Oceláře čekají odvety v Praze, získají mečbol?

31.03.2015 · Daniel Ježek, Michal Samiec
Semifinálová série, po dvou zápasech v třinecké WERK ARENĚ, napíše své další dva díly. Dějištěm tentokráte bude holešovická Tipsport aréna. Oceláři se do Prahy přesouvají s vedením 2:0 na zápasy, ve středeční konfrontaci tak mohou na svou stranu získat mečbol. Budou se i potřetí radovat Slezané?

HC Sparta Praha

Pražané, po hladkém přechodu přes čtvrtfinále, zapsali první dvě prohry v play-off. V úvodním klání dokázali držet krok jen v první třetině, pak inkasovali šest branek a prohráli 2:6. Ve druhém duelu byli daleko vyrovnanějším soupeřem, i tak ale odcházeli z ledu bez bodu. V sérii tak mají dvouzápasové manko.

"Myslím, že se hrál vynikající hokej. My jsme až na pětiminutovku ve druhé třetině hráli výborně, bohužel ke kýženému bodu to nevedlo. Před rozhodujícím gólem tam byla nepřehledná situace, došlo k rychlému protiútoku a byl z toho gól," řekl asistent trenéra Zdeněk Moták po nedělní bitvě.

Sparťané tak v případě prohry nabídnou svému soupeři postupový mečbol, v táboře pražského celku však nepanuje skleslá nálada. "V šatně nemá nikdo skleslé hlavy. Nic není ztraceného. Prohrávat 0:2 v sérii po venkovních zápasech, to už jsem zažil několikrát a otočit se to dá. Máme na to, to zvládnout," říká útočník Michal Vondrka.

Filip Novotný vstupoval do semifinále jako jednička Sparty, od Ocelářů však ve dvou zápasech inkasoval devět branek. Kdo bude hájit branku Pražanů v následujících duelech? FOTO: Marian Ježowicz.

Z kabiny Ocelářů

Oceláři vstoupili do série nejlépe, jak mohli. Oproti čtvrtfinále s Mladou Boleslaví přeřadili na vyšší stupeň a dokráčeli si k dvěma bodům. Ve středu tak mohou svěřenci trenérů Jiřího Kalouse a Václava Varadi získat postupový mečbol.

"Zápasy na Spartě budou asi podobné, hraje se teď na krev, nevypustí se jediný souboj. Myslím, že zase mohou rozhodovat přesilovky, v ničem jiném to asi nebude. Přáli jsme si, abychom doma urvali oba zápasy, uvidíme, jak to půjde dál," říká Vladimír Roth, který v prodloužení rozhodl druhý duel.

Výhodu domácího kluziště bude mít pro odvety Sparta, v Holešovicích je kluziště mnohem širší, než tomu je ve WERK ARENĚ. "Domácí kluziště dělá hodně. Opět to budou vyrovnané zápasy, Sparta se v domácím prostředí možná bude cítit o trochu lépe. Jedeme tam s cílem vyhrát zápas od zápasu," říká Jakub Klepiš.

Druhý duel nabídl parádní hokejovou podívanou. Tu v prodloužení svým gólem rozsekl obránce Vladimír Roth, čímž přidal na konto Ocelářů druhý bodík. FOTO: Marian Ježowicz.

Dosavadní zápasy série

Po prvních dvou duelech série jsou zatím spokojenější Oceláři. Hráčům s dráčkem na prsou se povedlo zvítězit v obou domácích kláních, do Prahy tak cestují se šancí získat postupový mečbol. První zápas nabídl osm branek, Třineckým se povedlo skórovat šestkrát. Druhý duel byl mnohem vyrovnanější, skóre se přelévalo z jedné strany na druhou. Také v tomto utkání byli šťastnější Oceláři, kteří se zásluhou trefy Vladimíra Rotha ujali dvouzápasového vedení.

28. března: HC Oceláři Třinec – HC Sparta Praha 6:2 (0:0, 3:1, 3:1)
Branky a nahrávky: 24. Matuš (TS), 27. Adamský (Polanský, Klesla), 35. Hrňa (Klesla, Ružička), 44. Dravecký (Orsava, Galvas), 45. M. Doudera, 48. Plíhal (Ružička, Hrňa) – 32. Pech (Kumstát), 58. Přibyl (Barinka, Forman).

Sestava Třince v prvním zápase: Hrubec – Roth, Klesla, Galvas, Linhart, Trončinský, M. Doudera, Foltýn – Hrňa, Klepiš, Ružička – Kreps, Plíhal, Orsava – Dravecký, Polanský, Adamský – Cienciala, Pechanec, Matuš – Růžička

Sestava Sparty v prvním zápase: Novotný (na trestné střílení ve 25. minutě a od 45. minuty Janus) – Ďaloga, Mikuš, Pilař, Polášek, Piskáček, Barinka, Eminger – Kumstát, Pech, Rolinek – Réway, Hlinka, Buchtele – Sabolič, Cingel, Vondrka – Forman, Přibyl, Dvořáček – Černoch

29. března: HC Oceláři Třinec – HC Sparta Praha 5:4pp (0:2, 3:0, 1:2 – 1:0)
Branky a nahrávky: 34. Klepiš (Hrňa, Linhart), 36. Polanský (Ružička, Adamský), 36. Hrňa, 58. M. Doudera (Ružička, Hrňa), 76. Roth (Ružička, Klepiš) – 5. Buchtele (Přibyl, Forman), 20. Forman (Přibyl), 43. Vondrka (Pilař, Polášek), 45. Pilař (Hlinka, Réway).

Sestava Třince ve druhém zápase: Hrubec – Roth, Klesla, Galvas, Linhart, Trončinský, M. Doudera, Foltýn – Hrňa, Klepiš, Ružička – Žejdl, Kreps, Orsava – Dravecký, Polanský, Adamský – Cienciala, Pechanec, Matuš – Růžička

Sestava Sparty ve druhém zápase: Novotný – Ďaloga, Mikuš, Pilař, Polášek, Piskáček, Barinka, Eminger – Kumstát, Pech, Vondrka – Réway, Hlinka, Rolinek – Forman, Přibyl, Buchtele – Sabolič, Cingel, Dvořáček – Černoch.

Vzájemné zápasy v základní části

17. října 2014: HC Oceláři Třinec – HC Sparta Praha 1:2 (0:1, 1:0, 0:1).
Branky a nahrávky: 27. Rákos (M. Doudera, Žejdl) – 15. Kumstát (Pech), 56. Přibyl (Hlinka, Polášek).

30. listopadu 2014: HC Sparta Praha - HC Oceláři Třinec 4:1 (2:0, 2:1, 0:0)
Branky a nahrávky: 7. Sabolič (Buchtele, Ďaloga), 11. Hlinka (Ďaloga, Réway), 22. Kumstát (Barinka, Klimek), 24. Pilař (Hlinka, Piskáček) – 21. Adamský (Roth).

18. ledna 2015: HC Oceláři Třinec – HC Sparta Praha 5:4 (0:1, 1:2, 4:1).
Branky a nahrávky: 35. Adamský (Nosek, Plíhal), 42. Kreps (Orsava, Klesla), 42. Adamský (Dravecký, Hrabal), 49. Orsava (Klesla, Hrabal), 57. Dravecký (Polanský) – 2. Réway (Hlinka), 30. Procházka (Barinka), 30. Réway (Klimek), 53. Polášek (Réway, Hlinka).

1. března 2015: HC Sparta Praha - HC Oceláři Třinec 6:5 (1:2, 3:2, 2:1).
Branky a nahrávky: 20. Novák (Mikuš, Kumstát), 27. Novák (Réway, Piskáček), 31. Cingel (Forman), 36. Polášek (Réway, Pech), 47. Ďaloga (Réway), 53. Volek (Réway, Bílek) – 10. Matuš (Doudera M., Doudera L.), 16. Roth (Klepiš, Hrňa), 22. Pechanec (Matyáš), 39. Chmielewski (Pechanec), 46. Chmielewski (Pechanec, Sztefek).

Bilance doma: 2 zápasy, 2/0, skóre 8:3
Bilance v posledních 10 zápasech: 7 výher – 3 prohry (1 v prodl.), skóre 38:32, 22 bodů
Aktuální série: 2 prohry
Lídr kanadského bodování: Martin Réway 7 (1+6)
Nejlepší střelec: Jan Buchtele 4
Nejlepší nahrávač: Martin Réway 6
Nejproduktivnější obránce: Adam Polášek 6 (1+5)
Radegast Index: Tomáš Rolinek 22
Brankář: Filip Novotný, 6 zápasů – 4 výhry, 2 prohry, úsp. 90,11 %, prům. 3,03 g/z, 1 SO
Jaroslav Janus, 2 zápasy – 1 výhra, 1 prohra, úsp. 84,62 %, prům. 5,71 g/z, 0 SO
Hrál v drese soupeře: Jan Švrček (v mládeži).

Statistické okénko – HC Oceláři Třinec

Bilance v play-off: 7 zápasů, 6/1, skóre 24:18
Bilance venku: 2 zápasy, 1/1, 4:6
Bilance v posledních 10 zápasech: 7 výher (1 v prodl.) – 3 prohry, skóre 34:29, 20 bodů
Aktuální série: 4 výhry
Lídr kanadského bodování: Erik Hrňa 9 (4+5)
Nejlepší střelec: Erik Hrňa 4
Nejlepší nahrávač: Štefan Ružička 7
Nejproduktivnější obránce: Tomáš Linhart, Lukáš Galvas oba 3 (1+2)
Nejtrestanější hráč: Štefan Ružička 12
Nejlepší v +/-: Lukáš Galvas +7
Vítězné góly: Daniel Rákos, Josef Hrabal, Vladimír Dravecký, Tomáš Linhart, Erik Hrňa, Vladimír Roth všichni 1
Góly v přesilovce: Erik Hrňa, Martin Adamský, Jiří Polanský, Tomáš Plíhal všichni 1
Nejvíce střel na branku: Štefan Ružička 29
Nejvíce času na ledě – průměr: Vladimír Roth 23:50
Radegast Index: Tomáš Linhart 37
Brankář: Šimon Hrubec, 7 zápasů – 6 výher, 1 prohra, úsp. 91,98 %, prům. 2,34 g/z, 0 SO
Hrál v drese soupeře: nikdo

Koutek ocelářských zajímavostí

Největší počet hitů: Vladimír Dravecký 19
Bilance trestných střílení – hráč v poli: Radim Matuš 100 % (1 z 1)
Bilance trestných střílení – brankář: jediné trestné střílení bylo soupeřem proměněno
Bilance nájezdů - hráč v poli: žádný zápas dosud nerozhodovaly nájezdy
Bilance nájezdů - brankář: žádný zápas dosud nerozhodovaly nájezdy