Hokejisté učili nejmenší děti správně cvičit

09.05.2013 · Tisková zpráva
O to, aby se pravidelný pohyb stal pro děti přirozený a zábavný, usiluje už druhým rokem projekt nazvaný "Třinec cvičí s dětmi – pro radost a pro zdraví". Vymyslela jej gymnastka Zuzana Jakešová a dnes pravidelně učí, jak se protáhnout, jak udělat kotoul nebo jak si udržet správné držení těla, na šest stovek dětí předškolního věku. Hodinu tělesné výchovy s prvky gymnastiky v úterý 7. května absolvovali také hokejisté týmů HC Oceláři Třinec a HC VÍTKOVICE STEEL.

Cvičení ve formě her a překážkových drah, při kterých děti rozvíjí své schopnosti a učí se různým pohybovým dovednostem, děti baví a je zaměřeno především na rozvoj obratnosti. „Děti se učí základní pohybové dovednosti, od kotoulů, výmyků, ručkování na bradlech, odrazových cvičení, překonávání překážek a držení rovnováhy, až po správné držení těla a protažení,“ rozvádí Zuzana Jakešová. Pěti hokejistům týmu HC VÍTKOVICE STEEL a pěti z HC Oceláři Třinec dala za úkol na pěti stanovištích postarat se o předškoláky několika tříd z mateřských školek. Ti jim tedy asistovali u skákání na trampolíně, ručkování na bradlech či chůzi po kladině.

Hokejisté pomáhali na popud hokejové sázky z loňského roku, v níž vrcholní představitelé obou klubů Jan Czudek a Dmitrij Ščuka vsadili peníze, za něž se pak koupily šesti mateřským školám na Třinecku polytechnické stavebnice. A zároveň se zavázali ke konkrétní pomoci. „Zatímco stavebnice mají pomoci dětem v rozvoji technických dovedností, hokejisté je jako úspěšní sportovci mohou motivovat k pohybu, který je pro děti velmi důležitý a bohužel opomíjený,“ říká generální ředitel Třineckých železáren Ing. Jan Czudek.

Podpora projektu, který se snaží v dětech vzbudit zájem o cvičení jako běžnou součást života, se jako pomoc přímo nabízel. V Třinci je do něj zapojeno 19 školek. Děti cvičí ve specializované gymnastické tělocvičně nebo přímo ve školkách jednou týdně po celý školní rok. Občanské sdružení, které projekt realizuje, založila Zuzana Jakešová s dalšími trenéry sportovní gymnastiky s pedagogickým vzděláním. Jeho tváří se stal třinecký hokejista Jiří Polanský a záměr nadchl také město Třinec, které jej spolu s dalšími sponzory podporuje, takže děti mají cvičení zdarma. „Zdravý životní styl je základní prevencí obezity a jiných zdravotních problémů, způsobených nedostatkem pohybu,“ podotýká Zuzana Jakešová. Naráží na fakt, že počet obézních dětí od počátku 90. let stoupá i v České republice. Přitom je podle Státního zdravotního ústavu známo, že s výskytem nadměrné hmotnosti v dětském věku stoupá riziko nadváhy v dospělosti se všemi negativními následky. Obezitou trpí už pětina českých dětí.

Účinkovali:

Jiří Polanský, Jan Peterek, Šimon Hrubec, Adam Rufer, Martin Lojek
HC VÍTKOVICE STEEL
Roman Szturc, Petr Kolouch, Jan Káňa, Ondrej Šedivý, Rudolf Huna
… a děti z mateřských škol v Třinci Neborech a ulic Štefánkova, Máchova a Nerudova.

Petra Jurásková
tisková mluvčí Třineckých železáren.