Partnerský klub Nadační fond Dračí studio President Cup Třinecké statistické okénko
MISTR 2010/2011
MISTR 2018/2019
MISTR 2020/2021
Pohár prezidenta 2010/2011
Pohár prezidenta 2014/2015
Werk Arena Rozpis ledu Fanshop

Frontman Mňágy: Ocelářům fandím, řvu jak blázen a brzy přijedu zas

18.10.2021 · Adam Sušovský
Rozhovor s frontmanem kapely Mňága a Žďorp Petrem Fialou, o jeho vztahu k hokeji, třineckým Ocelářům a přátelství s hlavním trenérem Václavem Varaďou.

Když se z reproduktorů třinecké WERK ARENY v pátek ozvala "Písnička pro tebe...," začalo být všem fanouškům jasné, že na tribuně sedí jeden zvláštní host. Ano: Byl to Petr Fiala, populární zpěvák a frontman kapely Mňága a Žďorp. A pozor: Taky velký fanoušek Ocelářů, to se o něm málo ví. 

"Hokej miluju, jsem rád, že jsem se do Třince po tom dlouhém období, co máme všichni za sebou, zase mohl na stadion vrátit. Seděl jsem za střídačkou jakoby v úplně jiném světě. Řval jsem u toho jak blázen a jen čuměl, protože hokej je prostě psycho. Člověk se těm emocím neubrání, když padne gól nebo to někomu ve velké šanci sjede z hokejky, je to masakr," popisuje nadšeně svým typickým způsobem známý zpěvák. 

A jak se z něj Ocelář vlastně stal? 

"V blahé paměti jsem jezdíval od nás z ValMezu do Vsetína s tatínkem, to se Na Lapači hrála ještě národní liga. Začátek devadesátých let, stadion narvaný k prasknutí už hodinu předem, půlka lidí ožralých. Pak táta zemřel, Vsetín z extraligy sestoupil, tak kam mám jezdit? Do Olomouce? Do Zlína? Ne... Měl jsem jasno, že budu na hokej chodit do Třince," říká. 

"Může za to Radek Bonk, můj kamarád, a možná největší fanoušek naší kapely," směje se Fiala. 

"Už to bude dobrých patnáct let, co jsem se s ním poznal. Dohráli jsme zrovna koncert v Krnově, v Kofola Music Baru, co tam je, když se najednou na pódiu začal potácet dvoumetrový řízek. Hnal jsem pořadatele, ať s ním něco dělají, byl trošku v ráži. A oni mi řekli, že to je Radek Bonk, že hraje v NHL. Tu já miluju, musel jsem se s ním skamarádit," vypráví barvitě Fiala. 

"Ty prý hraješ za Ottawu!"

"Cože? Za jakou Opavu, jdi do háje. Já hraju za Ottawu."

"No, vždyť to říkám."

Takhle se Petr Fiala s kapitánem prvních třineckých mistrů před časem seznámil, dodnes k sobě mají velice blízko. Fiala přiznává, že Radek Bonk jeho kapelu miluje. "On je úplný fanatik. Když jsme vydávali desky a on ještě v Kanadě hrál, lidi v Česku mu je hned první den museli všechny koupit a okamžitě poslat do Ottawy. A dnes je to vlastně úplně stejné. Ostatně, když se po skončení kariéry do Kanady odsud s manželkou vracel, pozval celou naší kapelu na svou rozlučku. Odehráli jsme mu hodinový koncert na přání," říká Fiala. 

A rovnou vyjmenovává jediné tři hokejisty, které zná: Bývalého brankáře Lukáše Mensatora a dvě třinecké persony: Radka Bonka a Václava Varaďu. Právě za současným třineckým trenérem Fiala v pátek přijel, sledoval tak se svým synem z tribuny šlágr kola proti Pardubicím. Na sociálních sítích se přitom na dálku hecoval s Michalem Maredou alias Márdím, frontmanem pardubické kapely Vypsaná Fixa. 

"Dřív jsme do Třince jezdívali častěji, občas jsem brával celou kapelu. Je to jiný show bussines než jaký děláme my, ale taky je to podívaná pro lidi, nakonec koncertům dost podobná. Líbí se mi, jak se my na tribunách můžeme se svým týmem ztotožnit, jak nás to napíná. Nakonec je hokej zábavnější než fotbal, protože se skóre může změnit klidně za dvě minuty."

"Už jsem se taky koukal na kalendář, je blbé, že v pátky většinou hrajem. Neděle bych ale stíhat hokej mohl, proto bych strašně rád jezdil. Řekl jsem si, že bych do Třince minimálně jednou za 14 dnů měl jezdit. Ať taky poznám mužstvo, vidím komu to jde a komu ne, ať Oceláře nesleduju jen na dálku ze zpráv na internetu."