Kapitán Vrána: Hrajeme hokej proto, abychom vyhrávali

14.09.2022 · Adam Sušovský
Už je to tady, nová hokejová sezona se v pátek rozjíždí a zásadní otázka novinářů na tiskové konferenci nemohla být jiná: Budou Oceláři i napočtvrté usilovat o obhajobu mistrovského titulu? "Dala se čekat. Všichni tady ale hrajeme hokej proto, abychom vyhrávali," říká před úvodním kolem extraligy kapitán týmu Petr Vrána.

Už v pátek odstartuje nová sezona hokejové Tipsport extraligy, jak moc se na ni těšíš?

Všichni se těší, léto je pro nás hokejisty vždycky dlouhé. Máme za sebou hodně dobrých přípravných zápasů, i na naše třinecké poměry taky spoustu cestování. Čeká nás navíc nová etapa, noví trenéři, hokej s novými spoluhráči. Sám jsem zvědavý a natěšný, jak se nám bude dařit!

Jak se ti jako kapitánovi týmu na tiskové konferenci poslouchaly otázky na téma obhajoby mistrovského titulu?

To bylo jasné. Třikrát za sebou jsme vyhráli titul, podobný typ otázky jsme přece museli čekat. Všichni hrajeme proto, abychom vyhrávali. Chceme být úspěšní, nikdo z nás nechce končit brzo a hrát dole. Tohle nastavení máme všichni stejné bez ohledu na to, že je tady nový trenér a pár nových hráčů.

Hodně se mluvilo taky o nových trenérech, o trošku jiné atmosféře v kabině. Jak bys to popsal?

Že je to přirozená věc. Venca Varaďa byl určitý typ člověka, pan Moták je taky jiný. Přišli i nějací noví hráči, takže energie v kabině je logicky trošku jiná. Ještě se pořád všichni seznamujeme, dozvídáme se o sobě navzájem co nejvíc. My, co jsme tady už nějaký čas byli, se snažíme novým klukům pomoct a vysvětlit jim, jak to tady funguje a jak jsme na to zvyklí.

Trenér Moták na tiskové konferenci řekl, že nechce a ani nemůže úplně měnit úspěšný systém týmu, ale přece jen by hru Ocelářů v nové sezoně trošku více zofenzivnil. To musíš jako útočník slyšet rád, ne?

Zase bych to ale určitě nevnímal tak, že tady budeme nějak bláznivě útočit. Možná se zapojí obránci více do útoku, zrychlíme přechod do ofenzívy, ale asi nebudeme hrát hurá hokej, ve kterém nastřílíme deset gólů. Někdo už tady taky zmínil, jestli náhodou nebudeme hrát na výsledky 8:7, jako se nám to předloni povedlo v bláznivém zápase doma s Budějovicemi. Já teda doufám, že ne. Pro diváky a statistiky by to bylo zajímavé, ale pro nás je důležité, abychom vyhrávali.

V elitní formaci zůstaneš spolu s Martinem Růžičkou, nový je prozatím váš spoluhráč - Miloš Roman. Jak se ti souhra s ním líbí?

Miloš dozrává do ideálního věku a podával tady v klubu dobré výkony dost dlouho na to, aby si tenhle prostor zasloužil. Zatím to funguje, budeme spolupracovat. A já doufám, že i my s Růžou mu můžeme něco předat, něco ho naučit. A že i jemu to bude s námi vyhovovat.

V letním období byly logicky nejsledovanější výkony v Champions Hockey League, kde před startem extraligy přišly tři velice těsné porážky v řadě. Jak bys to zhodnotil?

Loni jsme taky před sezonou prohrávali. Já viděl pozitiva v tom, že jsme ve všech těch třech zápasech, co zmiňuješ, dokázali skóre dotahovat. Začátky nám v nich utekly, to je pravda a není to dobré. Nicméně třeba ve Švédsku jsme dokázali soupeře dvě třetiny přehrávat, to z mého pohledu dobré bylo. Já myslím, že ty zápasy splnily přesně to, co od nich my hráči i trenéři vyžadujeme. Po pauze jsme se do toho zase dostali, zahráli si dobrý hokej, zjistili si, co a jak nám funguje. Já jsem byl hodně rád hlavně za to, že když jsme začali hrát naši hru, hokej, který umíme, dokázali jsme soupeře přehrávat.

A přestože přišly ty tři těsné porážky, vaše učinkování v Lize mistrů nekončí. Naopak můžete díky říjnovému dvojzápasu s Davosem nadále pomýšlet na postup do play off...

Přesně tak, ještě není konec. Ty zápasy nás čekají za nějaké tři týdny, uvidíme, jak na tom budeme zdravotně, v jaké budeme formě. Rozhodně ale do Davosu nepojedeme s tím, že to jenom nějak dohrajeme. Dokud máme šanci, budeme hrát tak, abychom postoupili dál.

V pátek ale začíná také domácí soutěž, experti a fanoušci se na novou sezonu nemohou dočkat. Jak jsi sledoval letní dění v klubech, které mocně posilovaly, ty?

Vrátilo se do Česka hodně kluků, jednotlivé týmy posilovaly velkým stylem. Myslím, že sezona bude vyrovnaná a velmi náročná. To je dobře pro ligu, o něco horší pro jednotlivé týmy. Nejen pro nás, ale také pro ostatní favority, kteří budou muset dokázat, že těmi favority chtějí být právem.

V tomhle ohledu se mluví hlavně o loňském finalistovi Spartě a také o Pardubicích, tvůj názor?

Že mezi nimi moc velký rozdíl není. Sparta nakoupila pár hráčů, jejich tým byl už tak hodně kvalitní. A to samé se dá říct o Pardubicích. Tyhle dva týmy se myslím hodně vyrovnaly. Ani jeden z nich nebude snadným soupeřem.

HC Motor České Budějovice