Extraliga v Třinci. 06/07: Nervydrásající bitva s Tygry

09.07.2009 · Michal Samiec
Do nové sezóny 2006/07 vstupoval osmý tým právě skončeného ročníku extraligy se stejným trenérem, pod jehož vedením se podařilo Třineckým zachránit sezónu předcházející, Jiřím Juříkem. Na pravidelné předsezónní tiskové konferenci byly vyhlášeny dva v podstatě každoroční cíle – snadnější postup do play-off než v sezóně 2005/06 a zabudování mladých hráčů do týmu. Na kolik se podařilo splnit druhý cíl, je možná otázka spíš pro trenéry. Každému je však jasné, že snadněji se tým do vyřazovacích bojů nedostal. Právě naopak...

Oceláře před sezónou posílil například slovinský útočník Tomaž Razingar. Mezi příchozími byl i Lubomír Korhoň a Marcin Kolusz, kteří již měli na svém kontě epizodní třinecké angažmá. Těsně před vypuknutím extraligových bojů pak Oceláři podepsali smlouvu také s Miroslavem Zálešákem, slovenským útočníkem, odchovancem skalické líhně, který stihnul ve své kariéře několik startů v NHL. Ten měl sice ve smlouvě klauzuli, podle které mohl být kdykoliv uvolněn do zahraničí, nakonec však strávil v Třinci celou sezónu, kterou povětšinou promarodil.

Oceláři se chtěli na úvod vyhnout mizernému startu, který se stával trochu nepříjemnou tradicí. Dvě sezóny zpátky se ze zpackaného začátku ligy nevzpamatovali po celý rok, o rok dřív pak pomohla jen „léčba Juříkem“, jinak snad ani herní i výsledkovou obrodu pod tímto trenérem nejde nazvat. Třinec však ani v sezóně 06/07 neměl start z nejlepších – na úvod prohrál první čtyři zápasy, když venku dvakrát v prodloužení – a zejména ve Vsetíně, kde ještě na začátku poslední desetiminutovky vedl 4:1, to byla velká ztráta. Následně si na třineckém ledě i svou herní mizérii vypilo do dna mužstvo Vítkovic, když prohrálo 1:6. Oceláři pak 6 zápasů za sebou vyhráli, když ztratili jen jeden bod za výhru se Zlínem v prodloužení. Hlavně střelecká forma Třince v této šestici zápasů byla impozantní – nastříleli 31 branek! Jenže vystřízlivění z výsledkové konjunktury bylo příliš drsné – přišla domácí porážka s pražskou Spartou 2:9.

Následovala série nevýrazných zápasů. Z toho, že výsledky Třince jsou každoročně jako na houpačce, se v následujících sezónách stalo smutné pravidlo. Ani v sezóně 06/07 si hráči zpod Javorového nedokázali udržet stabilní formu – po porážce 2:9 od Sparty přišly tři další prohry, následovala povinná výhra se Vsetínem a další tři nezdary. Posledním zápasem před listopadovou reprezentační přestávkou pak byla výhra nad Litvínovem. Po repre pauze přišly sice dvě prohry, ale pak dokázali Oceláři raritně porazit Zlín venku 1:0. Následovala další úspěšná série – Třinec dokázal v 8 zápasech vyhrát sedmkrát, z toho třikrát s čistým kontem – ve Zlíně, v Liberci a s Vítkovicemi. Prohrál pouze na Spartě. I tato série však skončila celkem brutálním „vražděním neviňátek“ – Třinečtí absolvovali další sedmibrankovou porážku od pražského klubu, tentokrát prohráli na Slavii 1:8.

Následně se střídají dobré výsledky s horšími s častější frekvencí. Oceláři ale stále neumí naskočit do tempa, dostat se ve výsledkové sinusoidě na vrchol a výkonnost si udržet. Nepředvídatelnost, to je snad nejvýstižnější atribut třinecké hry v tomto období. Třinec prohraje doma, následně je schopen přivézt tři body z Litvínova nebo po kratší sérii nemastných neslaných výkonů a s chybějícími hráči základní sestavy porazit doma Spartu. Do únorové reprezentační přestávky ale k výraznému zlepšení nedojde. Naopak – Třinec byl schopen doma prohrát 1:3 i se Vsetínem, který v předchozích 22 zápasech jediný vyhrál a byl jasně poslední. Následný domácí zápas se Slavií byl pojatý jako omluva všem fanouškům Ocelářů. Hráčům se povedla tak, že si Pražané odváželi 3 body za výhru 7:0 – to byl v sezóně již třetí zápas s pražským klubem, který hráči jednoho z týmů z hlavního města vyhráli o 7 branek! Následovala třeba prohra v Pardubicích, byť o gól, ale se 6 inkasovanými brankami...

Před posledními čtyřmi koly základní části byl cíl jasný – získat místo alespoň v předkole play-off. Oceláři se tedy dostali do stavu, ve kterém nechtěli být – bojovali o vyřazovací boje do posledního kola stejně jako sezónu předtím. A ač to tehdy ještě nikdo nemohl vědět, podobné to bylo i v sezónách následujících... Poslední 4 kola Třinec zvládl dobře – vyhrál oba domácí zápasy, prohrál sice ve Zlíně, ale dokázal v prodloužení porazit pražskou Spartu na jejím vlastním ledě. Získat z tohoto zápasu víc než bod bylo životně důležité. Přesto ani výhra v prodloužení v danou chvíli situaci neřešila na sto procent. Svůj zápas totiž ještě hrál Litvínov v Pardubicích. Litvínovští těsně před koncem za stavu 3:3 odvolali brankáře – gól se jim však nepodařilo vsítit, naopak inkasovali a třinecká radost tak mohla vypuknout naplno. Oceláři tedy obsadili poslední desátou postupovou příčku a za sebou nechali například Vítkovice a Litvínov.

Oceláři se v prvním ročníku, kdy se hrálo před samotným play-off i nově vzniklé předkolo, utkali s Karlovými Vary. Energie, která obsadila v základní části 7. místo, začínala sérii doma. Úvodní zápasy se jí ale vůbec nepovedly – prohrála doma oba, první 1:3 a druhý 2:3. Třinec, jelikož předkolo se na rozdíl od dalších fází play-off hraje jen na 3 vítězné zápasy, mohl v nejkratším možném termínu už třetí zápas doma slavit postup do „normálního“ play-off. A tak se taky stalo – zápas v základní hrací době skončil 1:1, v penaltách ale uspěli po brankách Skořepy a Hloucha (za hosty se trefil jen Řezníček) domácí a Třinec tak postoupil do čtvrtfinále, kde se měl postavit vítězi základní části z Liberce.

Čtvrtfinále začalo dvěma zápasy na ledě Tipsport Arény, jejíž nedobytnost padla v základní části sezóny 06/07 právě při zápase s Třincem (vítězný a jediný gól zápasu vstřelil Jan Steber). První zápas Tygři zvládli v prodloužení, druhý také po 60 minutách dospěl do nerozhodného stavu, tentokrát se ale radovali po brance Rostislava Martynka Třinečtí. Do Slezska se tedy jelo za nerozhodného stavu. Třinec si ale ve Werk aréně mečbol připravit nedokázal – i v Třinci vyhrál každý z týmů jeden zápas. Nejdříve se opět radovali Liberečtí (3:2), druhý zápas vyzněl ve prospěch Ocelářů (4:1). Chleba se v sérii lámal zřejmě v pátém zápase v Liberci. Třinec v něm dokázal v 59. minutě jít do vedení 2:1, nicméně za pár sekund už bylo vyrovnáno a v prodloužení domácí získali zápas plně pro sebe, když v 66. minutě rozhodl S. Procházka. V šestém zápase opět pod Beskydami sice ještě Oceláři mečbol soupeře odvrátili, domácí sedmý zápas ale Tygři nepustili a postoupili do semifinále po boji a výsledku 4:2.

Oceláři z Třince v sezóně 2006/07 díru do světa neudělali. Stejně jako o rok dřív, když vypadli ve čtvrtfinále se Slavií, skončili i v této sezóně nakonec osmí, byť po základní části byli až desátí. Po průběhu zejména druhé poloviny základní části byl brán jako dílčí úspěch (nebo spíš odvrácení většího neúspěchu) i postup do předkola play-off. Postup do čtvrtfinále byl až nečekaně hladký a v prvním kole regulérního play-off Třinečtí vítěze základní části solidně potrápili. Za závěr sezóny se Oceláři stydět nemusí. Důvod, proč ani v této sezóně Třinec nedosáhl většího úspěchu, je zřejmě třeba hledat ve výsledcích dlouhodobé soutěže.