Partnerský klub Nadační fond President Cup
MISTR 2010/2011
MISTR 2018/2019
Pohár prezidenta 2010/2011
Pohár prezidenta 2014/2015
Werk Arena Rozpis ledu Fanshop

Musil bude deptat soupeře Třince i nadále, s Oceláři prodloužil smlouvu

16.04.2020 · Klub
DAVID MUSIL ovládl v posledních dvou sezonách klubové statistiky v Radegast indexu i v počtu hitů. Obětavými výkony se prosadil i do české reprezentace, za kterou hrál na loňském mistrovství světa. Jeden z pilířů třinecké obrany bude pod Javorovým působit i nadále, s Oceláři podepsal novou smlouvu.

"David Musil je výborný defenzivní obránce s dobrými parametry, hraje srdcem. O jeho platnosti pro tým vypovídá i vyjádření Milana Gulaše. Když se ho na loňském vyhlášení Hokejisty sezony ptali, proti komu se mu hraje nejhůře, odpověděl, že jednoznačně David Musil. To mluví za vše," řekl sportovní ředitel Ocelářů Jan Peterek.

Musil získal s Třincem titul i stříbro. Letos, než byla sezona předčasně ukončena, obsadili Oceláři druhé místo po základní části. "Vytvořil se tady tým, který chce vyhrávat a má úspěchy. Líbí se mi, jak pracuje celá organizace a jaké máme zázemí. Vyhovuje mi také, že je Třinec menším městem a že je obklopen horami. Mám rád přírodu. Jsem tu celkově velmi spokojený, proto jsem se rozhodl zůstat," uvedl Musil.

Sedmadvacetiletý bek se přesunul do Třince před třemi roky ze zámoří, kde si připsal i čtyři starty v NHL. Od té chvíle je pevným článkem týmu a loni při jízdě Ocelářů za titulem dokonce suverénně vyhrál hodnocení celého play off v Radegast indexu. Umí hrát i výborně do těla a například nejlepší hráč extraligy Milan Gulaš po minulé sezoně na jeho adresu pronesl, že ho Musil pěkně štval a že svou práci dělal perfektně.

"Znám svoji roli. Statistiky ale tolik neřeším, pro mě je ze všeho nejdůležitější, abychom vyhrávali. A pokud se nepletu, v této sezoně jsme Radegast index vyhráli i jako tým. To dokazuje, že je nás tu více obětavých hráčů. Že jsme ochotni si pomáhat, postavit se jeden za druhého a hrát pro mužstvo. Doplňujeme se. To je pro úspěch důležité," podotkl.

I proto se tolik netrápí, že v každé sezoně vstřelil v základní části shodně po jedné brance. Celkově i s play off má v Třinci bilanci 4+33 ve 186 extraligových utkáních.

"Jsou hráči, kteří mají čuch na góly. Asi ho nemám," řekl Musil. "Samozřejmě chci pomáhat i v útoku a byl bych rád, kdybych dával více gólů. V této sezoně už jsem měl více šancí, jen mi to tam nepadalo. Možná je to i otázkou sebevědomí. Ale na druhou stranu, nejsem tady od střílení branek. Jak už jsem zmiňoval, pro mě je klíčové, abychom vyhrávali jako tým. To se daří," pokračoval.

Musil se z Třince odrazil i do reprezentace. Po premiérové sezoně u Ocelářů patřil do širšího kádru pro MS 2018 a o rok později se už do finální sestavy dostal. Dokonce se svými výkony posunul během turnaje na poslední zápasy do první obranné dvojice k Filipu Hronkovi z Detroitu. I v této sezoně se zúčastnil obou reprezentačních turnajů, na které Třinec uvolnil hráče.

"Je to i pro mě pěkná zpětná vazba. Musel jsem něco dělat dobře, když si mě vybrali do týmu a vložili do mě i během MS tolik důvěry. Ale vždy je na čem pracovat, pořád to může být lepší," řekl Musil, který zaujal reprezentační trenéry i přístupem. Minulou sezonu nevěděl, že je mezi náhradníky, a když mu volali, zda by mohl dorazit, neváhal změnit plány. "Reprezentovat je vždy čest. Každé pozvánky jsem si vážil," podotkl.

Za tři sezony v Třinci odehrál 257 utkání, minulý ročník jich zvládl 101

Pokud by se udělovala v české extralize cena Železný muž, David Musil by se zařadil k nejžhavějším kandidátům. Od příchodu do Třince odehrál za tři sezony v součtu utkání v přípravě, extralize, Spengler Cupu, Lize mistrů a reprezentaci úctyhodných 257 zápasů. V úvodních dvou sezonách hrál s Oceláři finále a po loňském titulu si protáhl sezonu na mistrovství světa.

"Cítil jsem se i letos dobře a moc jsem se těšil na play off. Zamrzí, jak to skončilo, ale zdraví je důležitější," řekl Musil, který si po minulém ročníku a 101 startech dopřál jen tři týdny volna. "Stačilo mi to. Možná to bylo až moc, protože mám stejně nejraději aktivní odpočinek. Pro mě je například dovolená i to, že vyrazíme s našima do Špindlu a tam jezdíme padesát šedesát kilometrů na kole. Anebo, když jsme se v Chorvatsku potápěli v moři a na pláži hráli volejbal. To je pro mě lepší regenerace než úplně vypnout a nic nedělat,“ vysvětlil.

Musil obvykle ani do WERK ARENY nejezdí autem. "Mám to kousek, asi dva kilometry. Z devadesáti procent chodím i na trénink pěšky nebo jezdím na kole. Jsem na čerstvém vzduchu, přijdu na jiné myšlenky. Je to uklidňující,“ doplnil.

Rodina mu šla příkladem, podědil pracovitost

David Musil pochází ze sportovní rodiny – táta František odehrál v NHL okolo 800 zápasů, stal se mistrem světa. Máma Andrea patřila k výborným československým tenistkám, vyhrála dokonce juniorku ve Wimbledonu. Strýc Bobby Holík nasbíral v NHL přes tisíc startů, dvakrát vyhrál Stanleyův pohár. Děda Jaroslav Holík získal kompletní sadu z hokejového MS, bronz z olympiády. Úspěšný byl i jako trenér, české juniory dovedl dvakrát k titulu mistrů světa.

"Z mého hlediska je důležité, aby si člověk mohl s klidným svědomím říci, že odvedl maximum. Měl jsem štěstí, že jsem takový přístup viděl každý den u mé rodiny. Když něco můj táta dělal, dělal to naplno. V čemkoli. Jsem stejný. Neumím se jen účastnit. Můžeme hrát badminton, tenis, pořád tomu chci dát maximum a vyhrát. Člověk to přitom nebere jako trénink a je to tak skvělý způsob, jak si udržovat kondici. Proto ve volnu rád dělám různé sporty," vysvětlil.

Občas je mu připomínáno, z jak slavné hokejové rodiny pochází, nemá ale ve zvyku se s nikým srovnávat. To je rada jeho strejdy Bobbyho. "Říkal mi, aby ses jako hráč posouval, musíš překonávat sám sebe,“ vysvětlil Musil. "Úžasné bylo, že nám všichni šli příkladem. Pořád zůstavali v pohybu a něco dělali. Když člověk vyrůstá v takovém prostředí, přijde mu to normální," pokračoval.

I jeho proto zdobí pracovitost. Kondiční trenér Ocelářů Marek Gryc pronesl, že si nepamatuje, aby Musil někdy vypustil trénink v posilovně. Jak tedy snáší současnou situaci se zavřenými sportovištěmi? "Tátovi jsem pomáhal skládat dřevo. Pokácelo se pár stromů. Člověk si u toho dobře pročistí hlavu, protáhne tělo. Je to náročné, ale nedá se to brát jako náhrada posilovny. Dost práce se udělalo i kolem zahrady, na té trávíme hodně času i s přítelkyní. Zašel jsem se i proběhnout. Nic moc extra se ale dělat nedalo," uzavřel.

Foto v článku: Lukáš Filipec, Petr Rubal

×
Dnes v 15:00 | Jun.
HC Oceláři Třinec
HC Vítkovice Ridera