Frozen Cup vyhráli hráči Liberce, domácí tým má bronz

30.12.2018 · René Sasyn
Zahajovací den se nesl ve znamení bojů o co nejlepší umístění ve skupinových fázích. Ve skupině A se dařilo Bílým Tygrům z Liberce, kteří ztratili pouhé dva body. Se ztrátou dvou bodů se na druhém místě umístili domácí Oceláři. Skupině B po prvním dni vládl tým z Vítkovic, který měl však stejně bodů jako druhá Olomouc. Zápasy ve skupině pokračovaly až do poloviny druhého dne.

Tam se rozhodlo o tom, kdo si zahraje play-off ve WERK ARENĚ a kdo se naopak bude stěhovat do mini WERK ARENY k soubojům o umístění. Oceláři sice padli v semifinále s Olomoucí, ale v souboji o třetí místo si s Vítkovicemi spravili chuť a brali bronzové medaile. Ve druhém semifinále Bílí Tygři dokázali zdolat tým Vítkovic. Poté bylo k vidění velmi vyrovnané finále, kde se nakonec po těsném souboji mohli ze zisku zlatých medailí radovat kluci z Liberce.

Hrálo se systémem 2x20 minut a každá dvacetiminutovka byla počítána jako samostatný zápas. Výhra v jednom zápase byla za dva body, remíza za jeden. Kluci poté dostali možnost nadstavby v podobě prodloužení tři na tři. Zde byla výhra pouze za bod. V play-off se však obě třetiny počítaly jako jeden zápas.

K prvnímu utkání turnaje proti sobě nastoupily týmy Vítkovic a Olomouce. Šťastnější byli hráči z Hané, kteří zdolali Vítkovice ve druhé třetině a celkem si na své konto připsali 4 body. S půlhodinovým zpožděním odstartoval souboj ve velké hale, kde proti sobě nastoupili Oceláři a HS Riga. Utkání bylo velmi vyrovnané, první dvě periody skončily nerozhodně, v prodloužení o bodu navíc rozhodli domácí. V dalším dopoledním zápase proti sobě nastoupil tým HC Sokol Kyjev a HK Poprad. Po nerozhodné první třetině dokázali v druhé uspět hráči Sokolu, ovšem v prodloužení se povedlo uspět týmu z Popradu. V duelu mezi Minskem a Libercem se mohli radovat borci z Podještědí, kteří dokázali vyhrát obě třetiny. Po slavnostním zahájení turnaje přišli na řadu další zápasy. Ve svém druhém zápase nedali Vítkovice šanci Kyjevu a z utkání si odnesly plný počet bodů.

Domácí Oceláři sice ztratili v souboji s Minskem první třetinu 0:1, ale v té druhé už dokázali vyhrát 5:2. Bonusový bod si pro sebe urvali v prodloužení. Zatímco ve velké hale finišoval zápas mezi Oceláři a Junostem, v malé hale se odehrával souboj mezi Olomoucí a Popradem. Poprad sice dokázal v první periodě porazit Olomouc 3:1, poté však v druhé části prohrál 3:7 a rovněž ztratil i bod v nadstavbě. Poslední zápas dne se odehrál mezi Rigou a Libercem. Liberec dokázal v obou třetinách bez větších problémů zdolat Rigu, jenomže prodloužení se jim opět nevyvedlo, a tak si bonusový bod připsal tým HS Riga.

Druhý hrací den otevřel zápas Vítkovic s Popradem. Vítkovice dokázaly hosty ze Slovenska udolat 3:1, 3:0 a připsali si i bonusový bod z prodloužení. Ve velké hale se jako první duel odehrál souboj mezi Oceláři a Libercem. V první periodě se sice z výhry radovali hosté, jenomže ta druhá skončila remízou. Bohužel pro domácí, Liberec dokázal v nadstavbě vstřelit gól a vyhrál svoje první prodloužení na turnaji. K duelu na malé hale se postavily týmy z Olomouce a z Kyjevu. Větší radost po duelu měli borci z Olomouce, kteří neztratili ani bod. Poslední zápas základních skupin se odehrál mezi Junostem Minsk a Rigou. Tým z hlavního města Běloruska dokázal první třetinu vyhrát 2:1, avšak v té druhé se oba týmy rozešli smírně po remíze 2:2. V prodloužení gól nepadl, tudíž bonusový bod se neuděloval. Základní část rozhodla o tom, že v odpoledních zápasech se utvořily semifinálové dvojice Liberec-Vítkovice a Třinec-Olomouc.

Na malé hale v play-off o umístění na sebe narazily týmy Junostu a Kyjevu, a Poprad s Rigou. V prvním semifinále dokázal Liberec udolat Vítkovice poměrem 5:1 a postoupil do finále. V tom druhém měli sice herně navrch domácí Oceláři, jenomže selhali v koncovce a prohráli s Olomoucí 2:5. Olomouc postoupila do finále a Třinec s Vítkovicemi si zahrál souboj o třetí místo. V play-off o umístění se střetl tým Minsku a Popradu. Po velmi vyostřeném hokeji se z výhry 3:0 nakonec radoval Minsk a postoupil do souboje o páté místo. Na druhé straně pavouku se potkala Riga s Popradem a úspěšnější byli borci z Rigy poměrem 6:2.

Finálový den turnaje odstartoval zápasem mezi Kyjevem a Popradem o umístění. Sedmé místo nakonec obsadili hokejisté z Popradu, kteří porazili Sokol Kyjev 3:1. Poté se v malé hale odehrál souboj mezi Junostem Minsk a Rigou o místo páté. I z druhého vzájemného střetnutí obou týmů byli šťastnější hráči Junostu, kteří porazili v souboji o páté místo Rigu 4:1. Souboje na velké hale odstartovalo derby mezi Oceláři a Vítkovicemi o třetí místo. Tomu jasně dominovali domácí, kteří dokázali zdolat své soky vysoko 9:2 a mohli se tak radovat ze zisku bronzových medailí. "Turnaj byl náročný, myslím si že jsme měli dostatek štěstí pro to abychom postoupili do play-off, to však k hokeji patří. Poslední zápas jsme odehráli velice suverénně a výborně, škoda že jsme ty výkony nepodávali po celou dobu turnaje," hodnotil třinecký kouč Jan Lucák, který dovedl své svěřence k bronzovým medailím.

Ve finále se proti sobě postavily týmy z Liberce a Olomouce. Utkání bylo velmi vyrovnané. Po první třetině byl stav nerozhodný 2:2, jenomže ve druhé třetině dokázal Liberec skórovat čtyřikrát, zatímco Olomouc jen dvakrát, tudíž si pro celkové první místo v turnaji dokráčeli Bílí Tygři Liberec. "Turnaj hodnotím velice pozitivně, neměli jsme snad jediný špatný moment, hlavně musím pochválit kluky za to, jak k tomu přistupovali a chtěl bych poděkovat organizátorům za parádní turnaj, na který nás Třinec pozval," hodnotil vystoupení svého týmu na turnaji trenér Ctibor Jech mladší. Olomouc skončila na skvělém druhém místě. "Turnaj hodnotím jako maximální výkon všech hráčů ale i lidí, kteří se o tady ten turnaj starali, asi jsem ještě nikdy nezažil tak kvalitní turnaj po všech stránkách. Každý zápas měl grády, hrálo se na krev. Hlavně bych chtěl poděkovat klukům za to, jak měli stabilní výkony a za to, co na ledě předváděli. Je radost s nimi pracovat" zhodnotil turnaj trenér Olomouce Jan Littner, který dostal tým na starost při absenci hlavního trenéra.

Frozen Cup HC Oceláři Třinec 2019 by se neobešel bez podpory sponzorů. Mezinárodní turnaj mládeže podpořily Třinecké Železárny, Moravia Steel, Nadační fond OCELÁŘI, ale také reklamní agentura BULAWA a JÁGRTEAM, který věnoval do turnaje věcné ceny pro nejlepší hráče zápasů a celého turnaje.