curyšského jezera šel už do trháku a vedl 3:0 na zápasy, Davos ale zřídka vídanou otočkou sérii otočil a vyhrál nakonec 4:3. V pátém zápase si musel pomoct výhrou v druhém prodloužení, kdy se v 84. minutě prosadil slovenský reprezentant Kristián Pospíšil. V semifinále už ale k takovému zázraku nedošlo – Davos prohrál 0:4 na zápasy, o postupu rozhodl v prodloužení čtvrtého zápasu rozhodujícím gólem Jan Kovář. HCD tedy nakonec skončil na čtvrtém místě švýcarské soutěže.

Historické úspěchy: Davos je nejúspěšnějším klubem historie švýcarského hokeje. Nejvyšší soutěž v zemi helvétského kříže vyhrál 31krát, druhý nejúspěšnější Bern má na svém kontě 16 titulů. Je třeba zmínit též prestižní Spenglerův pohár, který se každý rok – s výjimkami, např. v posledním případě způsobenými pandemií koronaviru – koná v Davosu ve vánočním období. Davos 15krát tento turnaj obsazovaný elitními hokejovými kluby či reprezentacemi vyhrál, více triumfů (16) má pouze reprezentace Kanady.

Účast v CHL: Do Champions Hockey League se Davos dostal počtvrté, jeho nejlepší výsledek je semifinálová účast z druhého ročníku soutěže. V lednu 2016 se dvakrát Davos střetl s pozdějším vítězem Frölundou a dosáhl výsledků 0:5 a 1:1.

Vzájemné zápasy s Třincem: Třinec se s Davosem v Champions Hockey League dosud nikdy nepotkal. Společnou historii týmy z poslední doby ale mají. Od února 2018 se Oceláři představili v Davosu celkem třikrát a vždy se s domácím týmem potkali. Poprvé to bylo v reprezentační přestávce během olympiády v Pchjongčchangu. Slezané se v Davosu objevili na přípravném turnaji Davos Hockey Summit a domácí porazili poměrem 6:2. Druhý vzájemný zápas se uskutečnil o deset měsíců později – na Spengler Cupu 2018 Davos vystavil Ocelářům stopku, čtvrtfinálový zápas domácí vyhráli 3:1 a ukončili pouť našeho týmu turnajem. O rok později byli úspěšnější Třinečtí, kteří zápas skupinové fáze prestižního turnaje vyhráli 4:1.

Belfast Giants

Sezóna 2021-22 v domácí soutěži: Elitní hokejová soutěž na Britských ostrovech se řídí trochu jinými pravidly, než jsme zvyklí z elitních evropských lig. Mistrem Elite Ice Hockey League je korunován vítěz základní části, kterým letos byl právě tým Belfast Giants, jenž si tím zajistil vstupenku do hokejové Ligy mistrů. Britským šampionem je ovšem tým, který vyhraje play off (to se hraje ve čtvrtfinále na dva zápasy a v semifinále a finále na pouhý jeden zápas) – letos to byl stejně jako v roce 2019 Cardiff, který tak podruhé za sebou (v sezónách 2019-2021 koronavirus narušil soutěže v Británii natolik, že dvakrát po sobě byly zrušeny), vyfoukl mistru EIHL titul britského šampiona.

Historické úspěchy: Historie hokeje v Belfastu pod značkou Giants se píše teprve třetí dekádu. Klub byl založen v roce 2000. Před ustanovením Elite Ice Hockey League, v níž Belfast v současné době hraje, vyhrál tým Giants v roce 2002, následně si připsal mistrovské tituly ještě v letech 2006, 2012, 2014, 2019 a 2022. Celkově má Belfast šest mistrovských titulů a dělí se o druhé místo s Cardiffem. Více šampionátů v rámci britské nejvyšší hokejové soutěže vyhrál pouze tým Sheffield Steelers (9).

Účast v CHL: Belfast se kvalifikoval do evropské soutěže podruhé ve své historii. Poprvé se tak stalo před sezónou 2019-20, kdy dostal divokou kartu jako zástupce Kontinentálního poháru. Belfast tehdy hrál ve skupině s týmy Luleå, Augsburgem a Libercem. Z šesti zápasů vytěžil čtyři body – porazil doma Liberec (5:4) a podlehl Augsburgu v prodloužení (2:3). Belfast zanechal sympatickou stopu na evropských kolbištích.

Vzájemné zápasy s Třincem: Belfast a vlastně žádný jiný tým ze Spojeného království Velké Británie a Severního Irska se s Oceláři v soutěžním zápase nikdy nepotkal. Bude to tedy premiéra hned z několika pohledů.

“Atraktivní a zajímavá skupina, fanoušci si ji užijí,“ byla první reakce našeho kouče Zdeňka Motáka na los skupinové fáze Champions Hockey League. Co ještě řekl na tři soupeře, kteří nás v září a říjnu v nadnárodní soutěži čekají? Předčtěte si ve včerejším rozhovoru – zde.

Foto a grafika použité v článku: oficiální weby hcd.ch a oficiální web belfastgiants.com, facebookové profily Skellefteå AIK a Champions Hockey Leauge