O první body zabojují Oceláři proti švédskému Leksandu

28.08.2021 · Dominik Stošek
Páteční zápas proti Fribourgu se výsledkově hráčům s drakem na prsou nepovedl. Na druhou stranu mají v nedělním zápase proti Leksandu IF šanci svou porážku z úvodního zápasu CHL odčinit. Švédský celek ale po obratu proti Slovanu Bratislava dokázal, že Oceláře nečeká nic snadného. Utkání v Tegera Aréně započne v 18:05. Pro oba soupeře se bude jednat o první vzájemné utkání v celé historii.

LEKSANDS IF

Klubové barvy modrá a bílá, čtyřnásobný vítěz nejvyšší švédské soutěže a jeden z nejpopulárnějších týmů Švédska. Celek Leksand sídlí ve stejnojmenném šestitisícovém městečku, které se nachází v regionu Dalarna, ve střední části Švédska. Švédský tým byl založen v roce 1919. Zajímavostí je, že kapacita Tegera Arény (7650), která je tradičním stadionem švédského celku, je vyšší než samotný počet obyvatel žijících v městečku Leksand.

Klub byl velmi úspěšný v letech 1969 až 1975, ve kterých posbíral všechny čtyři tituly – ten poslední je šestačtyřicet let starý. Pětkrát pak skončil ve švédské nejvyšší soutěži na druhém místě, naposledy v roce 1989. V poslední době působil hlavně na rozmezí první a druhé nejvyšší soutěže. Od sezóny 2014-15 odehrál v nejvyšší SHL čtyři sezóny (letošní byla zdaleka nejlepší) a o patro níž sehráli hráči Leksandu tři kompletní ročníky.

Na aktuální soupisce mnoho zvučných jmen nenajdeme. Za zmínku ale zcela určitě stojí kanadský bek se zkušenostmi z NHL Carter Ashton nebo například kapitán Patrik Zackrisson. V minulé sezóně v klubu působili Marek Hrivík s Peterem Cehlárikem. České zástupce Leksand dovnitř své kabiny pustil pouze ve čtyřech sezónách. Z těch známějších jmen bychom zde mohli najít v sezóně 2005/2006 útočníka Jaroslava Kallu, o nadcházející dvě sezóny posléze kupříkladu Romana Vopata.

Pro Leksand je letošní ročník Ligy mistrů, co se účasti týče, vůbec první v celé jeho historii. V úvodním zápase proti Slovanu Bratislava dokázal hned dvakrát srovnat skóre a ve třetí třetině jej otočit ve svůj prospěch. Dvě branky v tomto zápase vsítil Mikael Ruohomaa

Odehraná utkání v CHL:

Branky a nahrávky: 24. Lang (Ahnelöv, Rosén), 31. Ahnelöv (Kloos, Lang), 56. Kloos (Caito, Ruohomaa), 59. Ruohomaa (Veronneau, Caito), 60. Ruohomaa (Lang, Ahnelöv) – 6. Gašpar (Golian), 10. Bezák, 33. Sukeľ (Urbánek, Valach)

Přípravné zápasy Leksandu v této sezóně:

1) 13. srpen - Leksands vs. Djurgarden - 5:6

2) 18. spren - Frölunda vs. Leksands - 3:2

3) 20. srpen - Leksands vs. Färjestad - 5:3

Sestava Leksandu v posledním zápase: Kaskisuo (Axel) – Själin, Caito, Ahnelöv, Bischel, Berg, Noren, Lundqvist – Ashton, Ruohomaa, Kloos – Lang, Zackrisson, Rosén – Heineman, Åman, Veronneau – Karlsson, Knuts, Forsberg – Ritola.

HC OCELÁŘI TŘINEC

Třineckým Ocelářům se vstupní prohlídka do Ligy mistrů nepodařila podle představ. „Myslím, že jsme neměli úplně dobrou první třetinu. Do utkání jsme nevstoupili s dobrým nasazením, snad do 10. minuty jsme neměli střelu na branku. Díkybohu to po první třetině bylo jen 1:2,“ zhodnotil první dvacetiminutovku kapitán Petr Vrána, autor první branky Ocelářů.

S Fribourgem hráči s drakem na prsou dokázali výsledkově držet krok do počátku druhé třetiny, kdy Tomáš Kundrátek perfektní dělovkou vyrovnával na 2:2. Švýcaři ale přispěchali s rychlou odpovědí a po gólu Sprungera už zbytek branek celého zápasu padalo pouze za záda Ondřeje Kacetla, který si, i přes několik dobrých zákroků, bohužel vybral i pár smolných momentů, jež byly nekompromisně potrestány.

„Domácí ukázali svou sílu, byli lepším týmem. Ve druhé třetině jsme se nadechovali, srovnali jsme na 2:2, bohužel jsme následně dostali gól a Fribourg zaslouženě vyhrál dnešní zápas. Musíme se připravit na Leksand, kde chceme předvést jiný hokej a lepší výkon,“ hodnotil zápas proti Fribourgu asistent trenéra Marek Zadina.

Zápas proti švýcarskému celku už je však minulostí a Oceláři vzhlíží k dalšímu utkání, které snad přinese zcela jiný výsledek a taky první body do tabulky skupiny F pro Třinec. Zdolat švédský Leksand ale nebude nic snadného. „Klub má obrovskou historii. Před několika roky sice Leksand hrál jen druhou nejvyšší soutěž, zřejmě u nich došlo k nějaké reorganizaci. Dokázali se ale rychle vrátit a znovu patří do špičky. Být třetím týmem po základní části ve Švédsku, to znamená velkou kvalitu. Minulý rok jim v produktivitě vydatně pomohli dva Slováci - Hrivík a Cehlárik. Leksand hraje kombinační hokej, má v kádru spoustu výborných domácích hráčů, kteří jsou doplnění o šikovné cizince. Tým má velkou kvalitu,“ uvedl na adresu Leksandu hlavní kouč Václav Varaďa.

Branky a nahrávky: 6. Bykov (Sutter, Gunderson), 14. Mottet (DiDomenico, Gunderson), 22. Sprunger (Bykov, DiDomenico), 30. Marchon (Jörg, Sutter), 55. Marchon (Bougro), 59. Herren (Diaz, Bougro) – 7. Vrána (Kundrátek), 21. Kundrátek (Růžička, Dravecký)

Přípravné zápasy Ocelářů v této sezóně:

1) 10. srpen - Havířov vs. Oceláři - 3:2 po samostatných nájezdech

2) 12. srpen - Kometa vs. Oceláři - 7:0

3) 17. srpen - Frýdek-Místek vs. Oceláři - 0:4

4) 19. srpen - Oceláři vs. Vítkovice - 2:1

Sestava Ocelářů v posledním zápase: Kacetl (Mazanec) – Kundrátek, Musil, Zahradníček, Doudera, M. Adámek, Jaroměřský, Matyáš – Růžička, Vrána (C, TS), Nestrašil – Hrňa, Marcinko, Dravecký – Kofroň, M. Kovařčík, Hrehorčák – Ramik, Peterek, Kurovský.