Extraliga v Třinci. 07/08: Zase ta Slavia

05.07.2009 · Martin Stebel, Michal Samiec
Podle slov generálního ředitele klubu Delonga vstupovali Oceláři do soutěžního ročníku 2007/08 s cílem postoupit do play-off, a sehrát tam důstojnější roli než v minulých létech. Na předsezónní tiskové konferenci taky zazněla myšlenka o větším zapracování třineckých juniorů do týmu

Třinecký tým získal do nové sezóny řadu nových posil, především obranu vyztužili Ľubomír Sekeráš, Tomáš Malec a Ivan Švarný, do útoku naskočil kanonýr Róbert Tomík. Hostování z minulé sezóny změnili v přestup brankář Roman Čechmánek a lotyšský reprezentační forvard Juris Stals. S Róbertem Tomíkem se Třinečtí dohodli na kontraktu skutečně na poslední chvíli před zahájením sezóny. Kuriózně tak slovenský útočník nestačil v třineckém dresu odehrát ani jeden přípravný duel. Střelec zpod Tater měl v bíločerveném dresu nastupovat do konce ročníku.

Start do sezóny měli Oceláři již tradičně slabší. V první duelu na vlastním ledě podlehli po dramatu samostatných nájezdů Kladnu. Poté sehráli další remízový zápas v Karlových Varech. Na západě Čech byl i po 65 minutách hry bezbrankový stav, a o vítězství Energetiků rozhodly až nájezdy. Ani další zápasy nebyly pro naše hokejisty vítězné. Postupně podlehli Litvínovu, Pardubicím a Slavii. První triumf sezóny si tak připsali až koncem září, kdy na domácím ledě rozstříleli Zlín 8:2.

Rapidní vzestup formy nastal v měsíci říjnu. Oceláři v té době doslova excelovali. Ze 30 možných bodů získali plných 25. Z tohoto úspěšného období stojí za zmínku především 3 zápasy. Výhra na ledě regionálního rivala z Vítkovic, domácí triumf 2:0 s pražskou Spartou a taky úspěch na ledě Pardubic 5:4. V tomto utkání se blýsknul hattrickem třinecký odchovanec Martynek.

Začátkem listopadu naši na Lesní porazili Slavii 4:0, poté však přišla opět neúspěšná série. Především na domácím ledě se zoufale nedařilo. Během dvou týdnů Oceláři postupně ve Werk aréně podlehli Vítkovicím, Budějovicím, Spartě a Znojmu. Vrcholem zmaru a frustrace byla porážka 0:3 s Kladnem. To už na trenérské lavičce Pavla Marka nahradil Břetislav Kopřiva. Koncem listopadu kádr Ocelářů doplnil bývalý mistr světa a olympijský vítěz z Nagana – David Moravec. Výsledková houpačka měla své pokračování. V období kolem Mikuláše přišly opět dvě výhry na venkovních ledech – ve Varech a Litvínově. Na vítězné vlně naši pokračovali i v čase Vánočním. Postupně porazili Slavii, Liberec, Zlín, Plzeň a uspěli i v předsilvestrovském derbymači v Ostravě.

Taky vstup do Nového roku byl vítězný. Nováčka soutěže Ústí nad Labem porazili 7:3. Lednové dny však byly pro Oceláře po herní i výsledkové stránce mizerné. Sedm porážek v řadě srazilo tým mimo play-off. Pozitivní obrat nastal až koncem měsíce, kdy přišly dva domácí triumfy – se Slavii (2:1) a Libercem (4:1). Únorové dny přinesly opět tuhý boj alespoň o předkolo play-off. Definitivní postup pečetila výhra na ledě pražské Sparty 3:0. Skvělým výkonem a čistým kontem korunoval Martin Vojtek životní sezónu, ve které získal titul nejlepšího gólmana extraligy. Závěrečný domácí duel se Znojmem měl vyřešit poslední tajenku – kdo bude rivalem v předkole. Osud si s Oceláři zajímavě pohrál. Jasná výhra 5:1 přisoudila do vyřazovacích bojů zrovna tým z jihu Moravy – HC Znojemští Orli.

Duely ve Werk aréně byly poměrně jasnou záležitostí borců s drakem na prsou. Úvodní zápas naši s přehledem zvládli, a po brankách Moravce, Skořepy, Polanského a Sekeráše zvítězili 4:1. Rovněž druhý souboj se odehrál v podobném duchu. Oceláři po trefách Barinky, Stebra, Moravce, Štefanky a Martynka slavili výhru 5:2. Do Znojma tak jeli s příjemným vedením 2:0 na zápasy a touhou rychle ukončit sérii.

Orli byli větší část zápasu lepší, ale obrana Třince v čele s vynikajícím Vojtkem pracovala spolehlivě. Na trefu Korhoně ze druhé třetiny navázal tři minuty před koncem Jiří Polanský. Znojmo už pouze Selingrem symbolicky korigovalo v závěrečné power-play. Po výhře 2:1 a celkově 3:0 v sérii tak do čtvrtfinálové osmičky postupovali Oceláři. Tam na ně čekal favorit celé soutěže – HC Slavia Praha

První střetnutí na ledě Pražanů našim příliš nevyšlo. Již v úvodní třetině si Slavisté vytvořili náskok. Po dvou gólech Jana Nováka a Žižky vedli 3:0. V dalším průběhu si svoje vedení udrželi a celkově vyhráli 4:1. Čestný úspěch hostů zaznamenal ve druhé třetině Lubomír Korhoň. Velké drama a zajímavou zápletku měl však zápas s pořadovým číslem 2. Oceláři se na konci první třetiny ujali vedení zásluhou Petera Barinky. Sešívaní srovnali krok Kadlecem až v poslední třetině. O vítězi nerozhodlo ani prodloužení a došlo tak na samostatné nájezdy. Slavista Klepiš proměnil a domácí byli blízko výhře. Za hosty však vyrovnal dnes již legendární „otočkou“ Polanský a drama pokračovalo. O tom, že do Slezska se pojede za stavu 1:1 v sérii, rozhodl střelou mezi Svobodovy betony Peter Barinka

Beznadějně vyprodaný zimák na Lesní byl svědkem dvou vyrovnaných odvet. V prvním střetnutí se Slavisté ujali vedení v první třetině, a poté již velmi disciplinovaným, takticky vyspělým výkonem kontrolovali svůj náskok. Nakonec zvítězili 4:2. Rovněž druhý souboj ve Werk aréně byl spíš opatrně vyčkávací bitvou. Ke konci úvodní třetiny se po nedůslednosti třinecké defenzívy prosadil hostující kanonýr Hruška. Přes urputnou snahu a nespočet třineckých šancí se již do konce zápasu stav nezměnil. Za zmínku stojí bravurní výkon reprezentačního gólmana Adama Svobody.

Pátý duel v Praze začal pro naše hráče dobře. Po trefě Polanského vedli, ale Hruška brzy srovnal. Oceláři střelou od modré Martina Výborného opět vedli, ale Růžička junior šťastně vyrovnal, a po šedesáti minutách svítil na kostce nerozhodný stav 2:2. V prodloužení se vítězným, postupovým gólem prosadil reprezentant Jakub Klepiš.

Pro Třinec to byla trochu krutá porážka. Konečný stav série 4:1 je poněkud zavádějící. Oceláři byli v celém čtvrtfinále pozdějšímu mistru velmi vyrovnaným soupeřem. V konečné tabulce obsadil Třinec sedmou pozici.