Oceláři bojují o přímý postup, do Třince přijede vedoucí Sparta!

16.02.2012 · Michal Samiec, Daniel Ježek
Poprvé po pauze se opět rozduní mantinely třinecké Werk arény. Na led úřadujících mistrů dorazí vedoucí mužstvo extraligy, pražská Sparta. Souboj dvou útočně laděných celků začíná od televizních 18:10. Nenechte si tento duel ujít!
Sponzorem pátečního utkání se Spartou Praha je společnost SM Dřevovýroba

Oproti loňsku mají Oceláři poněkud odlišné starosti. Minulý rok se Slezané přetahovali o první místo, letos bojují o přímý postup do play-off. Do konce soutěže ale nezbývá hodně zápasů, Třinečtí proto již nesmí klopýtnout. Odčinit porážku z plzeňského ledu mohou Oceláři zítra v duelu s vedoucí Spartou. Porazí Slezané lídra a příblíží se šestému místu?

HC Sparta Praha

Sparta po loňském propadáku letos dominuje celé soutěži. Pražané z dosavadních osmačtyřiceti kol vytěžili sedmadevadesát bodů, což je řadí na samotnou špici extraligové tabulky. Momentálně ale Sparta neprožívá příliš vydařené období.

Mužstvo z hlavního města nezvládlo čtyři z posledních pěti utkání, naposledy Sparťané doma nestačili na Zlín, kterému podlehli po prodloužení. Nevydařená série umožnila druhé Plzni přiblížit se na rozdíl dvou bodů, souboj o Prezidentský pohár se tak pořádně zamotal.

K velmi důležitým třem bodům by Spartu měla táhnout útočná dvojice Ton – Tenkrát. Oba forwardi patří mezi desítku nejproduktivnějších hráčů soutěže, Ton navíc kraluje všem střelcům. V brance pak Pražany skvělými zákroky jistí reprezentační gólman Pöpperle.

Poslední zápas Sparty Praha:

15. února: HC Sparta Praha – PSG Zlín 1:2 v prodl. (0:0, 0:1, 1:0 – 0:1)
Branky a nahrávky: 59. Tenkrát (I. Rachůnek, Ton) - 35. Leška, 64. Řezníček (Čajánek, Tesařík).

Sestava Sparty Praha v posledním zápase: Pöpperle - Milam, Sersen, Kasík, Jan Hanzlík, Philipp, Kučný, od 32. navíc Košťálek, D. Kočí - Pacovský, Broš, I. Rachůnek - Ton, Bližňák, Tenkrát - Y. Treille, Foster, T. Rachůnek - Jánský, Lapšanský, S. Treille.

Petr Ton patří mezi tahouny Sparty. Na Ocelářích se letos vyřádil ve třech zápasech čtyřmi body (3+1). Zápas 36. kola hraný 5. ledna na ledě pražského týmu dokonce rozhodl v jeho brilantní disciplíně – samostatných nájezdech.

Z kabiny Ocelářů

Oceláři se po pauze nevrátili do bojů o šesté místo nikterak oslnivě. Nadějné rozehraný zápas v Plzni ztratili Slezané během druhé třetiny, když indiánům dovolili vsítit čtyři branky. I přes mohutnou stíhací jízdu ze závěrečné části odjeli Třinečtí bez bodů.

V tabulce se to promítlo následovně – šesté Vítkovice i sedmý Zlín zvítězili, šesté místo se tak vzdálilo na pět bodů. Kladno po zisku bodu v Litvínově navíc odsunulo Oceláře na devátou příčku, když Slezany od desáté Komety dělí jediný bod.

Situace tak před finišem základní části není nejlepší, Třinečtí se ale nevzdávají a chtějí bojovat o šestou příčku. „Pořád je ve hře dvanáct bodů a odstup není tak velký, nic nevzdáváme,“ nechal se slyšet Pavel Janků. Třineckým trenérům bude zítra chybět obránce Seman, otazník pak visí nad startem kapitána Bonka.

Poslední zápas Ocelářů:

15. února: HC Plzeň 1929 – HC Oceláři Třinec 7:5 (1:1, 4:0, 2:4)
Branky a nahrávky: 19. Pletka (Duda, Jan Kovář), 21. Pletka (Jan Kovář, Kaberle), 23. Stránský (M. Heřman, Mrňa), 24. Straka z trestného střílení, 36. Pletka (Duda, Kaberle), 55. Pletka (Duda, Jan Kovář), 58. Straka (Kaberle) - 8. Varaďa (Bonk, Hrabal), 49. McGregor (Hrňa), 51. Orsava (Hampl, Hrabal), 54. Hampl (Ostřížek, Orsava), 59. Varaďa (Polanský, Novotný).

Sestava Třince v posledním zápase: Hamerlík (24. Vojtek) - Hrabal, Zíb, Lojek, Klouček, Richter, Novotný - Kůrka, Bonk, Varaďa - D. Květoň, Peterek, Adamský - Hrňa, Polanský, M. Hořava - Orsava, Ostřížek, Hampl - od 25. navíc McGregor.

Martin Richter je bývalý hráč Sparty. Vyhrál v extralize dva tituly – jeden loni na jaře v Třinci a druhý před léty ve Spartě. Oceláři zatím v této sezóně ve Werk aréně dali Pražanům jediný gól, autorem byl právě tento čtyřiatřicetiletý obránce.

Vzájemné zápasy

Oceláři zatím s pražskou Spartou prohráli všechny tři dosavadní zápasy. Bodově aspoň z jedné třetiny uspěli na ledě holešovického klubu. Obě utkání, která se hrála v pražské Tipsport aréně, totiž úřadující mistr dokázal dotáhnout alespoň do prodloužení, byť v obou prohrával. V prvním vzájemném zápase Oceláři prohrávali 1:2 a dvě minuty před koncem srovnal Peterek. Rozhodnutí přinesl nájezd Broše. Třetí vzájemné měření sil, které se v Praze konalo již v novém roce, po čtyřicet minut jasně ovládali domácí, kteří vedli 4:1. Závěrečné dějství ale ovládli Slezané a po dvou brankách Květoně a vyrovnávající brance kapitána Bonka (v čase 59:27) se opět hrálo prodloužení. Nájezdy tentokrát rozhodl Ton. V dosud jediném zápase v Třinci vyhráli hosté poměrem 5:1, jediný gól Třince dal v první třetině exsparťan Richter.

9. října: HC Sparta Praha – HC Oceláři Třinec 3:2 po sam. náj. (1:1, 1:0, 0:1 – 0:0)
Branky a nahrávky: 10. Broš (Rachůnek I., Ton), 33. Rachůnek T. (Kasík, Treille Y.), nájezd Broš - 19. Hudec (Polanský), 58. Peterek (Lojek, Kohn).

20. listopadu: HC Oceláři Třinec – HC Sparta Praha 1:5 (1:1, 0:3, 0:1)
Branky a nahrávky: 15. Richter (Hrňa, Peterek) – 9. I. Rachůnek (Broš), 22. Philipp (Y. Treille, Foster), 25. Ton (Kočí), 33. Jánský (Kučný, Žálčík), 48. Y. Treille (Kočí, Tenkrát).

5. ledna: HC Sparta Praha – HC Oceláři Třinec 5:4 po sam. náj. (1:1, 3:0, 0:3 – 0:0)
Branky a nahrávky: 12. Ton (Tenkrát, Krstev), 24. Forman (Lapšanský, Sersen), 28. Broš (I. Rachůnek, Pacovský), 38. T. Rachůnek (Philipp, Milam), nájezd Ton - 2. Bolf (Hořava), 48. Květoň (Kohn), 52. Květoň (Hořava, Klimenta), 60. Bonk (Bolf, Zíb).

Bilance venku: 25 zápasů, 13-3-3-6, skóre 77:54, 48 bodů
Bilance v posledních 10 zápasech: 6 výher (2 v prodl.) – 4 prohry (3 v prodl.), skóre 31:21, 19 bodů
Aktuální série: 2 prohry
Lídr kanadského bodování: Petr Ton 53 (24+29)
Nejlepší střelec: Petr Ton 24
Nejlepší nahrávač: Petr Ton 29
Nejproduktivnější obránce: Michal Sersen 22 (4+18)
Nejtrestanější hráč: David Kočí 122
Nejlepší v +/-: Petr Ton +20
Brankáři: Tomáš Pöpperle, 42 zápasů – 27 výher, 15 proher, úsp. 93,61 %, prům. 2,00 g/z
Martin Falter, 6 zápasů – 5 výher, 1 prohra, úsp. 92,74 %, prům. 2,10 g/z
Hrál v drese soupeře: Jiří Kučný.

Statistické okénko – HC Oceláři Třinec

Umístění v tabulce: 9.
Bilance: 48 zápasů, 17-4-8-19, skóre 135:132, 67 bodů
Bilance doma: 24 zápasů, 9-3-2-10, skóre 64:65, 35 bodů
Bilance v posledních 10 zápasech: 4 výhry (1 v prodl.) – 6 proher (1 v prodl.), skóre 26:31, 12 bodů
Aktuální série: 1 prohra
Lídr kanadského bodování: David Květoň 28 (13+15)
Nejlepší střelec: David Květoň 13
Nejlepší nahrávač: Lukáš Zíb 20
Nejproduktivnější obránce: Lukáš Zíb 25 (5+20)
Nejtrestanější hráč: Lukáš Zíb 96
Nejlepší v +/-: Josef Hrabal +11
Brankáři: Peter Hamerlík, 38 zápasů – 17 výher, 21 proher, úsp. 92,67 %, prům. 2,42 g/z