Oceláři si brousí zuby na Chomutov, vrátí se se třemi body?

30.01.2014 · Michal Samiec, Daniel Ježek
Ve dvanáct hodin směrem na Chomutov odjel od Werk arény červený autobus společnosti Spetra. Třinečtí Oceláři se v příštím kole Tipsport extraligy představí na ledě posledních chomutovských Pirátů. Duel čtyřiačtyřicátého kola startuje od pátečních 17:30. Povede se Ocelářům urvat tři body?

Piráti Chomutov

Piráti si tuto sezóně zcela určitě představovali jinak. Beznadějně poslední tým extraligového pelotonu dokázal vyhrát pouhopouhých pět zápasů, v zádech navíc mají nelichotivou šestnáctizápasovou sérii porážek. Naposledy svěřenci trenéra Jaroslava Becka, který v této sezóně je již třetím hlavním trenérem Chomutova, prohráli na ledě Litvínova, z tohoto duelu se Pirátům povedlo urvat alespoň bod za prohru po nájezdech.

"Pro nás vznikla před utkáním těžká situace, protože nastoupila kadaňsko-juniorská obrana, ale kluci to zvládli výborně. Výkon by měl být odrazovým můstkem do dalších zápasů. Další průběh sezony bude pro nás velice těžký, ale já věřím, že ho zvládneme," řekl po Jaroslav Beck po porážce v Litvínově.

Chomutov se se ziskem pouhých čtyřiadvaceti bodů krčí na samotném spodku tabulky. Na předposlední Kladno Piráti ztrácejí devatenáct bodů. Piráti proto budou v duelu s Oceláři chtít urvat nějaké body, které by jim trochu pomohly ve skupině o udržení. Chomutovu bude v následujícím utkání chybět pětice hráčů. Obránci Rutta, Bartejs, Pulpán, Mrázek a útočník Jaroslav Svoboda.

Poslední zápas Chomutova:

28. ledna: HC Verva Litvínov – Piráti Chomutov 2:1 po sam. náj. (0:0, 0:1, 1:0/0:0)
Branky a nahrávky: 57. Piroš (Trávníček), rozhodující sam. nájezd Ručinský - 39. D. Hruška (Stehlík).

Sestava Chomutova v posledním zápase: Kostúr (na sam. nájezdy Martin Růžička) - Krstev, R. Havel, Lojek, Prošek, Stehlík, Trefný, Tejnor - Balej, Bartečko, Bomersback - D. Hruška, Sikora, Hřebejk - Šagát, J. Straka, Kubinčák - O. Kaše, Kämpf, Račuk.

Jedním z hrdinů posledního vzájemného zápasu byl chomutovský brankář Martin Růžička, který šedesát minut čelil kanonádě Ocelářů. Pochytal čtyřicet střel Slezanů, inkasoval však doslova pár sekund před koncem dokonce v okamžiku, kdy jeho tým hrál přesilovku.

Z kabiny Ocelářů

Oceláři v posledním zápase dokázali odčinit prohru ze zlínského ledu a vrátit se zpět na vítěznou vlnu. V duelu s úřadujícím mistrem z Plzně byli hráči s dráčkem na prsou jednoznačně lepší a po zásluze si dokráčeli k jasnému vítězství 5:1. Získané tři body posunuly Slezany na pátou příčku tabulky, kterou hájí o bod před šestou Kometou. Brňané však mají jeden zápas k dobru.

"Zápas jsme chytili za pačesy hned od začátku. Soupeři nezbylo nic, než dělat fauly, i když my jsme v úvodu z přesilovek branku nevytěžili. Ve druhé třetině jsme ale zápas přelomili na naší stranu. Dali jsme trochu šťastnější góly a pak jsme hru kontrolovali," komentoval Václav Varaďa úterní výhru nad Plzní.

Třinečtí budou chtít v následujícím duelu navázat na domácí vítězství a potvrdit svou pozitivní bilanci z utkání proti Pirátům. Oceláři v letošní sezóně prozatím zvítězili ve všech vzájemných zápasech a to s celkovým skóre 13:7. Povede se Slezanům přehrát Chomutov i počtvrté a upevnit si tak pozici v první šestce? Oceláři na sever Čech odjeli s kompletním kádrem. Zasáhnout do hry bude připraven také Adam Rufer, který vynechal poslední dva zápasy z důvodu svalového zranění.

Poslední zápas Ocelářů:

28. ledna: HC Oceláři Třinec – HC Škoda Plzeň 5:1 (1:0, 4:0, 0:1)
Branky a nahrávky: 3. Matuš (Martin Růžička), 29. Adamský (Martin Růžička, D. Nosek), 30. Adamský (Polanský), 36. Bonk (Orsava), 39. Polák (Peterek, Linhart) - 44. Kratěna (Martin Straka, Lev).

Sestava Třince v posledním zápase: Hrubec - Roth, Galvas, Trončinský, Linhart, D. Nosek, Krejčí, Zíb - Martin Růžička, Polanský, Adamský - Orsava, Bonk, Polák - D. Květoň, Peterek, Rákos - Matuš, Hrňa.

Druhým hrdinou – pozitivním – byl na druhé straně třinecký buldok Václav Varaďa. Ve vlastním oslabení ho poslal do úniku Jakub Orsava a Varaďův bekhend 61 sekund před koncem znamenal vítěznou branku – Oceláři vyhráli 2:1!

Vzájemné zápasy v této sezóně

Oceláři zatím v této sezóně tápajícím Pirátům nedovolili ani jeden bod. V prvním zápase byl po bezbrankové první třetině k vidění neuvěřitelný kolotoč. Hosté se dostali do vedení 2:0, v polovině utkání mohli vedení navršit, ale nevyužili řadu šancí v přesilovce. To postavilo Třinecké na nohy a hosté ukázali to, s čím bojují celou sezónu – psychicky se složili. Během sedmi minut se třikrát trefil Polanský, mezi to ještě vložil svůj zásah kapitán Bonk. Před pauzou ještě snížil Divíšek. Ve třetí třetině hosté opět zareagovali na gól Třince, Oceláři však uhájili vítězství. V prvním zápase, který se hrál v Chomutově, Oceláři v páté minutě vedli už 2:0 a následně trpělivě navršovali své vedení. Opačným příkladem byla odveta v Třinci. Domácí se potýkali se střeleckou nemohoucností, rozhodl Varaďa až v čase 58:59.

24. září: HC Oceláři Třinec – Piráti Chomutov 6:4 (0:0, 4:3, 2:1)
Branky a nahrávky: 31. Polanský (Růžička), 34. Polanský (Adamský), 35. Bonk (Růžička, Hrabal), 38. Polanský (Adamský), 44. Krejčí (Rufer, Růžička), 60. Adamský – 23. Divíšek (Bartečko, Pulpán), 25. Svoboda (Bartečko), 39. Divíšek (Bartečko, Pulpán), 55. Hruška (Hřebejk).

3. listopadu: Piráti Chomutov – HC Oceláři Třinec 2:5 (0:2, 1:2, 1:1)
Branky a nahrávky: 37. Svoboda (Bartečko), 59. Balej (Mrázek) – 2. Růžička (Zagrapan, Bonk), 5. Polanský (Orsava, Roth), 25. Orsava (Polanský, Roth), 30. Růžička (Zagrapan, Peterek), 42. Květoň (Polanský, Adamský).

15. prosince: HC Oceláři Třinec – Piráti Chomutov 2:1 (0:0, 0:0, 2:1)
Branky a nahrávky: 44. Roth (Martin Růžička, Polanský), 59. Varaďa (Orsava, Krejčí) – 49. Hřebejk (Pulpán, Gajovský).

Aktuální série: 16 proher
Lídr kanadského bodování: David Hruška 28 (16+12)
Nejlepší střelec: David Hruška 16
Nejlepší nahrávač: David Hruška 12
Nejproduktivnější obránce: Lukáš Pulpán 9 (2+7)
Nejtrestanější hráč: Tomáš Malec 65
Nejlepší v +/-: Jakub Stehlík +1
Vítězné góly: David Hruška, Ondřej Kaše, Jaroslav Mrázek, Tomáš Malec, Jan Rutta všichni 1
Miroslav Hanuljak, 11 zápasů, úsp. 87,26 %, prům. 3,79 g/z, 0 SO
Hrál v drese soupeře: Martin Lojek, Tomáš Malec, Jozef Balej, Jaroslav Svoboda.

Statistické okénko – HC Oceláři Třinec

Umístění v tabulce: 5.
Bilance: 43 zápasů, 21-3-2-17, skóre 115:109, 71 bodů
Bilance venku: 22 zápasů, 7-2-2-11, skóre 54:67, 27 bodů
Bilance v posledních 10 zápasech: 8 výher (1 v prodl.) – 2 prohra, skóre 37:22, 23 bodů
Aktuální série: 1 výhra
Lídr kanadského bodování: Jiří Polanský 38 (16+22)
Nejlepší střelec: Martin Adamský 18
Nejlepší nahrávač: Jiří Polanský 22
Nejproduktivnější obránce: Vladimír Roth 23 (10+13)
Branislav Konrád, 3 zápasy, úsp. 89,47 %, prům. 3,81 g/z, 0 SO
Hrál v drese soupeře: Jakub Orsava, David Květoň.

Koutek ocelářských zajímavostí

Největší počet hitů: Daniel Rákos 65
Bilance trestných střílení – hráč v poli: Daniel Rákos 100 % (1 vstřelený z 1)
Bilance trestných střílení – brankář: Branislav Konrád, Peter Hamerlík oba 100 % (1 chycený z 1)
Bilance nájezdů - hráč v poli: Jiří Polanský 75 % (3 vstřelené ze 4)
Bilance nájezdů - brankář: Peter Hamerlík 100 % (5 chycených z 5)