Extraliga v Třinci. 99/00: Plzeňská odveta úspěšná

20.08.2009 · Michal Samiec
Sezóna 1999/2000 byla v některých ohledech zajímavá. Třineckým hokejistům se od září 1999 oficiální říká „Oceláři“. Tato sezóna také byla poslední, kdy se hrálo se „starým“ bodovacím systémem – za výhru byly dva body. Před třineckým mančaftem stála možná ještě větší výzva než o sezónu dřív – navázat na dvě předcházející „medailové“ sezóny!

Na konci devadesátých let, tedy i v sezóně 1999/2000, přicházela v Třinci první „změna stráží“. O slovo se stále více hlásili mladí hráči, které do města v Podbeskydí přivedl kvalitní skauting. Ať již to byl nejlepší střelec Ocelářů Václav Pletka (28 branek) nebo Martin Havlát, který sezónu završil úspěšným draftem a dvěma zlatými medailemi ze dvou MS (seniorů i hráčů do 20 let). Útočná mašinérie byla rozptýlená mezi více hráčů – hned sedm útočníků nastřílelo více než 10 branek. Pokud budeme brát kanadské body, více než 10 jich nashromáždilo dokonce 16 hráčů – včetně Dimy Jerofejeva, který zvládl po příchodu z Vítkovic v pouhých 19 zápasech 11 bodů (5+6), což je na beka výborný počinek. V této sezóně přišel z Karlových Varů Pavel Janků, v plné síle před draftem, následným angažmá v NHL a onemocněním po návratu se třineckým fanouškům představil bek Petr Svoboda. Radovan Biegl po dvou sezónách, ve kterých tým s ním v zádech uhrál medaili, odešel bojovat o titul do Slovanu Bratislava. V brance téměř shodný počet příležitostí dostali Marek Novotný s Vlastimilem Lakosilem.

Sezóna 1999/2000 byla také poslední, kdy třinecké hokejisty vedl jako hlavní lodivod charismatický Alois Hadamczik. A Třineckým se opět vstup do sezóny povedl. Vítězství v prvních třech zápasech – to je výborný zejména psychický základ pro další extraligové boje. Pro Třinec posledních let to je vzpruha, kterou prakticky nezná. První tři zápasy sezónu nedělají, ale když se ztratí půda pod nohama již zkraje základní části, těžko se s tím pak bojuje a tým může mít dlouho problémy. S tím ale Oceláři v sezóně 99/00 bojovat nemuseli. Třinec hrál v úvodní čtvrtině svou „klasiku“ – silný na domácím ledě, problém pravidelně bodovat venku. Z úvodních třinácti kol vyberu zápas z rundy dvanácté – domácí souboj s Pardubicemi (15. října 1999) a jednoznačná výhra 9:3 (po první třetině 5:0), kterou si užili zejména mladíci Havlát, Pletka a Žůrek, jež dohromady nasbírali 10 kanadských bodů.

V období listopadu a prosince, kdy se blížily Vánoce a doba, kdy na týmy, co nemají z léta dobře natrénováno, padá splín a výsledková krize, se zrodily pro Oceláře i zajímavé výsledky na ledech soupeřů. Třinečtí dokázali vyhrát zápasy na stadionech nejbližších moravsko-slezských týmů, a to celkem jednoznačně – v Havířově 6:1 a ve Vítkovicích 6:2. Prosinec sice Oceláři začali nepříjemnou domácí porážkou od Českých Budějovic (5:7), následoval ale pravidelný přísun bodů z domácích zápasů a to i v lednu. Zajímavý byl zejména domácí „dvojboj“ 21. a 23. ledna 2000, kdy porazili Plzeň a Pardubice 5:0 respektive 4:0.

Únorový a březnový finiš základní části zvládli Oceláři celkem v poklidu. Účast v play-off měli zajištěnou s předstihem, boj do posledního kola ale vedli o místo v elitní čtyřce. Prvních pět únorových zápasů zvládli Třinečtí skvěle – výhra 2:1 doma se Spartou, jednoznačná záležitost v Havířově (9:3), obrat snů v domácím zápase s mistrovským Vsetínem (z 0:2 po první třetině na 6:2), výhra 5:4 ve Znojmě a domácí body od Karlových Varů (4:2). Následovala prohra na Kladně, ale to byl poslední zápas, kdy Třinec vyšel bodově naprázdno. Třinečtí vyhráli ve Vítkovicích, v Plzni (rozhodující gól vstřelil v čase 59:51 Richard Král) a remizovali v Pardubicích. Z domácích zápasů odešli poraženi hráči Slavie, Zlína i Českých Budějovic. Třinec tedy před hráči Keramiky Plzeň uhájil čtvrté místo, získal stejně jako o sezónu dřív 64 bodů (29-6-17), skóre 192:154 (nejvíce nastřílených branek v třinecké extraligové historii v základní části). Výše jsem již uvedl, že se Třinec mohl spoléhat na domácí zápasy. Aby ne – v extralize nebyl lepší tým na domácím ledě. Oceláři na Lesní jen jednou prohráli (3. prosince 1999 s Českými Budějovicemi 5:7) a nastříleli 114 gólů. Čtvrté místo by se ale nezrodilo bez bodů z venku – nakonec si Třinečtí venku tak hrozně nevedli (6. místo na venkovních kluzištích). Od té doby již jen jednou (v sezóně 2002/2003) se Oceláři umístili v dlouhodobé části sezóny do čtvrtého místa.

“Play-offová“ kapitola v této sezóně byla bohužel velmi krátká. Oceláři začínali s Plzní opět doma a i tentokrát tento potenciál využili jen z 50 %. Shodnými, ale zrcadlovými, výsledky (3:1 a 1:3) dali opět Plzni šanci uhrát postup na domácím ledě. A tentokráte toho Keramici využili. Jako by v sérii s Plzní znamenalo, že kdo vyhraje první zápas, nakonec nepostoupí (v play-off 1999 to platilo také, v předkole 2009 již bohužel ne). O všem zřejmě rozhodl třetí duel. Za vyrovnaného stavu 1:1 na zápasy domácí Třinec totálně smetli – vyhráli 9:0, když druhou třetinu vyhráli nevídaným výsledkem 7:0. Oceláři zřejmě tímto zápasem byli natolik otřeseni, že nezvládli i čtvrtý zápas. Ten však byl rozehrán lépe – Třinečtí ještě 100 sekund před koncem třetí třetiny vedli 2:3, pak ale vyrovnal Špaňhel a domácí vidinu postupu přetavili již v samostatných nájezdech po prodloužení. 23. března 2000 se tedy s třineckou hráčskou lavicí rozloučil trenér, který mužstvo vedl od prvních zápasů mezi elitou – Alois Hadamczik.