Kapitán David Stránský: Nebyl to obyčejný tým, ale rodina!

06.04.2016 · Martina Sikorová
Jako první kapitán dovedl juniorský tým Ocelářů až na vrchol. Obránce DAVID STRÁNSKÝ se ohlédl za celou letošní sezónou, na jejímž konci slavili junioři mistrovský titul.

Vstup do mistrovské sezóny by se rozhodně nedal označit jako povedený. Spíše naopak. Mladí Oceláři postupně prohráli tři utkání, špatný start ale vzápětí zlomili a pomalu začali stoupat tabulkou juniorské extraligy. „Zpočátku se sezóna nevyvíjela vůbec podle našich představ, ale trenéři nám říkali, že není nutné panikařit, protože sezóna je ještě dlouhá. Myslím, že i v těch prohraných utkáních jsme byli minimálně vyrovnaným, ne-li lepším týmem, ale pohořeli jsme na efektivitě v zakončení.“

Třinecká mašina postupem času nabírala na otáčkách, svěřenci trenéra Wojnara a posléze Varadi začali sbírat body jako houby po dešti a nechybělo mnoho k tomu, aby třinečtí junioři ovládli také úvodní část soutěže. „V základní části jsme si uvědomili, že se nemusíme bát žádného soupeře a nabrali jsme potřebné sebevědomí. Celou dobu jsme šlapali na paty Spartě, se kterou jsme nakonec v posledním utkání hráli o první místo. Bohužel jsme nevyužili velké množství gólových příležitostí, což nás hodně mrzelo. Museli jsme na ten nezdar rychle zapomenout, protože nás za tři dny čekal první zápas play-off.

Hodit nepovedený zápas za hlavu se povedlo mladým Ocelářům na výbornou. Sérii s Mladou Boleslaví ukončili hráči s drakem na prsou po výsledcích 4:1, 5:1 a 7:3 v nejkratším možném čase a mohli se začít chystat na další kolo vyřazovacích bojů. „Na první pohled to vypadá hladce, ale Mladá Boleslav byla velmi houževnatý soupeř. Snažili se hrát nátlakový hokej se spoustou osobních soubojů, někdy mi přišlo, že až za hranou tolerance. Potřebovali jsme udržet nervy na uzdě a soustředit se pouze na svůj výkon, což se nám v konečném důsledku povedlo a zaslouženě jsme postoupili dál.”

Jasně se zpočátku vyvíjelo také čtvrtfinále. Třinečtí mladíci opět zvládli oba zápasy ve staré Werk aréně a v Hradci tak stačilo zvítězit v jediném zápase. Nestalo se a série se vrátila zpět do Třince. Ještě ve třicáté minutě rozhodujícího utkání vedli Oceláři pouze o gól, nakonec ale posunuli výsledek až ke skóre 11:3. „Zápasy s Hradcem byly velmi vyrovnané a rozhodovaly detaily. Věřili jsme, že se nám sérii podaří ukončit v Hradci, minimálně ve druhém utkání, které jsme ztratili v nájezdech. Řekli jsme si, že se nic neděje, že pořád máme výhodu, protože rozhodující utkání hrajeme doma a tam nás přelstít nemůžou. Myslím si, že v pátém utkání tým ukázal svou neskutečnou vnitřní sílu a odhodlání podřídit všechno společnému cíli a tím byl postup na finálový turnaj.“

Ještě než se přesuneme k závěrečném turnaji, musíme zmínit jednu zajímavou bilanci. I se zápasy play-off sehráli třinečtí mladíci ve staré Werk aréně sedmadvacet zápasů, přičemž ztratili pouze dva z nich. „To jsem ani nevěděl, ale je pravda že doma jsme měli obrovskou sílu a věřili jsme si na každého soupeře. Stará Werk Aréna nám poskytla velký komfort a cítili jsme se v ní opravdu výborně. I později v play-off, kdy se po vypadnutí Áčka naskytla možnost přesunu do nové WERK ARENY, jsme se společně rozhodli zůstat na staré hale a dát jí co nejlepší možné rozloučení. V neposlední řadě nesmím zapomenout na fanoušky, kterých během sezóny pořád přibývalo a v posledních utkáních v Třinci jich bylo opravdu hodně, za což jim děkujeme. A kdo ví, možná kdyby se hrálo play-off až do finále, podařilo by se ji zaplnit jako za starých časů.“

David Stránský přebírá pohár pro vítěze juniorské extraligy

Semifinále a finále se ale letos dle klasického formátu nehrálo, na místo toho se čtveřice nejlepších sešla na turnaji v Litoměřicích. Týmy se nejprve utkaly jednou každý s každým a dle umístění v minitabulce pokračovaly do finále nebo zápasu o bronz. „Podle mého názoru k hokeji patří play-off zápasy, kdy série utkání mezi dvěma soupeři přidává těm samotným zápasům vyhrocenost a větší atraktivitu pro diváky i pro samotné hráče. Svaz se ale rozhodl pro tento model, což má také své kouzlo. Je to krátkodobá záležitost, sehráli jsme čtyři utkání ve čtyřech dnech, což bylo fyzicky velmi náročné. Tým, který chtěl uspět, si mohl dovolit minimum chyb, protože v tak krátkém turnaji má každá chybička o hodně větší význam než v klasickém play off.“

Final Four v Litoměřicích se nakonec proměnil v třineckou pohádku. Mladí Oceláři základní skupinou doslova prolétli a po třech nadílkách soupeřům si zajistili vstupenku do finále. V zápase o zlato si třinečtí mladíci zopakovali bitvu se Spartou a po výhře 4:2 mohl David Stránský jako první kapitán třinecké juniorky převzít mistrovský pohár. „Po zisku titulu zavládla obrovská euforie a upřímná radost z dosaženého úspěchu, pro který jsme dřeli od začátku letní přípravy až po závěrečnou sirénu finálového utkání. Jsem velmi hrdý na celý mančaft včetně realizačního týmu za to, co jsme dokázali. To nebyl obyčejný tým, to byla rodina! A proto na tyto okamžiky nikdy nezapomeneme!“

Talentovaný obránce se rozhodl s hokejem skloubit také náročné studium medicíny. A jaký obor si vybral? Rozhodl se pro profesi, kterou důvěrně zná z vlastní hráčské kariéry. „Vybral jsem si fyzioterapii, protože se s touto profesí setkáváme jako sportovci velmi často a moc se mi líbí, že fyzioterapeut dokáže sportovci okamžitě pomoct a snaží se ho v co nejkratší době vrátit do plné sportovní zátěže, což je pro nás sportovce to nejdůležitější.“

Skloubení hokeje se studiem není vůbec snadná záležitost. Své o tom ví i David Stránský. „Je to náročné nejen časově, ale také na cestování. Studuji v Ostravě, kam dojíždím téměř každý den, ale na druhou stranu je studium takový můj relax od každodenního drilu v posilovně nebo na ledě. Zároveň má můj obor velmi blízko ke sportu, takže poznatky získané ve škole můžu chytře aplikovat u strečingu, kompenzačních cvičení a podobně.“

HC Motor České Budějovice