Oceláři mají třetího soupeře pro CHL – bratislavský Slovan

12.06.2021 · Michal Samiec
Bezpečnostní a lidskoprávní situace v Bělorusku se v poslední době přiostřuje. Vedení Champions Hockey League na to zareagovalo zrušením divoké karty pro běloruského mistra. Následně místo minské Junosti hledalo náhradníka, kterého našlo v bratislavském Slovanu. Slovenský tým tak nakonec bude třetím soupeřem Ocelářů v základní skupině evropské soutěže.

Bezpečnostní situace v Bělorusku není dlouhodobě ideální. V posledních týdnech se ještě vyostřuje a například Leksand, jeden ze soupeřů Ocelářů v základní skupině Champions Hockey League, se vymezil proti cestě do hlavního běloruského města poměrně razantně. Čekalo se, jaký postoj k situaci zaujme třinecký klub. Oceláři prostřednictvím svého prezidenta Jána Modera odsoudili násilí a jednání bezpečnostních složek v Bělorusku a požádali vedení hokejové Ligy mistrů o zaujetí stanoviska.

A to se tento týden stalo. V úterý 8. června vedení CHL oznámilo, že odebralo Junosti Minsk divokou kartu. „Zásadním předpokladem naší celoevropské soutěže je, aby týmy, fanoušci, partneři, sponzoři a všichni další aktéři mohli cestovat a být v bezpečí, což v současné době pro cestování do Běloruska a naopak bohužel není zajištěno. Nikdo ze zúčastněných stran aktuálně nemůže nic plánovat. Přitom potřebujeme znát jasné okolnosti, za nichž je možné soutěž odehrát a splnit povinnost vůči všem zúčastněným,“ odůvodnila Rada Champions Hockey League své rozhodnutí. Hned o dva dny později bylo rozhodnuto, že se dvaatřicátým účastníkem sedmého ročníku evropské nadnárodní soutěže stane HC Slovan Bratislava.

HC Slovan Bratislava

Sezóna 2020-21 v domácí soutěži: V základní části slovenské extraligy 2020-21 spadli hráči Slovanu o dvě místa oproti předchozí sezóně. V prvním roce po návratu z KHL totiž skončili v nedohraném ročníku na druhém místě, v právě skončené sezóně až na čtvrté příčce. Slovan šel ze čtvrtého místa ve čtvrtfinále na pátou Nitru, kterou poslal na dovolenou poměrně rychle – vyhrál sérii 4:1 na zápasy. Stopka ale přišla ve druhém kole play off – stejným poměrem, jakým si poradili ve čtvrtfinále s týmem Nitry, padli v semifinále s pozdějším mistrem ze Zvolena. Přestože tři zápasy rozhodovalo až prodloužení, série nakonec skončila jednoznačně. Slovan v konečném pořadí slovenské extraligy za sezónu 2020-21 skončil na čtvrtém místě.

Historické úspěchy: Slovan Bratislava je držitelem jednoho ze čtyř slovenských titulů v rámci československé nejvyšší hokejové soutěže (1979) a je držitelem osmi titulů ze samostatné slovenské extraligy (1998, 2000, 2002, 2003, 2005, 2007, 2008 a 2012). Medailí má celkově patnáct (ještě dvě stříbra a pět bronzových medailí). Mimochodem sedmdesátá léta, v nichž jedinkrát uspěli ve federální lize, byla pro Slovan úspěšná, vyhrál také třikrát v řadě prestižní Spengler Cup (1972 – 1974). Na mezinárodní půdě vyhráli „belasí“ také Kontinentální pohár IIHF (2004).

Účast v CHL: Slovan Bratislava dosud účast v Champions Hockey League míjela. Nadnárodní evropská hokejová soutěž sehrála svůj první ročník v sezóně 2014-15, kdy Slovan už bojoval v KHL, která své účastníky do CHL nenominuje. Od svého návratu do slovenské extraligy odehrál Slovan Bratislava dvě sezóny (přičemž první byla ze známých příčin nedohraná) a sportovní cestou se do Ligy mistrů nekvalifikoval.

Plánované zápasy s Oceláři: Dvojice Oceláři Třinec – Slovan Bratislava sehraje vzájemné zápasy „odvetově“ v říjnu – nejprve se bude hrát ve středu 6. října od 17 hodin pod Javorovým a následně o týden později ve středu 13. října od 18 hodin na Zimním stadionu Ondreje Nepely v Bratislavě.

Poslední vzájemný zápas

Oceláři bratislavský Slovan, který je spolu s Košicemi dle počtu získaných titulů nejúspěšnějším slovenským klubem, nepravidelně potkávali v letní přípravě. Naposledy se s tímto soupeřem, který v letech 2012 – 2019 reprezentoval Slovensko v Kontinentální hokejové lize, střetli v létě 2016. Tehdy se v Třinci odehrál třetí a dosud poslední ročník Steel Cupu. Třinečtí a bratislavští hráči se potkali 12. srpna 2016 v Třinci.

Slovan vedený již zesnulým Milošem Říhou v Třinci vyhrál 3:2. V dalších zápasech prohrál s Linköpingem (2:4) a porazil Vítkovice (2:0) a vzhledem ke konstelaci dalších výsledků celý turnaj vyhrál. Při pohledu na soupisky obou týmů z toho zápasu najdeme celkem pět hráčů, kteří nyní nastupují za Oceláře – za Třinec v létě 2016 hráli Milan Doudera, Michal Kovařčík, Dravecký a Hrňa a za Slovan nastupoval obránce Kundrátek.

HC Oceláři Třinec – HC Slovan Bratislava 2:3 (0:0, 0:2, 2:1)
Branky a nahrávky:
49. Ružička (Dravecký), 50. Hrňa (Marosz) – 25. Švarný (Plastino, Viedenský), 27. Plastino (Taffe), 60. Jeglič. Diváci: 2925.
HC Oceláři Třinec: Hrubec – M. Doudera, Hrabal, Linhart, Roth, Jank, D. Nosek, Kozák, L. Galvas – J. Sýkora, Kreps, Petružálek – Adamský, C. Kane, Irgl – Dravecký, M. Kovařčík, Š. Ružička – Rákos, Marosz, Hrňa.
HC Slovan Bratislava: Brust – Kundrátek, Meszároš, Švarný, Plastino, Starosta, Luža, Němeček, Rosandić – Smoleňák, Taffe, Cheechoo – Viedenský, Jeglič, V. Nedorost – T. Kubalík, Chipchura, Petráš – Lušňák, Zigo, Skalický.

Dnes v 17:30 | Jun.
HC Kometa Brno