Jiří Polanský: Liga mistrů? Hokejový svátek!

28.08.2019 · Martin Stebel
Žádný jiný Ocelář nemá v Lize mistrů lepší bilanci kanadského bodování. Za čtyři sezony ve 26 zápasech, které v rámci této soutěže dosud absolvoval, zaznamenal sedm gólů a čtrnáct asistencí. "Ligu mistrů musíme hrát s elánem a nadšením. Je to odměna za minulou mistrovskou sezonu," tvrdí JIŘÍ POLANSKÝ.

V pátek Oceláři vstoupí do dalšího ročníku Champions Hockey League. Zkušený střední útočník přiznává, že se na zápas, ve kterém znovu půjde o body, už nyní těší: "Abych řekl pravdu, jsem rád, že už za sebou máme letní přípravu a po čtyřech měsících nás konečně čeká ostrý soutěžní zápas, který ukáže, jak na tom ve skutečnosti jsme. Patřím ke starším hráčům a Liga mistrů je pro mě stále velmi prestižní záležitost. Aby se tým do této soutěže dostal, musí mít skvělou předešlou sezonu, každý chce v Evropě zanechat co nejlepší dojem. Zápasy v Lize mistrů beru jako svátek, je to odměna za minulou sezonu."

Některé české týmy ovšem v minulosti k evropské hokejové konfrontaci přistoupily ne zcela seriózně, poskytli volno nejlepším hráčům a do hry pustili převážně juniory. Tohle ovšem rozhodně není případ Ocelářů: "Chci znovu zdůraznit, že tuto soutěž vnímám jako ocenění za uplynulý ročník, který se nám tolik podařil. Není to automaticky, měli bychom si toho vážit. Ligu mistrů musíme hrát s elánem a nadšením. Takovým způsobem jsme zvládli mistrovské play-off a byl bych rád, aby nás tohle provázelo i v letošní Lize mistrů. Beru to jako soupeření mezi jednotlivými státy, člověk alespoň pozná, jak na tom je, jaký styl hokeje se jinde praktikuje. Projekt Ligy mistrů beru jako skvělou věc, výbornou myšlenku. Mezistátní formát má budoucnost, je třeba zažít mezinárodní konfrontaci. To všechny hráče posouvá, získáváte zkušenost, kterou nikde jinde nekoupíte."

Právě třinecký útočník s číslem 23 byl autorem historicky první branky Ocelářů v Champions Hockey League. V srpnu 2014 během první třetiny skóroval proti švýcarskému Bernu a nastartoval tak domácí kanonádu 7:0: "Na ten zápas si vzpomínám moc dobře. Tehdy jsme nastoupili proti soupeři, od kterého se příliš nevědělo, co přesně čekat. Asi nikdo nevěřil, že se nám bude tak dařit, ale hráli jsme tehdy výborně. Švýcarské týmy ovšem šly v posledních letech výrazně nahoru, dnes by to už tak jednoduché určitě nebylo."

Zahajovacím rivalem Ocelářů letos bude tým z Lahti. Co na protivníky ze země tisíce jezer populární Polda říká? "Bude to tvrdý oříšek. S finskými týmy nemáme z minulých let pozitivní bilanci. Třeba Švédy jsme naopak většinou poráželi, ale pro Finům to bylo horší. Je na čase jim to konečně vrátit. Hrozně těžké to bude také proti běloruskému Minsku. V Evropě už nejsou snadní soupeři. Minulý rok mě třeba hrozně zaujal a také překvapil Hamar, na který jsme narazili ve skupině. Norové hráli technicky a bruslařsky náročný hokej, dohrávali souboje, byli hrozně nepříjemní, kousaví. Proti nám určitě nebyli favoritem, ale ukázali, že zápasy se dají urvat nesmírnou bojovností a zarputilostí. Bylo to velmi poučné."

Ani letos nebudou Oceláři za hokejovým dobrodružstvím po Evropě cestovat bez věrných příznivců. Tuto skutečnost náš respondent kvituje s velkým povděkem: "Jsem hrozně rád, že fanoušci s námi už několik let cestují a mohou sdílet hokejové zážitky, prohlédnout si město a užít si pěkné chvíle. Když přijdete v Norsku, Švédsku či Finsku na zimák a jsou tam vaši fanoušci, tak už to samotné vás nenechá chladným. Je to motivační faktor navíc. Když pak s těmi lidmi sedíte v letadle, nechcete jim dokola vysvětlovat, proč se nedařilo. Naopak si s fanoušky chcete užít pocit z výhry. Liga mistrů se primárně nehraje pro peníze, hraje se hlavně pro čest. Daleko důležitější je příjemný pocit z výhry a sdílená radost s fanoušky. Snad tomu bude tak i letos," přeje si závěrem historicky nejproduktivnější Ocelář v CHL.

HC Motor České Budějovice