Obranu Ocelářů vyztuží někdejší trojka draftu NHL

25.09.2019 · Klub
Vstup třineckých hokejistů do nové sezony Tipsport extraligy ledního hokeje výrazně poznamenala rozsáhlá marodka, na kterou se rozhodlo vedení klubu reagovat příchodem kanadského obránce CAMA BARKERA. Třiatřicetiletý bek, který je někdejším dvojnásobným juniorským mistrem světa do 20 let, zůstane pod Javorovým minimálně do první reprezentační přestávky.

Urostlý zadák na sebe výrazně upozornil už v mladém věku, kdy nakoukl v barvách Medicine Hat Tigers do WHL, jedné ze tří nejprestižnějších juniorských lig Kanady a USA. V r. 2004 se s tímto týmem radoval z triumfu v celé soutěži a ve stejném roce prošel také draftem do NHL. Tam si ho jako celkové číslo 3 vybral tým Chicago Blackhawks, když před ním byly už jen ruské superhvězdy Alexandr Ovečkin s Jevgenijem Malkinem. Ve svých posledních dvou ročnících ve WHL nastoupil také za Kanadu na juniorském světovém šampionátu, se kterou vyhrál dvakrát titul mistra světa do 20 let.

„Protože aktuálně máme ze zdravotních důvodů mimo hru hned pět obránců, což je pro mužstvo mimořádně složité, když si uvědomíte, že obvykle nastupuje v zadních řadách jen šestice beků, museli jsme být na hráčském trhu aktivní. Na Cama jsme dostali tip, ve své kariéře získal skvělé zkušenosti, dlouho hrál v NHL, KHL, ve Švýcarsku anebo ve Finsku, navíc disponuje výbornými fyzickými parametry a věříme, že nám v tomto složitém období pomůže,“ vysvětluje sportovní ředitel Ocelářů Jan Peterek.

191 cm vysoký obránce odehrál v nejlepší lize světa sedm sezon. První tři roky v Chicagu, případně na jeho farmě v AHL. Během sezony 2009/2010 přestoupil do Minnesoty, kde strávil také následující ročník, pak se vydal do Edmontonu. Svou poslední sezonu v zámoří odehrál částečně v týmu Texas Stars v AHL a ve Vancouveru. Celkově Barker odehrál v NHL 310 utkání v základní části a nasbíral 96 kanadských bodů (21+75). Pouze jednou se mu poštěstilo nastoupit v bojích o Stanley Cup – v play off 2009 odehrál při cestě Blackhawks do finále konference 17 utkání (3+6). Od roku 2013 hraje Barker v Evropě. První sezónu na starém kontinentu strávil v týmu Barys Astana, další dva roky v bratislavském Slovanu, načež se vrátil do Astany. Pátou sezónu v Evropě načal opět ve slovenském hlavním městě, ale dohrál ji ve Švýcarsku v týmu SCL Tigers. V loňském ročníku nastupoval ve finské nejvyšší soutěži za klub Ilves Tampere.

„První kontakt s třineckým klubem přišel asi tak tři až čtyři dny zpátky, událo se to hodně rychle. A protože se cítím dobře a fit a od Tomáše Kundrátka, se kterým jsem hrál ve Slovanu, jsem slyšel o tomto klubu pouze samé dobré věci jako např. že je zde komfortní zázemí, ale přesto rodinné prostředí, tak jsem nasedl na letadlo a jsem tady. Cestoval jsem sice z Vancouveru do Třince přes Frankfurt a Krakov celkem 18 hodin, ale tak na tyto věci jsem zvyklý z KHL. Důležité je, že jsem tady a těším se na první trénink, na první zápas i na celý tým,“ uzavírá kanadský zadák, který se k týmu trenéra Varadi připojil ve středu.