Jdeme si finále užít, hlásí Vladimír Svačina

11.04.2018 · Martin Stebel
Ve své sbírce má zatím tři extraligová stříbra. Dvakrát s vítkovickým týmem, jednou se mu to povedlo v libereckém dresu. Především loňská finálová zkušenost zpod Ještědu, kde působil v rámci hostování z Třince, je stále poměrně čerstvá. Osobní motivace VLADIMÍRA SVAČINY před startem finále je proto zcela logická - s Oceláři konečně touží vystoupat na samotný vrchol!

Vláďo, po náročném semifinále dostali Oceláři dva dny odpočinku. Jaký byl tvůj program?

Volné dny jsem strávil s rodinou. Byl jsem nakupovat komodu, kterou jsem následně skládal. Udělal jsem na terase oheň, byla grilovačka. Věnoval jsem se malé dceři, byli jsme se projet na kole, dal jsem si na zahrádce pivo. Trochu jsem vypnul a užíval si rodinnou pohodu.

Teď už ale znovu zpátky v tvrdém pracovním procesu. Z minulé sezony máš proti Brnu nevyřízené finálové účty, že?

Mám šanci jim to vrátit, minulý rok jsme s Brnem projeli 0:4, finále nám s Libercem vůbec nevyšlo. Věřím, že letos se s Oceláři budeme radovat my. Pardubice a Hradec mají hru založenou z větší části na defenzívě, s Brnem to bude daleko otevřenější partie. Podobné soupeře jsme letos měli v Lize mistrů a tam se nám dařilo. Myslím si, že Brno nebude tak důsledně bránit střední pásmo, ale možná nás překvapí. Očekávám útočnější hokej, mohlo by se hrát nahoru dolů, atraktivní podívaná pro diváky.

Kometu zatím výrazně drží Marek Čiliak. Co by na něj mohlo platit?

Chytá výborně, ale není neprůstřelný. Musíme mu hru co nejvíc znepříjemnit. Je třeba hodně clonit, dorážet. Když nebude vidět puky, bude to mít složitější. Musíme ho zasypat střelami. V brance může být kdokoliv, ale hlavní faktor jsme my. Chceme mu chytání zkomplikovat.

Vladimír Svačina věří, že po finálové sérii bude mít se spoluhráči důvod k oslavám, jak tomu bylo po semifinálové bitvě s Mountfieldem. foto: Petr Rubal.

Kdybys měl porovnat loňský kádr Brna s tím letošním, v čem spatřuješ rozdíl?

Moc změn tam nevidím. Odešel jim Kvapil, je tam ale zpátky Martin Nečas, který za rok hodně vyzrál. Mají v podstatě stejný tým, nebude to výrazně jiný soupeř. Letos hrají parádně, mají sebevědomí ještě z loňska, ale doufám, že najdeme recept, jak je zastavit.

Na cestě do finále jste museli odvalit třináct zápasových "balvanů", Kometa jen devět. Může se tento rozdíl projevit?

Máme v nohách sice víc zápasů, déle jsme hráli i Ligu mistrů, ale to není podstatné. Každý hokejista vám řekne, že raději hraje ostré utkání, než jen trénuje. Myslím si, že nám hodně pomohla maximálně dlouhá série proti Pardubicím. Tohle nás nakoplo, dokázali jsme si, že hokej umíme. Nebyla žádná dlouhá prodleva, ale hned jsme šli na Hradec, byli jsme v laufu, nevypadli jsme z herního rytmu.

Jaké pocity tři dny před startem finále převládají? Je to víc natěšenost nebo naopak trochu stres?

Možná to bude znít jako fráze, ale půjdeme si finále hlavně užít. Zahrát si o titul, to se každému hokejistovi nepoštěstí. Stresy ať mají týmy v baráži, ne ve finále. Venku už je teplo, do arény člověk chodí v mikině, za čtrnáct dní je konec sezony a já doufám, že se nakonec budeme radovat my!

Dnes v 18:00 | Jun.
HC Energie Karlovy Vary