Junior Švančara: Přijďte se podívat v pátek a v sobotu na hokej. Bude to skvělá podívaná!

21.01.2022 · Šárka Kolková
Svěřenci trenéra Muchy mají za sebou druhý náročný venkovní trip tohoto roku. V uplynulém týdnu byla jejich trasa Havířov – Chomutov – Litvínov a z těchto měst odváželi hráči s drakem na hrudi tři výhry, tedy získali devět možných bodů z devíti. Velkou měrou k vítězství přispěl brankář Patrik Švančara, který se ve všech třech případech postavil mezi tyče a z celkových 127 střel pustil za sebe jen pět tref. Třinecký brankář se vrátil k posledním duelům měsíce ledna, promluvil o svém kolegovi Klimkovi, a hlavně vás všechny zve na páteční duel se Zlínem a na sobotní souboj s Brnem.

Třinecký tým juniorů ukončil první polovinu ledna venkovním tripem a tento týden si zahraje doma v Mini WERK ARENĚ. Pro třineckého gólmana to nebyla dvakrát lehká záležitost, neboť týmy, s kterými hráli, se nacházely na dolních pozicích tabulky. “Souboje nebyly vůbec jednoduché, hráli jsme sice proti soupeřům, kteří jsou níže postavení v tabulce, ale byli to rivalové, kteří jsou velice zarputilí a nedali nám nic zadarmo,” hlásí k výkonu soupeřů Patrik Švančara.

V Havířově šel do třetí třetiny za stavu 3:2 pro Třinec a v Litvínově byla situace podobná, akorát výsledek na tabuli ukazoval 2:1. Jak Havířov, tak Litvínov mohl vyrovnat a zkomplikovat situaci, ale strážce brány měl před sebou jasný úkol. “Šel jsem do třetí třetiny s tím, že jiná možnost, než chytit puk není.” A povedlo se, Třinec vyhrál v úterý 3:2 na ledě Havířova a v sobotu s Litvínovem 2:1. Švančara také pověděl, že nebezpečné momenty zažíval v juniorském derby právě v posledních minutách. “Tři minuty před koncem jsme hráli ve čtyřech oslabení. Nebylo tam ale tolik střel oproti duelu s Litvínovem. Nebyl jsem v takovém tempu, naopak v sobotu ano,” přisvědčil k úternímu souboji.

V pátečním duelu byla juniorská výprava bezchybná hlavně v koncovce. Třinečtí rozdrtili hráče Chomutova 10:2. “Nedá se říct, že to bylo lehké, protože u takových protivníků se špatně čte hra. Byli jsme jasně lepší, ale Chomutov měl šance, které určitě mohly být gólové,” pověděl na adresu klubu z ústeckého kraje. Po fyzické stránce bylo utkání s Vervou náročné víc než obvykle s jakýmkoliv jiným týmem, neboť soupeř na něj vyslal 53 gólových pokusů. “Letělo na mě nejvíce střel, ale po psychické stránce byly všechny zápasy stejně těžké.”

Junioři nemají postupovou příčku ještě jasnou, a to si uvědomuje celý třinecký kádr. “Minulý týden byl pro nás takový černý víkend, ze kterého jsme se museli, co nejrychleji dostat, jelikož postupové pozice ještě nemáme stoprocentně jisté. Povedlo se a všichni jsme za to rádi,” sdělil k posledním zápasům.

Na Švančaru mířilo v posledních třech duelech, jak už jsme zmínili přes sto střeleckých pokusů a z toho pouhých pět propustil za svá záda. Není se čemu divit, že maskovaný muž poslouchá pokyny trenéra a jeho práci věří. “Snažím se dodržovat věci, na kterých s trenérem gólmanů pracujeme. Poté se snažím je používat v zápase a funguje to.” Pro úspěch týmu tak stále musí udržovat svou mysl jasnou. “V den zápasu si určitě připomínám věci, kterými se mám řídit a vím, že to je v ten den nejdůležitější, takže svou pozornost směřuji čistě na zápas a nemyslím na nic jiného. V samotném zápase mám hlavu čistou, a tak se soustředím na nadcházející akci.”

Záda mu kryje Jakub Klimek a spolupráci s ním si nemůže vynachválit. “S Kubou jsme si sedli, navzájem se podporujeme a doplňujeme,” vyjádřil se na adresu svého kolegy. O brankářích se říká, že jsou svým způsobem zvláštní a dá se očekávat, že mají před utkáním speciální rituál, ale gólman Ocelářů se nijak zvlášť tímto směrem neubírá. “Žádný speciální rituál před duely nemám. S týmem si před začátkem rozcvičky kopneme balónem, poté už se jen rozcvičím tak, jak potřebuji,” pronesl třetí nejlepší brankář soutěže pohledem procentuální úspěšnosti.

Třinecký kádr čeká v pátek pod Javorovým souboj se Zlínem a v sobotu s Kometou Brno. “Zlín je soupeř, který se momentálně rve o každý bod, aby se udržel na postupové pozici o play-off. Mají tam kluky, kteří dokážou rozhodnout utkání. Určitě to nebude nic jednoduchého. Kometa Brno je tým, který je jednou nohou v bojích o titul, stejně jako my. Do konce zbývá ještě šest utkání, ve hře je tedy ještě osmnáct bodů, které dokážou zamotat celou tabulku.” A co vzkazuje divákům? “Určitě bychom byli rádi, aby dorazilo hodně fanoušků a podpořili nás na naší závěrečné cestě do play-off. Bude to skvělá podívaná. Děkujeme,” zakončil Švančara.

Pro bližší upřesnění:

Pátek 21. ledna HC Oceláři Třinec x PSG Berani Zlín – Mini WERK ARENA18:00